Historia
W latach 1810 i 1819 wydano pierwsze przepisy przeciwpożarowe o zasięgu ogólnokrajowym obowiązujące w miastach i wsiach Księstwa Warszawskiego,
a następnie Królestwa Polskiego, przepisy te wprowadzono w życie również w naszym mieście. Powołanie w 1836 roku pierwszej w naszym kraju Warszawskiej Straży Ogniowej otworzyło ochronie p/pożarowej nowy okres, w którym obok samoobrony mieszkańców występuje Straż Pożarna - zespół ludzi specjalnie przygotowany do prowadzenia akcji ratowniczych i posługiwania się technicznymi narzędziami walki. Historia OSP w Opatowie sięga roku 1899, w tym to bowiem czasie z inicjatywy mieszkańców Opatowa zorganizowano Straż Ogniową Miasta Opatowa. Była to wówczas jedyna organizacja stanowiąca ośrodek kulturalny w Opatowie. Tu np. w roku 1921 otwarto pierwszy w okolicy kinematograf, przy straży działała jedyna w mieście orkiestra dęta, tu odbywają się zabawy taneczne i daje swe przedstawienia kółko dramatyczne. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918 następuje wyraźne ożywienie działalności Straży, umacnia się ona organizacyjnie i rozrasta liczebnie w swym szczytowym okresie rozwoju. Ochotnicza Straż Pożarna w Opatowie liczy 93 czynnych członków, jej działalność wspiera finansowo ponad 50 osób i instytucji jako członkowie popierający, przy Straży działa drużyna samarytanek i ponad 20-to osobowa orkiestra. Przybywa również sprzętu strażackiego w roku 1928 straż jako jedna z pierwszych w powiecie zakupuje za własne pieniądze motopompę spalinową, a nieco później samochód pożarniczy.
Okres okupacji to okres zahamowania działalności strażackiej. Strażacy naszej jednostki w trosce by sprzęt nie został zagrabiony przez okupanta, we wrześniu 1939 roku część sprzętu strażackiego ewakuują poza granice miasta, część zaś ukrywają we własnych domach. Szereg strażaków nawiązuje ścisłą współpracę z BCh i AK stając się czynnymi uczestnikami ruchu oporu.
1945-1952
Po wyzwoleniu Opatowa w dniu 16 stycznia 1945 roku jako jedna z pierwszych rozpoczęła swą działalność Ochotnicza Straż Pożarna, działalność rozpoczęto od gromadzenia i remontów sprzętu pożarniczego, remontu wymagał także zdewastowany przez okupanta budynek. Na skutek represji okupanta znacznie zmalały szeregi straży, rozpoczęto więc werbunek i szkolenie nowych członków.
W niedługim czasie wznawia swą działalność orkiestra strażacka. Straż zakupuje za własne pieniądze samochód z demobilu wojskowego i przystosowuje go do własnych potrzeb.
Klimat i realia tamtych dni najlepiej oddadzą wspomnienia pierwszego Komendanta Powiatowego Straży Pożarnych w Opatowie kpt. Zdzisława Małychy.
Od pierwszych dni po zwycięstwie i wyzwoleniu Polski z morderczej okupacji hitlerowskiej Starosta Powiatowy Jan Kaczor uznał, że należy natychmiast przystąpić do organizowania ochrony przeciwpożarowej i straży pożarnych na terenie powiatu.
Powiat opatowski stanowił 23-gminy wiejskie o powierzchni 1642 km2 w tym 317 gromad i 804 miejscowości oraz położony był w części wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Według spisu ludności po wojnie w 1946 r. powiat liczył 156,719 mieszkańców z tego 15,74 % to mieszkańcy miasta Opatowa i Ostrowca, a 84,26 % to mieszkańcy gmin wiejskich. Na terenie powiatu znajdowało się 27,415 budynków mieszkalnych i 22,549 budynków gospodarczych z czego 90,39 % to budynki na terenach gmin wiejskich, a 9,61,% to budynki na terenie m. Opatowa i Ostrowca.
