Odprawa roczna podsumowująca działalność mazowieckich strażaków w 2023 roku
28.02.2024
28 lutego 2024 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie odbyła się odprawa podsumowująca działalność jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej województwa mazowieckiego. W spotkaniu uczestniczyli:
- nadbryg. Józef Galica – Zastępca Komendanta Głównego PSP,
- Pan Mariusz Sepełowski - Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego,
- Kadra Kierownicza Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie na czele z Mazowieckim Komendantem Wojewódzkim PSP st. bryg. Arturem Gonerą, Zastępcami: st. bryg. Maciejem Bieńczykiem, st. bryg. Piotrem Gąską i Naczelnikami Wydziałów KW PSP w Warszawie,
- Pan Antoni Jan Tarczyński - Prezes OW ZOSP RP Województwa Mazowieckiego,
- Pan Andrzej Lisiecki - Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa,
- Pan Dariusz Łazarczyk - Przewodniczący Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Zawodowego Strażaków "Florian",
- Komendanci Powiatowi i Miejscy PSP z terenu województwa.
Odprawa rozpoczęła się od złożenia meldunku Zastępcy Komendanta Głównego PSP nadbryg. Józefowi Galicy.
Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Artur Gonera przywitał uczestników i po krótkim przemówieniu rozpoczął podsumowanie minionego roku.
MKW PSP omówił strukturę organizacyjną mazowieckiej straży pożarnej, statystykę prowadzonych w 2023 roku akcji ratowniczych, realizację szkoleń i ćwiczeń, współpracę z innymi służbami i instytucjami, działalność nadzorczą i kontrolną oraz realizowane czynności kontrolno-rozpoznawcze. Zaprezentował także podsumowanie działalności logistycznej i technicznej, przedstawiając ilości zrealizowanych przetargów, zakupów oraz prowadzonych inwestycji. Z zakresu informatyki i łączności poinformował m.in. o przeprowadzonej w 2023 roku pełnej inwentaryzacji zasobów teleinformatycznych i radiokomunikacyjnych, a z zakresu finansowego – omówił zeszłoroczny budżet KW PSP w Warszawie i analizę budżetu komend powiatowych i miejskich PSP. Zaprezentował także działalność nowopowstałego (w 2023 roku) Wydziału Alarmowania i Współpracy z OSP.
Podczas odprawy przedstawiono również główne cele i zadania, jakie stoją przed mazowieckimi strażakami w 2024 roku.
Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Józef Galica podziękował wszystkim funkcjonariuszom jednostek ochrony przeciwpożarowej za zaangażowanie i poświęcenie w realizację zadań służbowych oraz rozwój ochrony przeciwpożarowej na terenie województwa mazowieckiego.
Odprawa roczna była okazją do podziękowania za dotychczasową dobrze wykonywaną pracę i skuteczność działania. Poświęcenie, profesjonalizm i zaangażowanie strażaków zarówno zawodowych, jak i ochotników, stanowią fundament bezpieczeństwa mieszkańców regionu.
W ramach KSRG na terenie woj. mazowieckiego działają:
1 Komenda Wojewódzka PSP,
5 Komend Miejskich PSP,
33 Komendy Powiatowe PSP,
61 Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych PSP,
6 Posterunków JRG PSP,
2 Zakładowe Straże Pożarne,
1 Zakładowa Służba Ratownicza,
1 Wojskowa Straż Pożarna,
629 Ochotniczych Straży Pożarnych,
1297 Ochotniczych Straży Pożarnych (spoza KSRG).
W 2023 roku strażacy z Mazowsza interweniowali 70 294 razy, w tym przy 16 216 pożarach, 43 992 miejscowych zagrożeniach oraz 10 086 fałszywych alarmach. W wyniku tych zdarzeń życie straciło 1 198 osób, a 7 197 odniosło obrażenia. W porównaniu do 2022 roku odnotowano o 22,44%, tj. o 20 341 interwencji mniej. Mazowieccy strażacy w 2023 roku wyjeżdżali do akcji co 7 min. i 28 sek.,
- do pożarów – co 32 min. i 28 sek.,
- do miejscowych zagrożeń – co 11 min i 56 sek.,
- do alarmów fałszywych – co 52 min i 6 sek.
Ogółem w 2023 roku Ośrodek Szkolenia w Pionkach i Ośrodek Szkolenia
w Warszawie KW PSP w Warszawie przeszkoliły łącznie:
- w zakresie specjalistycznym i podstawowym – 3305 funkcjonariuszy PSP,
- 17 991 druhów OSP.
Do CPR w Radomiu w 2023 roku wpłynęło łącznie 2 064 833 zgłoszeń telefonicznych, co w porównaniu z rokiem 2022 daje liczbę większą o 163 329. Zgłoszenia zasadne stanowiło 506 888 połączeń, 909 206 - to zgłoszenia fałszywe, a w 648 739 przypadkach anulowano połączenie przed podjęciem obsługi przez operatora numerów alarmowych.
Opracowanie i zdjęcia: mł. kpt. Katarzyna Urbanowska – Oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.