W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości w Palmirach upamiętniające ofiary egzekucji i wybuch II wojny światowej

14.09.2024

Uroczystości w Palmirach upamiętniające ofiary egzekucji i wybuch II wojny światowej

Dnia 14 wrzesnia 2024 roku uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji poległych i pomordowanych w Puszczy Kampinoskiej w trakcie II wojny światowej, a odprawił ją Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski.

W asyście honorowej Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i pododdziału honorowego z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego odegrano hymn państwowy, po którym nastąpiły okolicznościowe przemówienia delegacji zaproszonych na obchody.

Następnie Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wręczył Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” ks. Tadeuszowi Jaworskiemu.

Po odczytaniu Apelu Pamięci Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddala salwę honorową, po której delegacje złożyły wieńce i kwiaty na grobach pomordowanych. Wieniec w imieniu Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego złożył mł. bryg. mgr inż. Łukasz Zieliński, w imieniu Powiatowego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Powiecie Warszawskim Zachodnim mł. bryg. Michał Prochenka oraz asp. Tomasz Janowski, bryg. Łukasz Kochanowski Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Mazowieckim oraz w imieniu Rektora-Komendanta Akademii Pożarniczej kwiaty złożył kpt. T. Górski.

Organizatorami uroczystości od wielu lat są m.in. Biuro Wojewody Mazowieckiego, Instytut Pamięci Narodowej, Dowództwo Garnizonu Warszawa, 2 Mazowiecki Pułk Saperów, Wojskowa Akademia Techniczna, Muzeum- Miejsce Pamięci w Palmirach oraz samorządy: Powiat Warszawski-Zachodni, Gmina Czosnów, Gmina Izabelin.

Cmentarz-Mauzoleum w Palmirach to miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w okresie od 1939 do 1943 roku. W Palmirach zostali zamordowani wybitni przedstawiciele życia politycznego, społecznego, kulturalnego i zawodowego, m.in.: działacz ludowy Marszałek Sejmu Maciej Rataj, Wiceprezydent Warszawy Jan Pohorski, olimpijczycy Janusz Kusociński i Tomasz Stankiewicz oraz profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego Stefan Kopeć i Kazimierz Zakrzewski. Obiekt jest zlokalizowany na południe od wsi Palmiry w gminie Czosnów w Kampinoskim Parku Narodowym

 

Zdjęcia: kpt. T. Górki, asp. T. Janowski

Opracowanie: asp. T. Janowski, https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/palmiry-85-rocznica-masowych-egzekucji-na-mieszkancach-warszawy

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}