Tak po krótce scharakteryzowano powiat w opisie, który ze względów znacznego zniszczenia wojennego około 80 % wymagał intensywnej pracy w zakresie ochrony przeciwpożarowej, a przeważnie powołania do czynności i organizacji straży pożarnych, które wskutek ostatnich działań wojennych znajdujące się na przyczółku zostały całkowicie zniszczone.
Na podstawie zarządzenia Ministra Administracji Publicznej Główny Inspektorat Pożarnictwa z dnia 15 stycznia 1945 r. zostały powołane Powiatowe Komendy Straży Pożarnych na terenie woj. Kieleckiego. Wówczas przez Wojewódzkiego Inspektora Pożarnictwa ppłk.poż. Józefa Plebanka poleceniem z dnia 2 maja 1945 r. Nr Poż.A/3 powołano Zdzisława Małychę z Opatowa i powierzono obowiązki Komendanta Powiatowego Straży Pożarnych, które objął z dniem 4 maja 1945 r. będąc w stopniu ogniomistrza pożarnictwa z cenzusem.
"Pracowałem wówczas w Zarządzie Miejskim w Opatowie, udzielając się przy pracy społecznej w Ochotniczych Strażach Pożarnych na terenie pow. Opatowskiego i Sandomierskiego, mając odpowiednie wyszkolenie pożarnicze VI- stopień pożarnictwa oraz zapał do tej pracy i tego zaszczytu dostąpiłem zwalniając się ze służby miejskiej urzędnika administracji publicznej ze stanowiska kierownika biura ZM i od tego dnia oddałem się z całym zaparciem pracy zawodowej w pożarnictwie
Całokształt spraw ochrony przeciwpożarowej jak również dozór nad stanem zabezpieczenia i urządzeń przeciwpożarowych w powiecie, ogniskował się w Wydziale Powiatowym, w specjalnie w tym celu powołanym referacie pożarnictwa obsadzonym przez Komendanta Powiatowego Straży Pożarnych. Główną czynnością i to pilną dla Komendy straży była organizacja jednostek OSP, których działalność zamarła wskutek działań wojennych, na które w początkach roku 1946 otrzymano okólnik W/1 Ministerstwa Administracji Publicznej - Główny Inspektor Pożarnictwa z siedzibą w Łodzi, z dnia 10.06.1945 r. podpisany przez Głównego Inspektora Pożarnictwa gen.poż.inż. Eugeniusza Doeringa, który wzywał jednostki do zmobilizowania pracy w strażach pożarnych, zebrania ewidencji osobowej
i wyszkolenia pożarniczego oraz prowadzeniu szkolenia wg wytycznych Gł. Inspektorat Pożarnictwa w oparciu na przedwojennych regulaminach wyszkolenia pożarniczego.
Straże Pożarne powiatu będące przed 1939 w ilości 67- wiejskich OSP, w Opatowie 1 i w Ostrowcu 2, z których 34 OSP i w Opatowie 1 - w czasie działań wojennych zostały zniszczone pozostawione bez sprzętu pożarniczego.
Te wszystkie straże pożarne przedwojenne w krótkim czasie zostały zorganizowane i normalnym trybem życia rozpoczęły prace prewencyjne, wyszkoleniowe i operacyjno -bojowe z werbunkiem członków czynnych, Zarządzeniem Ministra Administracji Publicznej z dnia 11 marca 1946 (Monitor Polski Nr. 24) został powołany Zarząd Przymusowy Związku Straży Pożarnych RP w Warszawie i pismem z dnia 28 czerwca 1946 r. mianował Komisję Zarządzającą Okręgu Kieleckiego Związku Straży Pożarnych i na podst. w/w zarządzenia została powołana Powiatowa Komisja Zarządzająca Związku Oddziału Powiatowego w Opatowie która rozpoczęła działalność z dniem 2 sierpnia 1946 r. w składzie:
- dr Bohdan Gliński- prezes
- mgr Marian Pietrzykowski- wice prezes
- Stanisław Zapalski - sekretarz
- Stanisław Koziński- skarbnik
- kpt poż. Eugeniusz Tabaczyński - członek
- ppor poż Zdzisław Małycha - p.o. instruktora.
