W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy

Naczelnik Wydziału Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczego
mł. bryg. Tomasz Ledzion

Telefon: (46) 830 25 55
e-mail: t.ledzion@lodzkie.straz.gov.pl


Starszy inspektor
asp. Tomasz Bończak

Telefon: (46) 830 25 54
e-mail: t.bonczak@lodzkie.straz.gov.pl

Godziny urzędowania: pn. - pt. 7.30 - 15.30
Przyjmowanie interesantów na wcześniej umówione terminy.

Wydziałem Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczym kieruje Naczelnik Wydziału przy pomocy zastępcy Naczelnika Wydziału.

Do zadań Wydziału Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczego należy w szczególności:

1.1. W zakresie zagadnień operacyjnych:

  1. Analizowanie stanu zabezpieczenia operacyjnego na obszarze powiatu oraz przygotowanie komendy powiatowej do organizacji działań ratowniczych, w tym w czasie nadzwyczajnych zagrożeń, katastrof lub klęsk żywiołowych, a także nadzór nad prawidłowością sporządzania dokumentacji z działań ratowniczych.
  2. Opracowywanie planów ratowniczych i ich bieżąca aktualizacja.
  3. Przyjmowanie zgłoszeń o wystąpieniu zdarzeń niebezpiecznych i dysponowanie niezbędnych sił i środków do ich likwidacji, ewentualnie przekierowywanie zgłoszeń do właściwych służb.
  4. Koordynacja działań ratowniczych lub kierowanie siłami i środkami zaangażowanymi w działania ratownicze na obszarze powiatu.
  5. Przygotowywanie dokumentacji w sprawach dotyczących tworzenia, przekształcania lub likwidacji jednostek ochrony przeciwpożarowej i jednostek ratowniczo-gaśniczych.
  6. Analizowanie stanu wyposażenia jednostki ratowniczo-gaśniczej i innych jednostek KSRG oraz przedstawianie wniosków w tym zakresie.
  7. Zapewnienie funkcjonowania stanowiska kierowania, ustalanie potrzeb
    w zakresie jego wyposażenia w sprzęt i urządzenia umożliwiające dysponowanie oraz kierowanie siłami i środkami KSRG na obszarze działania oraz umożliwiające współpracę z Wojewódzkim Stanowiskiem Koordynacji Ratownictwa KW PSP w Łodzi.
  8. Sporządzanie analiz i wniosków z działań ratowniczych prowadzonych przez jednostki KSRG, prowadzenie ewidencji zaistniałych zdarzeń oraz wydawanie niezbędnych zaświadczeń.
  9. Współdziałanie przy planowaniu systemów łączności dyspozycyjnej, dowodzenia i współdziałania, a także systemów alarmowania na obszarze działania oraz obsługa urządzeń monitoringu pożarowego i alarmowania.
  10. Przygotowywanie projektów umów zawieranych z jednostkami ochrony przeciwpożarowej, innymi służbami, inspekcjami, strażami, instytucjami oraz podmiotami, które dobrowolnie zgodziły się współpracować w akcjach ratowniczo-gaśniczych.
  11. Nadzorowanie gotowości operacyjnej JRG oraz innych podmiotów KSRG, analizowanie gotowości operacyjnej na podstawie raportów dobowych oraz prowadzonych kontroli, a także przedstawienie wniosków w tym zakresie.
  12. Przeprowadzanie inspekcji gotowości operacyjnej JRG oraz OSP na obszarze powiatu pod względem przygotowania do działań ratowniczo-gaśniczych.
  13. Przygotowanie do działań w ramach odwodów operacyjnych, współdziałanie w zakresie operacyjnego zabezpieczenia powiatów sąsiednich.
  14. Koordynowanie prac w zakresie funkcjonowania KSRG.
  15. Prowadzenie ewidencji jednostek wchodzących w skład KSRG na terenie powiatu.
  16. Nadzór nad organizacją oraz uzgadnianie sposobów połączenia systemu monitoringu pożarowego z komendą powiatową.
  17. Bieżące informowanie oficera prasowego komendanta powiatowego o szczególnych zdarzeniach, odnotowanych w powiecie i postępie akcji ratowniczo-gaśniczych.
  18. Planowanie i organizowanie szkoleń na potrzeby komendy powiatowej i KSRG na obszarze powiatu łowickiego.
  19. Organizowanie szkolenia i doskonalenia specjalistycznego członków ochotniczych straży pożarnych.
  20. Inicjowanie przedsięwzięć sportowych z udziałem podmiotów KSRG na obszarze powiatu łowickiego.
  21. Organizowanie obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego wymaganych stosownymi przepisami, prowadzenie okresowej oceny sprawności fizycznej strażaków oraz prowadzenie spraw z zakresu szkolenia i doskonalenia zawodowego strażaków i pracowników cywilnych komendy powiatowej.
  22. Planowanie systemów łączności dyspozycyjnej, dowodzenia i współdziałania, a także systemów alarmowania na obszarze działania komendy powiatowej oraz obsługa urządzeń monitoringu pożarowego i alarmowania.
  23. Nadzór oraz analizowanie potrzeb technicznych i sprzętowych oraz wdrażanie systemów łączności dla potrzeb komendy powiatowej, a także do bieżącej analizy gotowości operacyjnej podmiotów KSRG oraz ich alarmowania i dysponowania w obszary chronione.
  24. Współdziałanie z właściwymi organami, instytucjami i innymi jednostkami w zakresie rozwoju technik łączności na potrzeby rozwoju ratownictwa i innych zadań z zakresu ochrony ludności.
  25. Analizowanie stanu zabezpieczenia w środki łączności jednostek organizacyjnych straży pożarnych na obszarze działania komendy powiatowej.
  26. Koordynowanie prac z zakresu organizacji, funkcjonowania i nadzoru łączności jednostek KSRG na obszarze działania komendy powiatowej.
  27. Planowanie i wdrażanie w jednostkach KSRG na obszarze działania komendy powiatowej nowoczesnych technik łączności.
  28. Sporządzanie informacji i analiz z zakresu organizacji łączności.
  29. Organizowanie i prowadzenie działalności informacyjnej komendy powiatowej przez oficera prasowego.
  30. Prowadzenie ewidencji czasu służby systemu zmianowego PSK.
  31. Realizacja zadań obronnych, w tym:
  • prowadzenie spraw w zakresie organizowania, koordynowania i nadzorowania nad przygotowaniami obronnymi w komendzie powiatowej,
  • koordynowanie realizacji zadań obronnych.

