W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo przewodów kominowych.

29.09.2022

Komenda Powiatowa PSP w Namysłowie przypomina, że w obiektach lub ich częściach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego właściciel lub zarządca obiektu jest zobowiązany przepisami prawa do usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych:

Pożar sadzy w przewodzie kominowym.

 

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Powyższe zasady wynikają z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. 2010 nr 109 poz.719 ze zm.),

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz.1333 ze zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

W przypadku nieprawidłowej eksploatacji przewodów kominowych lub ich niedrożności może dojść do emisji tlenku węgla lub pożaru sadzy w przewodzie kominowym.

Tlenek węgla (czad) jest trującym gazem.

Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego większego od tlenu (250–300 razy) powinowactwa do hemoglobiny, zawartej w erytrocytach krwi. Tworzy on połączenie zwane karboksyhemoglobiną (CO + Hb → COHb), które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Już wdychanie powietrza ze stężeniem 0,16% objętościowego CO, powoduje po dwóch godzinach zgon. O ile przy większych stężeniach (pow. 0,32%) pierwszymi objawami zatrucia jest silny ból głowy i wymioty, to mniejsze stężenia powodują przy względnie krótkim wdychaniu jedynie słaby ból głowy i zapadanie w śpiączkę, jednak i te stężenia powodują po dłuższym kontakcie śmierć. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. 

Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.

Zbliżający się sezon grzewczy powinien zobligować właścicieli i zarządców do wykonania  przeglądu przewodów kominowych.  Poprzednie sezony pokazują, że spora grupa osób woli zamiast kominiarza, zaprosić do domu strażaka, który zostanie wezwany do ugaszenia pożaru sadzy w przewodzie kominowym.  Większość pożarów sadzy w przewodzie kominowym to właśnie efekt zaniedbania i braku kontroli oraz wykorzystywania nie do końca odpowiedniego materiału opałowego, którego jakość rodzaj i wilgotność wpływają bezpośrednio na odkładanie się wspomnianej sadzy w przewodzie kominowym.

W przypadku pożaru temperatura palącej się sadzy przekracza kilkaset stopni Celsjusza. Stwarza to bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców ze względu na możliwość pęknięcia przewodu kominowego oraz rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek mieszkalny.

W przypadku pęknięcia przewodu kominowego do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla zwany czadem.

 Co zrobić gdy dojdzie do pożaru?

Gdy zapali się sadza w przewodzie kominowym należy wezwać straż pożarną dzwoniąc pod numer  998 lub 112.  Następnie należy powiadomić wszystkich lokatorów budynku o zagrożeniu oraz wygasić ogień w kotle, kominku oraz zamknąć dopływ powietrza do tych urządzeń.

Opracował: st. kpt. Piotr Brach

Źródło definicji tlenek węgla: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tlenek_w%C4%99gla

{"register":{"columns":[]}}