Wyżej wymieniona Komisja zwołała odprawę prezesów, sekretarzy, skarbników
i naczelników OSP z terenu powiatu na dzień 18 sierpnia 1946 roku do Opatowa i od tej pory zostały periodycznie co kwartał zwoływane odprawy organizacyjno - szkoleniowe w różnych częściach powiatu pod przewodnictwem Komendanta Powiatowego SP i Związku OSP przy współudziale członków Zarządu Związku.
Dominującą rolą wówczas było przeprowadzenie masowego szkolenia członków straży pożarnych, które dla podniesienia stanu wyszkolenia oddziałów w powiecie zostały zorganizowane w 12 - tu punktach powiatu 3 - dniowe kursy pożarnicze - podstawowe nie skoszarowane w czasie od dnia 26 - lutego do dnia 16 maja 1948 roku dla wszystkich członków czynnych OSP bez różnicy na wykonywaną funkcję
i posiadane dotychczas wyszkolenie pożarnicze, które to było pogłębieniem
i przypomnieniem wiadomości z zakresu pożarnictwa, który to kurs był jako uzupełniający.
Z wyżej wymienionych kursów wyszli oddani zawodowo pożarnictwu wówczas naczelnicy OSP: Czesław Szczygieł z OSP Brzezie i Czerwień Stanisław z OSP Gojców oraz Stanisław Bocheński - adiutant OSP Opatów, późniejszy Komendant PSP w Opatowie. Dla skoordynowania ochrony przeciwpożarowej w powiecie oraz rozszerzenia akcji zapobiegawczej przed klęską pożarów zostały wydane z ramienia Starosty Powiatowego zarządzenia wykonawcze do Zarządów Gminnych w celach zapobiegawczych, czyniąc odpowiedzialnymi wójtów gmin. Dokonano obowiązkowego powołania Gminnych Komisji Przeciwpożarowych i przeprowadzenia kontroli przeciwpożarowych dwa - trzy razy w roku tj. na wiosnę, w jesieni, w czasie żniw i omłotów oraz zdopingowanie organizacji straży pożarnych, które były przed 1939 roku.
1953
W roku tym zostaje powołana do życia Komenda Powiatowa Straży Pożarnych w Opatowie mieściła się w budynku Urzędu Powiatowego zlokalizowanym przy Placu Obrońców Pokoju.
W Komendzie Powiatowej w 1952 roku zatrudnieni byli funkcjonariusze: Czesław Szczygieł i Henryk Kucharski pełniący funkcje instruktorów.
Głównymi zadaniami komendy były:
- Współpraca z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi
- Profilaktyka przeciwpożarowa
- Sprawy Operacyjne
Zadania te były realizowane głównie poprzez prowadzenie szkoleń dla członków OSP, pomoc i pośrednictwo w dosprzętowieniu jednostek OSP, organizacji zawodów pożarniczych różnego szczebla, obsługę zebrań w jednostkach OSP
1961
W tym roku zostaje powołane Pogotowie Zawodowe Straży Pożarnych to znaczy zostają zatrudnieni zawodowi kierowcy do obsługi sprzętu i samochodów Ochotniczej Straży Pożarnej w Opatowie.
Pierwsi kierowcy pogotowia to:
- Tadeusz Wicha
- Czesław Dąbrowski
- Antoni Kidoń
- Jan Skwirowski
Kierowcy pełnią 24 godzinne dyżury w OSP.
Ochotnicza Straż Pożarna w Opatowie posiadała następujący sprzęt:
- Samochód Gaśniczy Star 25 - szt 1
- Samochód Gaśniczy Star 20 - szt 1
- Samochód Jamz - szt 1
- Motopompy - szt 7
Grudzień 1967
Komendant Powiatowy Straży Pożarnych w Opatowie Stanisław Bocheński ze względów zdrowotnych rezygnuje z zajmowanego dotychczas stanowiska. Przez cały okres kierowania Powiatową Komendą Straży Pożarnych dążył do polepszenia stanu bezpieczeństwa pożarowego na podległym mu terenie. Poprzez organizację różnego rodzaju kursów instruktażowych i szkoleń podniósł się poziom wiedzy i umiejętności kierowanej przez niego kadry PSP oraz członków OSP. Z dużym poświęceniem nie szczędząc swego czasu realizował nadrzędny cel, który mu przyświecał przez okres długoletniej służby tak aby w każdej miejscowości powiatu Opatowskiego istniała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.
