W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzkie ćwiczenia ratownicze Centralnego i Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego „ŁOWICZ 2021”

14.09.2021

czterech strażaków rozmawia z osobą cywilna ubrana w garnitur, która ma uniesioną prawa dłoń lekko do góry, strażacy maja hełmy na głowie, strażak na pierwszy planie ma założoną kamizelkę z napisem „kierujący działaniem ratowniczym”, w tle widać zarośla, na dalszy planie metalowy płot z blachy przed którym stoi samochód osobowy i osoba z aparatem fotograficznym w dłoniach, obok tej osoby kupka piachu. Pogoda słoneczna

W dniach 8-9 września 2021 roku na terenie powiatu łowickiego odbyły się wojewódzkie ćwiczenia ratownicze Centralnego i Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego pk. „Łowicz 2021”.

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie organizacji działań ratowniczych z udziałem pododdziałów Łódzkiej Brygady Odwodowej w warunkach zagrożenia przeciwpowodziowego z uwzględnieniem ratownictwa wodno-nurkowego, poszukiwawczo-ratowniczego
i medycznego. Gospodarzem ćwiczeń była Komenda Powiatowa PSP w Łowiczu.

Manewry rozpoczęły się od odprawy, podczas której omówiono cele ćwiczeń oraz zadania i możliwości wykorzystania sił i środków poszczególnych służb przy wystąpieniu zagrożeń.
W odprawie uczestniczyli:

st. bryg. Zbigniew Łyszkowicz, zastępca łódzkiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Marcin Kosiorek, starosta powiatu łowickiego, Piotr Malczyk, wicestarosta powiatu łowickiego, mł. bryg. Arkadiusz Makowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu, mł. bryg. Rafał Garbarz, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, naczelnicy i funkcjonariusze wydziałów operacyjnych komendy wojewódzkiej i powiatowej PSP, przedstawiciele podmiotów współpracujących podczas ćwiczeń: 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, zarządzania kryzysowego z miasta Łowicza i gminy Nieborów, Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oddział w Łowiczu oraz Policji.

Pierwszego dnia ćwiczeń sprawdzono możliwości taktyczne plutonów gaśniczych oraz specjalnych, które mogą być wykorzystywane przy działaniach przeciwpowodziowych. Wraz ze strażakami ćwiczyli żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej m.in. wspomagając działania z wykorzystaniem Bezzałogowego Statku Powietrznego do obserwacji terenów zalewowych.

Elementem taktycznym było ułożenie wału przeciwpowodziowego przy rzece Skierniewice w Bobrownikach. Miejsce do ułożenia wału z worków z piaskiem nie przypadkowo zostało wytypowane, w ubiegłym roku w tym miejscu doszło do wezbrania rzeki Skierniewki
i w konsekwencji zalaniu uległo kilka budynków mieszkalnych i gospodarstw rolnych
w Bobrownikach.

Pierwszego dnia pracowało ponad sto osób, w tym 86 strażaków i 26 żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W drugim dniu manewry odbyły się w miejscowości Guźnia i na akwenie Rydwan (gmina Łowicz). Sprawdzono umiejętności z zakresu działań wodno-nurkowych, poszukiwawczo-ratowniczych oraz medycznych. W czwartkowych ćwiczeniach udział brało ponad sto osób,
w tym ponad 30 pozorantów.

Dwudniowe ćwiczenia pozwoliły skoordynować, działania kilku służb i podmiotów. Tego typu sprawdzian jest istotny i niezbędny dla zapewnienia wysokiej skuteczności podczas wystąpienia realnych zagrożeń.

Pośrednimi celami ćwiczeń było: sprawdzenie procedur alarmowania i organizacji działań pododdziałów Centralnego Odwodu Operacyjnego Łódzkiej Brygady Odwodowej, weryfikacja i kontrola prawidłowości obiegu dokumentacji wskazanej w wytycznych załączonych do zasad funkcjonowania centralnego odwodu operacyjnego, sprawdzenie zasad i procedur dysponowania, organizacji i praktycznego rozwinięcia sztabu w tym wsparcia jego funkcjonowania Sił i Środków Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, rozwijanie umiejętności reagowania kierujących działaniami ratowniczymi na poszczególnych poziomach dowodzenia na nagłe zmiany sytuacji, komplikacje i utrudnienia, sprawdzenie zasad organizacji zabezpieczenia logistycznego, w tym organizacji obozowiska, sprawdzenie zasad organizacji punktu przyjęcia sił i środków, doskonalenie umiejętności wykorzystania kanałów radiowych, doskonalenie umiejętności wykorzystania Bezzałogowych Statków Powietrznych.

 

Tekst: Zespół prasowy KP PSP w Łowiczu

Zdjęcia: Adam Jaborski, KP PSP w Łowiczu, Alarmowy Łowicz

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}