Mobilny zestaw łączności radiowej
Na powodzenie każdej akcji ratowniczo-gaśniczej wpływa wiele czynników. W głównej mierze powinna być ona prawidłowo koordynowana, zarówno na poziomie ratowników biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych, jak i na poziomie poszczególnych dowódców oraz Stanowisk Kierowania. Aby zapewnić prawidłową koordynację, należy między innymi w odpowiedni sposób zorganizować łączność, w tym bezprzewodową, wykorzystując obowiązujące w tym zakresie zasady i procedury.
Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile, przy wydatnym wsparciu Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, celem rozbudowy posiadanego już systemu łączności na terenie powiatu, zarówno pod względem sprzętowym, jak i organizacyjnym stworzyli mobilny zestaw do koordynacji akcji, składający się z urządzeń teleinformatycznych, umożliwiających organizację i wsparcie pracy kierującego działaniem ratowniczym, a także pracy na przykład sztabu. Zestaw składa się między innymi z następujących elementów:
- Antenowy maszt radiowy,
- Przemiennik radiowego,
- Komputer z niezbędnym oprogramowaniem, w tym do wspomagania decyzji,
- Telefon stacjonarny w sieci telefonii IP,
- Radiotelefony stacjonarne oraz przenośne.
Całość urządzeń znajduje się w mobilnych skrzyniach, które umożliwiają łatwe i szybkie ich przemieszczenie oraz chronią przed ewentualnym uszkodzeniem.
Dzięki stworzonemu mobilnemu zestawowi można zapewnić łączność radiową pomiędzy Stanowiskiem Kierowania a dowodzącym akcją ratowniczą w miejscach, gdzie jest ona niedostępna, na przykład ze względu na odległość czy ukształtowanie terenu. Ponadto, pozostałe urządzenia umożliwiają utworzenie zdublowanego Stanowiska Kierowania np. na terenie bezpośrednich działań ratowniczych, w którym to zostanie powołana struktura sztabu, wspomagając przy tym i wypracowując decyzje pomocne dowódcy akcji ratowniczej, gwarantując jej powodzenie.
Należy wspomnieć, że sprzęt może być nie tylko pomocny na terenie powiatu pilskiego, ale również powiatów ościennych, z uwagi na odpowiednie skonfigurowanie pod kątem rozwiązań użytkowanych na ich terenie – w tym odpowiednie obsady kanałowe radiotelefonów. Sprzęt może pełnić również funkcję zapasowego Stanowiska Kierowania w przypadku potrzeby jego ewakuacji.
Wartość całego zdania sprzętowo to kwota ok. 350 tysięcy złotych w tym przekazanego przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu sprzętu to ponad 200 tysięcy złotych. Zaistniałe akcje ratownicze, jak i przeprowadzone ćwiczenia potwierdzają zasadność zbudowania takiego zestawu, gdyż w pełni spełnia on swoją funkcję i wspomaga pracę strażaków, pod kątem jej odpowiedniej koordynacji.
Opracowanie : mł. asp. Mateusz Kentzer, KP PSP Piła.