Maj 1968
Prezydium Powiatowej Rady Narodowej uchwałą nr 88/436/68 z dnia 7 maja 1968 roku powołuje na stanowisko Powiatowego Komendanta Straży Pożarnych por. Czesława Szczygła.
Czesław Szczygieł urodził się 14.10.1923 r w Adamowie gmina Opatów. Szkołę czteroklasową ukończył w Brzeziu, następnie przeniósł się do szkoły powszechnej siedmioklasowej w Opatowie. Po jej ukończeniu pomagał ojcu w gospodarstwie rolnym.
W 1940 wstępuje do Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeziu. W 1948 kończy kurs dla dowódców sekcji w Opatowie, a w 1949 kurs dowódców plutonu w Kielcach.
W 1950 roku zostaje mianowany komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeziu.
W 1951 roku rozpoczyna naukę w liceum Ogólnokształcącym w Ostrowcu Św. W lipcu 1952 roku rozpoczyna prace w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnych w Opatowie na stanowisku referenta sekcji zaopatrzenia. W okresie od 1.07.1955 do 31.12.1956 r zajmuje stanowisko st.podoficera. W międzyczasie uczy się w szkole oficerów pożarnictwa nr.4 w Bielsku-Białej którą kończy 20.12.1956 roku.
Z dniem 1.01.1957 roku zostaje zastępcą Komendanta Powiatowego. W 1968 r Powiatowa Rada Narodowa mianuje go Komendantem Powiatowym Straży Pożarnej w Opatowie. PKSP Opatów zatrudnia 13 osób.
Są to:
- Henryk Kucharski - zapobieganie pożarom
- Tadeusz Wicha - transport
- Zbigniew Kolasa - sprawy operacyjne
- Czesław Dąbrowski - kierowca-mechanik (pracownik pogotowia zawodowego)
- Czesław Szczygieł - Komendant Powiatowy
- Szymon Niedbała - sprawy budowlane
- Roman Dydo - szkolenie pożarnicze
- Jan Skwirowski - kierowca pogotowia zawodowego
- Antoni Kidoń - kierowca pogotowia zawodowego
- Barbara Borycka - sekretariat
- Stanisław Stańczak - sprawy organizacyjne
- Sławomir Oparowski - sprawy operacyjne
- Ksawery Skowron - zapobieganie pożarom
1969
Komendant Powiatowy Czesław Szczygieł wspólnie z prezesem OSP Opatów Józefem Czubem występują z wnioskiem do Komendanta Wojewódzkiego płk. Adama Fedorowicza wnioskiem utworzenie Zawodowej Straży Pożarnej w Opatowie. Inicjatywa ta znajduje zrozumienie w Komendzie Wojewódzkiej. Warunkiem utworzenia ZSP Opatów jest zapewnienie dla jednostki odpowiednich obiektów i pomieszczeń.
1970
Rusza budowa obiektów na nowo zakupionej działce przy ul. Kościuszki przeznaczonych na siedzibę Zawodowej Straży Pożarnej w Opatowie. Komenda Wojewódzka Straży Pożarnych w Kielcach jako pierwsza w Polsce zaczyna szeroko zakrojoną profilaktykę pożarową pod hasłem "Kielecczyzna czysta i uporządkowana". Akcję tą ujęto w ramach współzawodnictwa między poszczególnymi Komendami Powiatowymi. PKSP w Opatowie aktywnie włącza się w/w akcję
1972
We wrześniu tego roku zostaje ukończona budowa jednego z budynków na działce przy ul. Kościuszki. Kilkuletnie zabiegi i starania Komendy Powiatowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Opatowie i lokalnych władz zostaje ukoronowane sukcesem to znaczy że Komenda Wojewódzka Straży Pożarnych w Kielcach powołała do życia Zawodową Straż Pożarna w Opatowie, zaś jej Komendantem zostaje kpt.poż Czesław Szczygieł. Jej pierwszą kadrę dowódczą stanowią podoficerowie pożarnictwa pracujący dotychczas w ZSP w Ostrowcu Św. I pracownicy byłego pogotowia SP w Opatowie.
