W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrucie tlenkiem węgla podczas kąpieli

10.01.2025

10 stycznia 2025 r. o godz. 18:41 dyżurny SKKP PSP w Mogilnie otrzymał zgłoszenie, że w jednym z budynków wielorodzinnych na ul. 900-lecia w Mogilnie mężczyzna podczas kąpieli stracił przytomność.

2 samochody straży pożarnej stoją na drodze na włączonych sygnałach świetlnych. Za nimi stoi karetka pogotowia. W tle budynki mieszkalne

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano rodzinę, która poinformowała, że w łazience podczas kąpieli jeden z domowników stracił przytomność.

Działania zastępów polegały na ewakuacji osoby poszkodowanej ze strefy zagrożenia i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy, po czym mężczyzna odzyskał przytomność. Sprawdzono wszystkie mieszkania na danej klatce. Na parterze brak wskazań CO, natomiast we wszystkich mieszkaniach na wyższych kondygnacjach miernik wielogazowy wskazał obecność tlenku węgla. Ewakuowano 15 osób. Po przewietrzeniu i ponownym sprawdzeniu wszystkich mieszkań na obecność tlenku węgla - wynik negatywny.

Osoba poszkodowana została zabrana przez ZRM do szpitala. Wydano zakaz użytkowania instalacji gazowej do momentu sprawdzenia i wydania pozytywnej opinii kominiarskiej.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla.

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Kampania ta pozwala na uzyskanie wielu informacji i cennych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w naszych domach.

Celem głównym kampanii jest:
- zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych,
- podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych,
- przedstawienie zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla,
- zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych,
- uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych,
- przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Musimy pamiętać, że CZAD oszukuje zmysły. Jest to gaz, którego:
- nie widać,
- nie słychać,
- nie czuć.

W celu uniknięcia sytuacji zagrażających naszemu życiu niezwykle istotne jest montowanie czujek dymu i tlenku  węgla w naszych mieszkaniach.

Czujnik tlenku węgla powinien być zamontowany w każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się urządzenia emitujące spaliny np. kuchenki palnikowe, biokominki, piecyki naftowe, kominki gazowe i na paliwo stałe, przepływowe ogrzewacze wody użytkowej, piece gazowe, olejowe, piece na paliwo stałe itp.
Dodatkowe czujniki powinny być zainstalowane w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu np. w salonie, pokoju dziennym i we wszystkich sypialniach. Zalecane to jest zwłaszcza w sytuacji, gdy osoby przebywające w tych pomieszczeniach, ze względu na ich położenie, mogą nie usłyszeć sygnalizacji alarmowej czujnika uruchomianego w innej części budynku.

GDZIE W POMIESZCZENIU NIE NALEŻY MONTOWAĆ CZUJNIKA?
- w przestrzeni zamkniętej (np. w szafce),
- w miejscach, w których może być zasłonięty (np. meblami lub zasłonami),
- bezpośrednio nad zlewem lub kuchenką,
- w pobliżu okien lub drzwi, kratki wentylacyjnej lub innych otworów wentylacyjnych,
- w pobliżu wentylatora wyciągowego,
- w miejscu, w którym temperatura może spadać poniżej -10°C lub przekraczać 45°C, chyba, że czujnik jest przystosowany do pracy w innych temperaturach,
- w miejscach, w których zabrudzenia lub kurz mogą zablokować działanie czujnika,
- w miejscach mokrych lub wilgotnych,
- nad źródłami ciepła na przykład grzejnikami, nawiewnikami gorącego powietrza,
- w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki lub innego urządzenia wykorzystywanego do gotowania,
- blisko rozcieńczalników, rozpuszczalników oraz odświeżaczy powietrza,
- w pobliżu pojemników na odpady.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Zatroszcz się o siebie i swoich bliskich. Nie czekaj – zadbaj o bezpieczeństwo już dziś!

Opracowanie: MŻ, ML - KP PSP Mogilno

Zdjęcia: portal cmg24.pl
 

Materiały

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}