Stop Pożarom Traw!
01.03.2024
Nadchodzi wiosna, a wraz z nią coroczne pożary traw i nieużytków rolnych.
W 2023 roku w Polsce strażacy interweniowali 20 904 razy w związku z pożarami traw i nieużytków rolnych, w tym na terenie województw: mazowieckiego 3 314, dolnośląskiego 2 159, wielkopolskiego 1 687, śląskiego 1 672, małopolskiego 1 356 oraz łódzkiego 1319.
Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.
Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.
Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą do wypadków śmiertelnych.
Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.
Więcej informacji na temat kampanii Stop Pożarom Traw dostępne jest na stronie Komendy Głównej PSP pod linkiem https://www.gov.pl/web/kgpsp/Kampania-Stop-Pozarom-Traw
Źródło: Komenda Główna PSP