1975
Wchodzi w życie reforma administracyjna kraju. Powstaje 32 nowe województwa. Po reformie liczba wszystkich województw w kraju liczy 49. Nie są to jedyne zmiany jakie wniosła reforma. Zlikwidowane zostały powiaty, zaś w ich miejsce zostały powołane rejony. Zmienione zostały również granice działania rejonów.
Rejon Opatów po reformie wszedł jako jeden z 6 rejonów w granice nowopowstałego województwa tarnobrzeskiego. Nowy rejon opatowski liczy 9 gmin są to:
- gm. Opatów
- gm. Ożarów
- gm. Baćkowice
- gm. Ćmielów
- gm. Lipnik
- gm. Iwaniska
- gm. Sadowie
- gm. Tarłów
- gm. Wojciechowice
Wojewoda Tarnobrzeski mgr Władysław Bobek swym zarządzeniem Nr 17/75 z dnia 14 lipca 1975 roku utworzył na terenie województwa tarnobrzeskiego 6 Komend Rejonowych Straży Pożarnych. Komendantem Komendy Rejonowej Straży Pożarnych w Opatowie został mianowany kpt. poż. Szczygieł Czesław.
1981
W grudniu zostaje oddany do użytku obiekt główny Zawodowej Straży Pożarnej w Opatowie. Trwa gorączkowa przeprowadzka Komendy Rejonowej z obiektu zlokalizowanego przy Placu Obrońców Pokoju do nowego obiektu.
1982
W maju po długoletniej służbie Komendant Rejonowy mjr poż. Szczygieł Czesław ze względu na stan zdrowia jest zmuszony odejść na wcześniejszą emeryturę.
W sierpniu Komendant Wojewódzki Straży Pożarnych w Tarnobrzegu płk poż. Jan Smykała powołuje mjr poż. mgr. Zbigniewa Kolasę na stanowisko Komendanta Zawodowej Straży Pożarnej w Opatowie.
Zbigniew Kolasa urodził się 6 lutego 1936 roku w Brzostowej gm. Ćmielów w rodzinie robotniczej. Po ukończeniu 7 lat życia zaczął uczęszczać do szkoły podstawowej w Ćmielowie, którą skończył w 1950 roku. Następnie podjął naukę w szkole ogólnokształcącej stopnia licealnego w Ćmielowie gdzie ukończył 9 klas. W okresie od 1.07.52 r do 1.08.54 r pracował w Zarządzie Powiatowym ZMP w Opatowie. Od 1.X.1954 r do 1.IV.57 był słuchaczem Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej OPLOK w Jeleniej Górze. Po wyjściu z wojska pracował w GS "SCH" Opatów. Od 1.VII.1958 r rozpoczął pracę w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnych w Opatowie na stanowisku starszego podoficera do spraw zapobiegania pożarom. 17.03.1969 r rozpoczyna naukę w Szkole Oficerów Pożarnictwa w Warszawie, którą kończy 15.12.1972 i uzyskuje kwalifikacje oficera Korpusu Technicznego Pożarnictwa. 30 czerwca 1980 roku kończy naukę na studiach zaocznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie i uzyskuje tytuł magistra administracji.
1985
Drużynowy IX harcerskiej drużyny imienia harcmistrza Jerzego Czerwińskiego działającej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Opatowie harcmistrz Ryszard Romańczuk uwzględniając prośby kierowanych przez siebie harcerzy występuje z inicjatywą ufundowania sztandaru dla Zawodowej Straży Pożarnej w Opatowie. Jego inicjatywę popiera Komenda Hufca ZHP w Opatowie. Zawiązuje się Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru.
