Historia
Mogileńska Ochotnicza Straż Pożarna została założona 16 stycznia 1890 r. Jednostka OSP była zarządzana przez burmistrza Mogilna.
Remiza straży znajdowała się wówczas na ul. 900-lecia 3 tj. w obecnej siedzibie KP PSP w Mogilnie.
Jak podaje Czesław Łuczak w „Dziejach Mogilna”: mogileńska Ochotnicza Straż Pożarna cieszyła się największym uznaniem wśród mieszkańców miasta. O jej istnieniu i działalności przypominały często rozbrzmiewające syreny alarmowe. Mogileńscy strażacy brali udział w różnych uroczystościach publicznych a strażacka orkiestra dęta często dawała publiczne koncerty i występowała również w pochodach organizowanych w święta kościelne i państwowe.
Pierwsze lata działalności mogileńskiej straży pożarnej spotkały się z uznaniem Okręgowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, który wyróżnił ją w 1924 roku przyznaniem sztandaru. Sztandar obecnie znajduje się w Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku.
Po zajęciu terytorium Rzeczypospolitej w 1939 r. przez wojska hitlerowskich Niemiec, organizacja ochrony przeciwpożarowej na ziemiach polskich w czasie okupacji niemieckiej została całkowicie oparta na prawie obowiązującym w III Rzeszy. Ochotnicze straże pożarne utrzymały swą nazwę, lecz stały się jednostkami pomocniczymi policji i podlegały ich władzy.
W latach 40-tych XX wieku w Mogilnie powstało 10 stowarzyszeń. Spośród tych organizacji społecznych najbardziej rzucała się w oczy mieszkańcom - ze względu na używanie specyficznego sprzętu i umundurowania - Ochotnicza Straż Pożarna (OSP), reaktywowana zarządzeniem ministra administracji z 30 listopada1945 roku.
W dniu 4 lutego 1950 r. wydana została nowa ustawa o ochronie przeciwpożarowej. Ustawa ta powołała Komendę Główną Straży Pożarnych. W tym też okresie tworzone były wojewódzkie i powiatowe komendy straży pożarnych. Wtedy rozpoczęła swą działalność powiatowa komenda straży pożarnych w Mogilnie będąc pierwszym organem Państwowej Ochrony przeciwpożarowej w powiecie.
Komenda mieściła się w dwóch niewielkich pomieszczeniach, a obsadę stanowiła 3 osobowa załoga. Głównym zadaniem jednostki było zorganizowanie jednolitego systemu ochrony przeciwpożarowej powiatu. Pierwszym komendantem powiatowym był płk poż. Stanisław Korzec.
W 1955 roku komenda powiatowa została przeniesiona do obiektów OSP Mogilno, które znacznie rozbudowano dając możliwość urządzenia pomieszczeń biurowych, sypialni kierowców, punktu alarmowego – dyspozycyjnego.
W maju 1975 r. nastąpił nowy podział administracyjny Polski. Ustawa z dnia 12 czerwca 1975 r. o ochronie przeciwpożarowej dostosowała istniejące struktury do nowego podziału terytorialnego kraju. Minister Spraw Wewnętrznych w miejsce zlikwidowanych komend powiatowych ustalił sieć komend rejonowych i zawodowych straży pożarnych.
Na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych w Bydgoszczy dnia 7 kwietnia 1976 r. powołano w Mogilnie Komendę Rejonową Straży Pożarnej.
W 1981 roku decyzją Wojewody Bydgoskiego utworzona została Zawodowa Straż Pożarna w Mogilnie. Powołano wówczas do służby pierwszych Junaków OC.
Jednocześnie przydzielono etaty d-cy plutonu oraz dowódcy sekcji, co dało możliwość utworzenia cząstkowego podziału bojowego.
Ogromnym hamulcem rozwoju jednostki ZSP i OSP Mogilno był brak odpowiedniej bazy lokalowej oraz zaplecza socjalnego: brak garaży i świetlicy dla załogi. Powodowało to wielkie utrudnienie w pełnieniu służby oraz utrzymaniu właściwego stanu technicznego sprzętu.
Po kilkuletnich staraniach i zabiegach komendanta ZSP w dniu 6 sierpnia 1982 r. rozpoczęte zostały prace budowlane przy rozbiórce i modernizacji komendy.
Do roku 1985 siedziba Zawodowej Straży Pożarnej w Mogilnie została powiększona o budynek główny, warsztatowy i portierni. Wybudowano również stację paliw płynnych i wspinalnię. Na potrzeby Zawodowej Straży Pożarnej zaadaptowany został magazyn OC przy ul. Konopnickiej.
W dniu 01 lipca 1986 r. rozpoczął się II etap rozbudowy i modernizacji komendy. Na miejscu starego, przeznaczonego do rozbiórki budynku planowano zbudować nowy dwukondygnacyjny, w którym miały znajdować się: garaże dla pojazdów gaśniczych, sypialnia podziału bojowego, sale szkoleniowe i wypoczynkowe oraz kancelaria tajna.
W dniu 21 maja 1988 r. oddano do użytku nowy budynek.
W dniu 24 sierpnia 1991 r. wydane zostały dwie ustawy: O ochronie przeciwpożarowej i O Państwowej Straży Pożarnej, które zobowiązały Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do zorganizowania profesjonalnej formacji przeznaczonej do niesienia pomocy na wypadek zagrożenia życia, zdrowia i mienia obywateli.
Z dniem 1 lipca 1992 r. powołano Państwową Straż Pożarną jako zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt formację przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.
Bazę wyjściową do zorganizowania Państwowej Straży Pożarnej stanowiły terenowe zawodowe straże pożarne, komendy rejonowe i wojewódzkie straży pożarnych. W związku z powyższym, Zawodowa Straż Pożarna w Mogilnie została przekształcona w Komendę Rejonową Państwowej Straży Pożarnej i dodatkowo utworzono Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej.
W związku z reformą administracji publicznej i nowym podziałem administracyjnym kraju z dniem 1 stycznia 1999 r. rozpoczęła funkcjonowanie Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie. Zakwalifikowano ją do V kategorii komend powiatowych. Terenem jej działania jest obszar powiatu mogileńskiego, a siedzibą miasto Mogilno. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza weszła w skład komendy powiatowej jako komórka organizacyjna.