1.2. W zakresie kontrolno-rozpoznawczym:

  1. Rozpoznawanie zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń poprzez przeprowadzanie czynności kontrolno-rozpoznawczych.
  2. Współpraca z organami Policji, Prokuratury, Nadzoru Budowlanego, Inspekcji Pracy oraz organami administracji i innymi instytucjami w zakresie poprawy stanu zabezpieczenia ppoż. oraz likwidacji innych miejscowych zagrożeń.
  3. Inicjowanie i koordynowanie działań zmierzających do poprawy stanu ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu.
  4. Opracowywanie i aktualizacja katalogu i mapy zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń.
  5. Opracowywanie projektów decyzji i postanowień w zakresie poprawy stanu zabezpieczenia ppoż. oraz likwidacji innych miejscowych zagrożeń.
  6. Analizowanie przyczyn pożarów zaistniałych na terenie powiatu, w tym nieprawidłowości, które przyczyniły się do ich powstania oraz rozprzestrzenienia się.
  7. Opracowywanie opinii dotyczących bezpieczeństwa pożarowego budynków, innych obiektów budowlanych i terenów oraz imprez masowych.
  8. Organizowanie i prowadzenie działalności informacyjnej w zakresie upowszechniania i przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych.
  9. Rozpoznawanie możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej.
  10. Przygotowywanie projektu stanowiska komendanta powiatowego w sprawie przekazywania do użytku obiektów budowlanych.
  11. Przeprowadzanie analiz i ocen stanu bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej w odniesieniu do poszczególnych rodzajów budynków, innych obiektów budowlanych oraz terenów.
  12. Wykonywanie zadań w stosunku do zakładów o zwiększonym i dużym ryzyku w zakresie zapobiegania poważnym awariom przemysłowym w oparciu o ustawę prawo ochrony środowiska.
  13. Wdrażanie w działalności kontrolno-rozpoznawczej nowych wymagań zawartych w znowelizowanych przepisach techniczno-budowlanych, o ochronie przeciwpożarowej oraz Polskich Normach dotyczących bezpieczeństwa pożarowego.
  14. Nadzorowanie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych na terenie działania komendy powiatowej.
  15. Opracowywanie zestawień obejmujących wyniki kontroli przestrzegania przepisów przeciwpożarowych oraz kontroli działań zapobiegających poważnym awariom przemysłowym.
  16. Nadzór nad organizacją oraz uzgadnianie sposobów połączenia systemu monitoringu pożarowego z komendą powiatową.

 

STANOWISKO KIEROWANIA KOMENDANTA POWIATOWEGO PSP
Telefon: (46) 830 25 66
Fax: (46) 830 25 53
e-mail: sk-lowicz@lodzkie.straz.gov.pl

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
02.12.2020 11:07 Adam Jaborski
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Karol Kutkowski
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy 7.0 10.05.2023 09:09 Adam Jaborski
Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy 6.0 02.03.2023 14:04 Adam Jaborski
Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy 5.0 06.09.2022 12:37 Adam Jaborski
Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy 4.0 01.06.2022 12:18 Adam Jaborski
Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy 3.0 28.06.2021 11:53 Adam Jaborski
Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy 2.0 14.06.2021 12:49 Adam Jaborski
Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy 1.0 02.12.2020 11:07 Adam Jaborski

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}