1987
W dniu 23 maja 1987 roku na Placu Obrońców Pokoju odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Dla strażaków Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Opatowie oraz ZSP opatów dzień ten był szczególnie uroczysty. W dniu tym nastąpiło uroczyste wręczenie sztandaru dla Zawodowej Straży Pożarnej w Opatowie.
1991
Po krótkim pobycie w szpitalu Rejonowym Opatowie w dniu 6 grudnia 1991 roku umiera Komendant Rejonowy Straży Pożarnych w Opatowie ppłk poz. Zbigniew Kolasa. Jego pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele całego pożarniczego świata województwa tarnobrzeskiego, lokalne władze samorządowe i państwowe, druhowie z jednostek OSP, znajomi i bliscy.
1992
Komendant Wojewódzki Straży Pożarnych w Tarnobrzegu płk. Stanisław Dabek powierza pełnienie obowiązków Komendanta Rejonowego st. chor. poż. Roman Dydo.
Roman Dydo urodził się 14 sierpnia 1945 roku w Opatowie. Tu też ukończył szkołę Podstawową. Po ukończeniu szkoły podstawowej, rozpoczął naukę w Liceum im. Chreptowicza w Ostrowcu Św. Gdzie również zdał maturę. W latach 1965-67 odbywa służbę wojskową która rozpoczął w Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Jeleniej Górze. Kończy tam szkołę podoficerską o specjalności radiolokacja. W styczniu 1968 r zostaje zatrudniony w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnych na etacie pierwszego podoficera KTP (korpus techniczny pożarnictwa). Tuz po rozpoczęciu służby zostaje skierowany na kurs szeregowych KPT do Ośrodka szkoleniowego w Ostrowcu Św. Kurs ten kończy w maju 1968 r. W styczniu 1969 roku zostaje skierowany do szkoły Podoficerów Pożarnictwa w Poznaniu. Gdzie się uczy do końca maja 1969 r. Po ukończonych kursach prowadzi stanowisko do spraw wyszkolenia. Jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie Powiatowego Ośrodka Szkolenia Pożarniczego. W 1972 roku zostaje przeniesiony do służby zapobiegania pożarom, którą od 1975 zaczyna kierować. W roku 1976 zostaje wybrany Przewodniczącym Rady Pracowniczej które to stanowisko piastuje do 1989 r. kiedy to dodatkowo jest mianowany Zastępcą Komendanta Rejonowego. W latach 1981-82 kończy Szkołę Chorążych Pożarnictwa w Krakowie.
30 czerwiec 1992
Kończy się okres w działalności Komendy Rejonowej Straży Pożarnych w Opatowie,
a do życia powołana zostaje
PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA
Przeobrażenia w strukturze funkcjonowaniu centralnych i terenowych organów administracji państwowej oraz zmiany zachodzące pod koniec lat 80-tych postawiły przed ochroną przeciwpożarową, nowe jakościowo wyzwania. Z dniem 1 lipca rozpoczęła funkcjonowanie przekształcona z Komendy Rejonowej SP, Komenda Rejonowa PSP w Opatowie. W skład nowej komendy weszły jednostki samorządowe z dawnego terenu działania tj. miasto i gmina Opatów, miasto i gmina Ożarów, gm. Lipnik, gm. Sadowie, gm. Baćkowice, miasto i gmina Ćmielów, gm. Tarłów i gm. Wojciechowie oraz trzy gminy z terenu przekształconej w Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą PSP ,KR SP w Staszowie, a mianowicie: miasto i gm. Staszów, gm. Bogoria i gm. Rytwiany. Powierzchnia ogólna rejonu wynosi 149.303 km2 a liczba ludności 114.376 tyś. Z dniem 1 lipca 1992 r. na stanowisko Komendanta Rejonowego Państwowej Straży Pożarnej powołany został st. bryg. mgr Wiesław Chmielewski.
