Historia
Rys historyczny
Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Ostrzeszowie powstała w roku 1954, a jej pierwszym komendantem był aspirant pożarnictwa Władysław Kęsy. W momencie powstania komenda nie posiadała własnego obiektu, urzędowała w jednym z biur Urzędu Powiatowego w Ostrzeszowie.
1 stycznia 1972 roku utworzona została Zawodowa Straż Pożarna.
W związku z brakiem własnego obiektu, Zarząd miejscowej OSP podjął decyzję o odstąpieniu Zawodowej Straży Pożarnej i Komendzie Powiatowej własnego obiektu, pozostawiając sobie w nim jedynie jeden z czterech boksów garażowych oraz jeden z pokoi na biuro Zarządu. Wspólnota ta rodziła jednak różne nieporozumienia, jak to zawsze bywa w takich sytuacjach.
Aby załagodzić narastające waśnie, staraniem wielu osób, w sąsiedztwie komendy rozpoczęto budowę nowego obiektu dla potrzeb OSP. 20 lipca 1974 roku obiekt oddano w użytkowania OSP.
Z upływem lat przybywało nowego sprzętu, zwiększała się również liczba etatów. Do ogólnego stanu doszło nam kilku junaków którzy w ramach służby zastępczej pełnili służbę i byli skoszarowani . Zaczęło być ciasno w pomieszczeniach socjalnych i garażach. Przez kilka lat samochód GCBM 18/8 stał „pod chmurką”.
Z początkiem lat osiemdziesiątych zaczęto bardzo poważnie myśleć o rozbudowie strażnicy. Obecny obiekt komendy i ZSP jako całości posiadał dwie kondygnacje użytkowe. Wewnątrz obiektu znajdowały się:
a) na pierwszej kondygnacji
- 4 boksy garażowe (nie przejezdne)
- warsztat mechaniczny z kanałem
- pomieszczenie dyżurki (Stanowisko Kierowania)
- 4 pomieszczenia magazynowe (części zamiennych, umundurowania, armatury wodnej, OC )
- kotłownia
b) na drugiej kondygnacji znajdowały się:
- 2 sypialnie dla załogi
- świetlica szkoleniowa
- biuro dowódcy zmiany
- kuchnio-jadalnia
- łazienka
- szatnia dla załogi
- tajna kancelaria
- 1 pomieszczenie magazynowe
- 3 pomieszczenia biurowe
- biuro komendanta.
Po dokonaniu stosownych uzgodnień, wykonaniu projektów itp. w roku 1984 przeniesiono własną stacje paliw oraz powiększono ją. Wybudowano również wolnostojący kompleks 8 nie ogrzewanych garaży, w których:
- garażowane były pojazdy gospodarcze, wszelkiego rodzaju przyczepki i inny mało używany sprzęt pożarniczy,
- przechowywano wszelki sprzęt gospodarczy,
- przechowywano sprzęt i przeszkody które używano na zawodach sportowo-pożarniczych,
- przeniesiono magazyn OC.
W roku 1985 rozpoczęto rozbudowę obiektu całej Komendy.
W 90% wszystkie prace związane z rozbudową wykonywane były we własnym zakresie tj. „siłą rąk pracowników i junaków”.
Rozbudowa trwała prawie 8 lat, tj. do końca roku 1993, a po jej zakończeniu:
– na pierwszej kondygnacji znajdowało się:
- 16 boksów garażowych (w tym 8 pojedynczych – nieprzejezdnych i 4 podwójne – przejezdne)
- stanowisko kierowania
- warsztat mechaniczny z kanałem
- 4 pomieszczenia magazynowe
- kotłownia
– na drugiej kondygnacji znajdowały się:
- 7 sypialni dla załogi
- świetlica szkoleniowa
- biuro dowódcy zmiany
- kuchnio-słołówka
- łazienka z WC
- 2 oddzielne WC
- tajna kancelaria
- 1 pomieszczenie magazynowe
- 4 pomieszczenia biurowe
- biuro komendanta
- sala gimnastyczna
- szatni dla załogi
- szatnia dla gości przy sali gimnastycznej
- 2 ześlizgi alarmowe.
Z dniem 1 lipca 1992 r. W miejsce Komendy Rejonowej Straży Pożarnych powstała Komenda Rejonowa Państwowej Straży Pożarnej z podległymi jaj dwiema Jednostkami Ratowniczo-Gaśniczymi PSP:
- Nr 1 w Ostrzeszowie z Dowódcą JRG st.asp. Zenonem Jakubowskim
- Nr 2 w Sycowie z Dowódcą JRG st.asp. Stanisławem Balińskim
Z chwilą powołania JRG zaszła potrzeba dokonania kolejnych prac modernizacyjnych, które pozwoliłyby dostosować obiekt do nowych potrzeb. Dwie stare pomieszczenia sypialni podziału bojowego przebudowano na biura Dowódcy i Zastępcy Dowódcy JRG oraz szefa sprzętowni. Przebudowano świetlicę aby dostosować ją do potrzeb szkoleniowych, kulturalno – oświatowych i rekreacyjnych. Przebudowano pomieszczenie szatni dla gości, przy sali gimnastycznej tworząc siłownię. Umieszczono w niej pozyskany zestaw Atlas do ćwiczeń siłowych oraz inny sprzęt treningowy. Przebudowano dwa sąsiadujące pomieszczenia magazynowe na parterze, tworząc w mich punkt obsługi sprzętu ochrony dróg oddechowych oraz wszelkiego rodzaju specjalistycznych ubrań ochronnych (gazoszczelnych, wypornościowych do pracy na wodzie, ochronnych w kontakcie z owadami itp.).
Przebudowano częściowo część garażową:
- na jednym boksie garażowym wykonano specjalne ażurowe szafy na dosuszanie i przechowywanie mokrej odzieży specjalnej załogi,
- w innym boksie garażowym wykonano dodatkowy kanał rewizyjny do naprawi konserwacji pojazdów,
- przebudowano pomieszczenia po starej kancelarii tajnej i utworzono w niej pralnie i suszarnie odzieży załogi,
- przebudowano pomieszczenie po starym magazynie odzieżowym i po połączeniu go z kuchnią wykonano kuchnie i stołówkę dostosowaną do aktualnych potrzeb i wymogów.
Kolejnym ważnym okresem funkcjonowania komendy był rok 1997 i prace związane z modernizacją Rejonowego Stanowiska Kierowania. Dotychczasowe było bardzo małe (ok. 15m2). Tradycyjnie już prace wykonywane były we własnym zakresie i trwały przeszło rok. Aby pozyskać powierzchnie na powiększenie stanowiska kierowania zrezygnowano z jednego starego boksu garażowego.
Po zakończeniu modernizacji stanowisko kierowania składało się z:
- dużej sali operacyjnej
- WC
- zaplecza kuchennego
- pokoju wypoczynkowego
- pomieszczenia gospodarczego.
Rok 1998 to okres w który w własnym zakresie, z pozyskanej betonowej kostki utwardzano plac zewnętrzny przed dobudowaną częścią obiektu. Rok 1999 to czas kolejnej reorganizacji Komendy. W miejsce Komendy Rejonowej PSP powstała Komenda Powiatowa PSP z jedną JRG w Ostrzeszowie i jej dotychczasowym Dowódcą asp.sztab. Zenonem Jakubowskim. JRG Syców przeszła do KP PSP Oleśnica w województwie dolnośląskim.