Bezpieczne ferie 2025
28.01.2025
Państwowa Straż Pożarna po raz kolejny podejmuje działania w ramach kampanii „Bezpieczne Ferie”. Akcja, realizowana na terenie całego kraju, ma na celu zwiększenie świadomości dzieci, młodzieży i dorosłych na temat zagrożeń związanych z zimowym wypoczynkiem.
3 lutego 2025 r. ferie zimowe rozpoczynają się m. in. na terenie województwa mazowieckiego. Z tego powodu przypominamy zasady zachowania bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku.
Jak aktywnie i bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu zimą?
Jeśli masz chęć pojeździć na łyżwach, najbezpieczniej spędzisz czas na sztucznym lodowisku przygotowanym na przykład na boisku szkolnym. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W takich sytuacjach przestrzegaj następujących zasad:
- Bez opieki dorosłych nie wchodź na zamarznięte stawy, jeziora, a tym bardziej rzeki!
- Wychodząc z domu zostaw informację o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu.
- Sprawdź prognozę pogody. Dodatnia temperatura powietrza oznacza, że lód na akwenie może być na tyle cienki, że chodzenie po nim może zagrażać Twojemu życiu.
- Sprawdź grubość lodu. Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm. Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, z powodu jej ruchu, woda słabiej zamarza. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach.
- Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.
- Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby, w pewnej odległości od siebie, jednak zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to również wędkarzy).
- Dobrze, jak dorośli i dzieci maja przy sobie gwizdek. Używając go, łatwiej wezwać pomoc.
- Warto mieć przy sobie kolce (czekany) pomocne przy wczołganiu się na lód, ponieważ wydostanie się na powierzchnię z przerębla jest bardzo utrudnione.
- Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.
Co robić, jak zarwie się pod Tobą lód?
- W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.
- Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
- W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.
Gdybyś był świadkiem takiego wypadku natychmiast wezwij do pomocy osobę dorosłą.
Wyprawa w góry zimą
- wybieraj tylko wyznaczone szlaki górskie,
- przed wyjściem sprawdź informacje o pogodzie,
- zaplanuj trasę wycieczki,
- pozostaw wiadomość o trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu,
- zadbaj o odpowiedni ekwipunek (ciepłe i przeciwdeszczowe ubranie, odpowiednie obuwie, jedzenie i picie, apteczkę, latarkę, dokumenty identyfikacyjne, latarkę, zapalniczkę, scyzoryk),
- wyjdź zaraz po świcie, aby dotrzeć przed zmrokiem,
- nie wychodź samotnie w góry.
Bezpieczeństwo na stoku narciarskim
- nie zatrzymuj się na środku stoku,
- odpowiednio dobierz i przygotuj sprzęt (narty, ubranie, buty narciarskie, kijki, kask, gogle narciarskie, rękawice),
- dostosuj prędkość i tor jazdy do swoich umiejętności, warunków atmosferycznych i stanu trasy,
- wyprzedzaj z głową,
- reaguj w razie wypadku. Poniżej najważniejsze numery alarmowe:
- 601 100 300
- 112
- 999
- naładuj telefon,
- zachowaj trzeźwość,
- przestrzegaj znaków narciarskich.
Zachowaj szczególną ostrożność i zwracaj uwagę nie tylko na siebie, ale i na inne osoby przebywające na stoku.
Gdy powstanie pożar w domu lub na zimowisku
- zadzwoń do straży pożarnej pod numer - 998 lub 112 z telefonu komórkowego,
- staraj się zejść na piętro poniżej palącego się mieszkania lub wyjść na zewnątrz budynku. Pamiętaj – dym unosi się do góry – nie wolno zjeżdżać windami, nie należy otwierać drzwi przez które wydobywa się dym, gdyż dostarczenie większej ilości tlenu może spowodować szybki rozwój pożaru i płomienie mogą nas poparzyć,
- jeżeli nie możesz opuścić mieszkania, nie otwieraj drzwi prowadzących na korytarz, uszczelnij je, wzywaj krzykiem pomocy, wykonuj polecenia strażaków,
- nie gaś wodą urządzeń elektrycznych, grozi to porażeniem prądem; staraj się wyciągnąć z gniazdka przewód zasilający (np. drewnianym kijem od szczotki), można wykręcić bezpieczniki by odłączyć dopływ prądu do mieszkania,
- powiadom o zagrożeniu sąsiadów,
- nie wdychaj dymu – zasłoń usta mokrą tkaniną; jeżeli to możliwe, zmocz swoje ubranie lub owiń ciało mokrą grubą tkaniną z naturalnych materiałów (z lnu, wełny, bawełny itp.).
Pamiętaj!
Zawsze jeśli jesteś świadkiem wypadku, jak najszybciej poinformuj o tym osobę dorosłą. Powinieneś spokojnie i dokładnie opisać to co i gdzie się wydarzyło.
Przed wyjazdem na zimowy wypoczynek polecamy zapoznać się z "Poradnikiem bezpieczengo wypoczynku" oraz odwiedzić stronę www.wypoczynek.men.gov.pl
Życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku!
Opracował: mł. bryg. Tomasz Suracki
Materiały
Poradnik bezpiecznego wypoczynkuPoradnik_bezpiecznego_wypoczynku_2023-2024.pdf 6.60MB