Wiesław Chmielewski urodził się 19 kwietnia 1946 r. w Jakubowicach pow. Sandomierz. Po ukończeniu szkoły średniej Liceum Gostomianum w Sandomierzu, rozpoczął naukę 1 września 1964 r w Szkole Oficerów Pożarnictwa w Warszawie. Z dniem 1 września 1967 r. po ukończeniu szkoły oficerskiej został skierowany do służby w Powiatowej Komendzie SP w Człuchowie woj. Słupskie. W dniu 31 maja 1977 r. uzyskał dyplom ukończenia wyższych studiów zawodowych na Wydziale Prawa
i Administracji na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W KP SP w Człuchowie początkowo na stanowisku oficera, Komendanta Powiatowego, następnie Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych pełnił służbę, do 31 grudnia 1980 r. Od 1 stycznia 1981 r. pełnił służbę
w Komendzie Wojewódzkiej SP w Słupsku.
Z dniem 1 lipca 1983 r został przeniesiony służbowo na teren województwa tarnobrzeskiego i zatrudniony na stanowisku st. oficera ds. prewencji w KRSP Sandomierz.
W 1984 r. został mianowany na stanowisko Z-cy Komendanta Wojewódzkiego, Wojewódzkiego od 15.02.1991 r Kierownika Służby Technicznej w KW SP
w Tarnobrzegu. Funkcje te pełnił do 1 lipca 1992 r. kiedy to został powołany na stanowisko Komendanta Rejonowego PSP w Opatowie. Jednocześnie z dniem 1 lipca 1992 roku zostały powołane Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze w Opatowie i Staszowie, podległe KR PSP w Opatowie. Pierwszymi dowódcami tych jednostek byli:
- mł. kpt. Wiesław Cisek w Opatowie
- Piotr Burda w Staszowie
1995
1 stycznia 1995 r. rozpoczął funkcjonowanie Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG).
Zgodnie z art. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciw pożarowej pod pojęciem KSR-G rozumiemy: "integralna część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, obejmującą w celu ratowania życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń, system ten skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje oraz podmioty, które dobrowolnie w drodze umowy cywilno prawnej zgodziły się, współdziałać w akcjach ratowniczych". Z dniem 1 sierpnia 1995 r. w związku z przejściem w stan spoczynku st. bryg. W. Chmielewskiego na stanowisko p.o. Komendanta Rejonowego PSP w Opatowie, zostaje powołany mł. kpt. mgr inż. Dariusz Socha.
Dariusz Socha urodził się 19 lutego 1967 r. w Koprzywnicy gm. Koprzywnica. Po ukończeniu szkoły średniej Zespół Szkół Górniczych w Tarnobrzegu rozpoczął 1988 r. studia w Szkole Głównej Służby Pożarnej w Warszawie na wydziale Taktyczno-Dowódczym. Po ukończeniu nauki w SGSP, z dniem 1 lipca 1993 r. rozpoczął pracę w Komendzie Rejonowej PSP w Opatowie na stanowisku dowódcy sekcji w JRG PSP. Z dniem 1 stycznia 1994 r. zostaje przeniesiony do Komendy Rejonowej na stanowisko st. instruktora ds. kwatermistrzowskich, następnie z dniem 10 października 1994r. na stanowisko mł. oficera ds. liniowych. W dn. 1 sierpnia zostaje powołany na stanowisko p.o. Komendanta Rejonowego PSP w Opatowie. W dniu 3 sierpnia odbyło się uroczyste spotkanie dotyczące pożegnania odchodzącego w stan spoczynku st. bryg. W. Chmielewskiego. Podziękowania za 30-letnią czynną służbę w jednostkach ochrony przeciwpożarowej woj. Słupskiego i Tarnobrzeskiego w imieniu Komendanta Głównego PSP nadbryg. Feliksa Deli i swoim odczytał
Komendant Wojewódzki PSP w Tarnobrzegu st. bryg. Adam Bryczek. Podczas uroczystości st. bryg. W. Chmielewski został odznaczony Złotym Znakiem Związku. W pożegnaniu uczestniczyli Komendanci Rejonowi PSP i D-cy JRG PSP woj. tarnobrzeskiego oraz strażacy z KR PSP w Opatowie i JRG PSP w Staszowie.
