Bezpieczeństwo w budynkach mieszkalnych oraz czujka na straży twojego bezpieczeństwa
30.10.2024
30 października 2024 roku w sali konferencyjnej w budynku nowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 1 w Pile odbyło się spotkanie z zarządcami budynków mieszkalnych wielorodzinnych pod tytułem: „Bezpieczeństwo pożarowe dla administratorów obiektów mieszkalnych wielorodzinnych” oraz kampania pn. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.
W spotkaniu udział wzięli:
- Pan Rafał Zdzierela – Starosta Pilski,
- Pan Paweł Jarczak – Zastępca Prezydenta Miasta Piła,
- Pan Artur Kłysz – Burmistrz Miasta i Gminy Wysoka,
- Pan Wojciech Nosek – Komendant Straży Miejskiej w Pile,
- oraz przedstawiciele pilskich spółdzielni mieszkaniowych.
Celem zebrania było podniesienie świadomości na temat zagrożeń pożarowych oraz wymiana doświadczeń w zakresie prewencji i reakcji na sytuacje awaryjne w celu zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego w budynkach.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania uczestników przez Komendanta Powiatowego PSP w Pile. Następnie zaprezentowano program, który obejmował kluczowe zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym. Podczas spotkania poruszono kwestie składowania materiałów niebezpiecznych pożarowo na klatkach schodowych oraz w ich obrębie, piwnicach i strychach. Przypomniano również o konieczności konserwacji i przeprowadzania przeglądów urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic. Kolejnym punktem była kwestia zagrożenia jakie niesie ze sobą tlenek węgla, a także zalety wyposażania obiektów, mieszkań w autonomiczne czujki węgla i czujki dymu.
W spotkaniu udział wziął również Pan Sprindt Jarosław, wiceprezes Korporacji Kominiarzy Polkich, oddział w Pile, który swoją wiedzą i doświadczeniem przybliżył zagrożenia i konsekwencje wynikające z nieprawidłowego korzystania z urządzeń grzewczych i niedrożności przewodów wentylacyjnych.
Przypominamy tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku silnie trującym, nieco lżejszym od powietrza co powoduje, że łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia. Określany jest „cichym zabójcą”, ponieważ człowiek nie jest w stanie go wykryć za pomocą zmysłów. Dlatego ważnym jest aby wyposażyć się w urządzenie mające na celu jego wykrycie i zaalarmowanie osób w pobliżu.
Opracowanie: sekc. Paweł Rykowski, KP PSP w Pile
Zdjęcia: st. asp. Dominik Wróbel-Kowalski, KP PSP w Pile