W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NURKOWIE Z PIŁY NA RENEGADE-SAREX- 21

19.05.2021

W dniach 17-21 maja 2021 r. zaplanowano ćwiczenie taktyczno-specjalne RENEGADE/SAREX-21 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim. Ćwiczenie zorganizowane zostało przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego na terenie 3 województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego oraz mazowieckiego, a do uczestnictwa w nim zaproszono również inne służby.

Zdjęcia przedstawiają działania ćwiczeniowe Grupy Wodno-Nurkowej z Piły.

W ramach ćwiczenia zaplanowano 4 epizody, z czego siły i środki Państwowej Straży Pożarnej biorą udział w trzech z nich.

Swój udział zaznaczyła również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Piły, która została zadysponowana w dniu 18 maja 2021 roku do epizodu nr 3 rozgrywającego się na jeziorze Lubie, w powiecie drawskim. Teren ten znajduje się na obszarze chronionym SGRW-N Piła. Podczas całego ćwiczenia nurkowie z Piły mieli do wykonania 2 zadania.

Pierwszym z nich było odnalezienie tratwy pneumatycznej pozostawionej przez spadochroniarza, który wylądował na  jeziorze oraz przeszukaniu miejsca jego wodowania pod kątem ewentualnych, innych osób poszkodowanych. W tym zadaniu nurkowie współpracowali ze śmigłowcem, który wskazał przybliżone miejsce dryfowania tratwy.

Drugim zadaniem było odnalezienie i przeszukanie miejsca wskazanego przez Policję, która ujawniła przy brzegu jeziora obuwie, mogące świadczyć o obecności w wodzie osoby poszkodowanej. W tym zadaniu z kolei do zlokalizowania miejsca zdarzenia posłużono się przenośnym urządzeniem GPS. Koordynaty dostarczone zostały przez Policję. Do miejsca wodowania łodzi doprowadzeni byli z kolei przez Służbę Leśną.

W obu zadaniach pilscy nurkowie jako transportu wodnego używali własnej łodzi ratowniczej z silnikiem śrubowym.

Opracowanie: mł. kpt. Maciej Kowalski

Zdjęcia: st. ogn. Grzegorz Jęśko

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}