W miesiącu grudniu na stanowisko Komendanta Rejonowego PSP w Opatowie zostaje powołany Józef Kędziora.
Józef Kędziora urodził się 11 listopada 1954 r. w miejscowości Zbelutka w powiecie opatowskim. Po ukończeniu Technikum Samochodowego w Radomiu w 1974 r. rozpoczyna naukę w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Po jej ukończeniu w 1978 r. rozpoczyna prace w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Tarnobrzegu gdzie od 1986 r. pełni funkcje Kierownika Służby Operacyjnej, a w latach 1986-1995 Kierownika a później, Naczelnika Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego. Z dniem 1 grudnia 1995 r. zostaje powołany na stanowisko Komendanta Rejonowego Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie.
1999
Z dniem 1 stycznia 1999 r. formacja Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęła funkcjonowanie w nowej rzeczywistości organizacyjnej będącej następstwem wprowadzonej reformy administracji publicznej kraju, która wprowadziła również zmiany organizacyjne w funkcjonowaniu PSP. Od 1 stycznia 1999 r. 480 jednostek ratowniczo-gaśniczych z odrębnych jednostek organizacyjnych PSP stało się komórkami organizacyjnymi nowych komend powiatowych i miejskich PSP. Zmianie uległ również obszar działania nowej Komendy Powiatowej PSP w Opatowie, w której skład weszły miasta i gminy: Opatów, Ożarów, Baćkowice, Iwaniska, Lipnik, Sadowie, Wojciechowice i Tarłów. Miasto i gmina Staszów, gminy Bogoria i Rytwiany przeszły do powiatu Staszów, natomiast miasto i gmina Ćmielów pod powiat Ostrowiec Św. Powierzchnia powiatu opatowskiego wynosi obecnie 912,04 km2, na którym zamieszkuje 61,2 tys. mieszkańców, obejmuje swym zasięgiem obszar 8 gmin (2 miasta oraz 221 wsi), lasy stanowią 17,5% powierzchni powiatu, o łącznej powierzchni 5132 ha.
2009
Z dniem 1 lutego na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie zostaje powołany mł. bryg. mgr inż. Grzegorz Szewczyk.
Grzegorz Szewczyk urodził się 26.09.1972 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po ukończeniu III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowcu Świętokrzyskim w 1991 roku podjął studia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Po ich ukończeniu rozpoczął służbę w Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach w Sekcji Rozpoznawania Zagrożeń. Po kilku miesiącach służby został przeniesiony do Komendy Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim na stanowisko dowódcy sekcji. Od roku 1999 pełnił służbę w Wydziale Operacyjno - Szkoleniowym na stanowisku starszego specjalisty. Od dnia 01.06.2004 roku został Dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 1. W dniu 01.02.2009 roku zostały mu powierzone obowiązki Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie.
2017
Z dniem 21 lutego na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie zostaje powołany bryg. mgr inż. Tomasz Bajerczak.
Tomasz Bajerczak jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, którą z wyróżnieniem ukończył w 1999 roku uzyskując tytuł inżyniera pożarnictwa. Tytuł magistra otrzymał kończąc w 2005 roku Wyższą Szkołę Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie na kierunku ekonomika ratownictwa. Uczestniczył również w wielu szkoleniach, kursach specjalistycznych i seminariach tematycznych z zakresu realizowanych spraw. Od samego początku pełnienia służby bryg. Tomasz Bajerczak związany był z jednostką organizacyjną PSP w Opatowie, gdzie w dniu 1 czerwca 1999 r. otrzymał pierwsze mianowanie w służbie na stanowisku młodszego oficera. W przeciągu swojej służby zdobywał doświadczenie na różnych stanowiskach, m. in. specjalisty, starszego specjalisty, naczelnika wydziału operacyjno-kontrolno-rozpoznawczego, dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej oraz zastępcy komendanta powiatowego PSP w Opatowie.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski powierzył bryg. Tomaszowi Bajerczakowi z dniem 2 października 2017 r. pełnienie obowiązków na stanowisku zastępcy świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.