W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ĆWICZENIA „LAS 2022”

25.04.2022

W dniu 25 kwietnia 2022 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Obornikach wraz z druhami z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu obornickiego oraz szamotulskiego przeprowadzili w ramach doskonalenia zawodowego ćwiczenia taktyczno – bojowe „LAS 2022” z zakresu dostarczania wody na duże odległości podczas pożarów lasów z wykorzystaniem plutonu gaśniczego Oborniki należącego do Kompanii Wojewódzkiego Obwodu Operacyjnego „Piła”. Ćwiczenia odbyły się na terenie Nadleśnictwa Oborniki – Leśnictwo Marylówka (oddział numer 520i, 562, 563, 569d) w okolicach Wypalanek i Kiszewa.

Ćwiczenia taktyczno – bojowe „LAS 2022” z zakresu dostarczania wody na duże odległości podczas pożarów lasów z wykorzystaniem plutonu gaśniczego Oborniki należącego do Kompanii Wojewódzkiego Obwodu Operacyjnego „Piła”. Ćwiczenia odbyły się na terenie Nadleśnictwa Oborniki – Leśnictwo Marylówka (oddział numer 520i, 562, 563, 569d) w okolicach Wypalanek i Kiszewa.

Przed godz. 10 do SKKP PSP w Obornikach wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w okolicach miejscowości Wypalanki i Kiszewo. Podczas symulacji zagrożone były budynki mieszkalne i gospodarcze na terenie Wypalanek. Około 1 kilometra dalej zlokalizowano drugie źródło ognia. Pożar objął około 5 hektarów lasów. Zadaniem strażaków było m.in. zbudowanie magistrali wodnej na odcinku około kilometra i zapewnienie ciągłość podawania środka gaśniczego z wykorzystaniem 6 prądów gaśniczych.

Celem głównym doskonalenia zawodowego było sprawdzenie praktycznych umiejętności strażaków z zakresu przepompowywania i przetłaczania wody na dalekie odległości podczas działań ratowniczo – gaśniczych z zakresu gaszenia pożarów lasów. Ponadto celem szczegółowym ćwiczeń było:

  • sprawdzenie czasu, możliwości oraz utrudnień dojazdu pojazdów JRG oraz OSP na miejsce ćwiczeń;
  • sprawdzenie możliwości prowadzenia łączności bezprzewodowej z miejsca ćwiczeń z wykorzystaniem PR, KDW i KRG;
  • sprawdzenie łączności radiowej z wykorzystaniem kanałów gaśniczych oraz łączności radiowej pomiędzy KDR a poszczególnymi odcinkami bojowymi;
  • sprawdzenie umiejętności i wiedzy w działaniach ratowniczo - gaśniczych oraz współpracy funkcjonariuszy PSP z druhami OSP podczas podawania środków gaśniczych w natarciu i obronie;
  • sprawdzenie możliwości wykorzystania naziemnych zbiorników ppoż.;
  • sprawdzenie umiejętności tworzenia punktów czerpania wody z  wykorzystaniem posiadanego sprzętu;
  • przećwiczenie wariantu dostarczania wody na duże odległości;
  • sprawdzenie możliwości tworzenia buforów wodnych;
  • sprawdzenie możliwości kontaktu z zarządcą lub właścicielem obiektu.

              Podczas ćwiczeń na miejscu obecny był: Wicestarosta Powiatu Obornickiego Waldemar Cyranek, przedstawiciele Nadleśnictwa Oborniki oraz Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach st. kpt. Przemysław Olszewski.

              Po zakończeniu działań funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu obornickiego i szamotulskiego spotkali się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kiszewie, gdzie podsumowano przebieg ćwiczeń w obecności Starosty Powiatu Obornickiego Zofii Koteckiej, Nadleśniczego Nadleśnictwa Oborniki Jacka Szczepanika oraz Zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach st. kpt. Przemysława Olszewskiego.

              W ćwiczeniach udział wzięło 63 strażaków z 14 jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu obornickiego oraz szamotulskiego, w tym: funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach oraz druhowie z OSP: Bąblin, Dąbrówka Leśna, Kiszewo, Ludomy, Nieczajna, Nowołoskoniec, Ocieszyn, Parkowo, Rogoźno, Rożnowo, Ryczywół, Skrzetusz i Obrzycko (KP PSP Szamotuły).

              Odświeżona wiedza i umiejętności w przedmiotowym zakresie przełożą się na skuteczność oraz sprawność ewentualnych przyszłych działań ratowniczo – gaśniczych.

Opracował: mł. bryg. Leszek Walczak

Zdjęcia: JRG Oborniki, OSP z terenu powiatu obornickiego, lokalne media.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}