Pożar traw i nieużytków w Czaplinku STOP Pożarom Traw!
W dniu 28 marca 2022 r. w miejscowości Czaplinek (gm. Góra Kalwaria) o godz. 13:30 doszło do pożaru na nieużytkowanych terenach sąsiadujących z budynkami mieszkalnymi i lasem. Porywisty wiatr spowodował, że pożar szybko się rozprzestrzeniał i objął około 5 ha traw. Pożar przeniósł się również do pobliskiego lasu, którego spłonęło około 4 ha. W działaniach trwających 6 godz. i 50 min uczestniczyło 82 strażaków i 24 pojazdy w tym 2 quady. Na potrzeby działań gaśniczych użyty został również samolot zadysponowany przez Nadleśnictwo Chojnów, który dokonał 2 zrzutów wody.
Opisany pożar to tylko jeden z ponad 300 pożarów traw i nieużytków w 2022 r. na ternie powiatu piaseczyńskiego. W załącznikach do stony zanjdują się również zdjęcia z pożaru.
Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.
Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek.
W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Opracowanie: st. str. Katarzyna Urbanowska – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.
Więcej materiałów na temat kampanii informacyjnej znaduje się w załaczniku do strony.