W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pokaz sprzętu nurkowego

14.03.2024

14 marca br. na jeziorze Płocie SGRWN Piła oraz OSP RW, miały okazję przetestowania nowego, innowacyjnego systemu Novasub służącego do monitorowania nurka wraz z dobrze już znanym systemem TV dla 2 nurków Scantek SeaVision PRO.

Urządzenie Novasub Thetis-C1 z podłączonymi kablolinami oraz urządzenie Scantek SeaVision PRO.

Dzięki wykorzystaniu tego systemu nurek kierujący pracami może między innymi w czasie rzeczywistym monitorować głębokość nurka roboczego oraz asekuracyjnego oraz ich ciśnienie w butli, a także kontrolować czas nurkowania czy maksymalną głębokość zanurzenia nurków. Dane wyświetlane są w czytelny sposób na wbudowanym wyświetlaczu radia Novasub Thetis-C1 lub na dotykowym ekranie urządzenia DMS (odczyt danych bez funkcji radia - wkrótce w ofercie).

Podwójna kontrola (na powierzchni przez nurka kierującego pracami oraz pod wodą przez nurka roboczego/asekuracyjnego) oraz brak konieczności potwierdzania u nurków głębokości i aktualnego ciśnienie w butli, w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo nurka, zwiększa jego wydajność (nie traci czasu na odczyt i podawanie parametrów) oraz zapewnia mu lepszą koncentrację na wykonywanym zadaniu. System DMS/Thetis-C1 wyposażony jest ponadto w alarm niskiego ciśnienia, który aktywowany jest przy 100 bar i jest słyszalny zarówno dla nurka kierującego pracami jak i nurka roboczego/asekuracyjnego.

 System składa się z kilku kluczowych elementów:

• Jednostki powierzchniowej DMS lub radia Thetis-C1

• Przewodu komunikacyjnego np. Novasub DLRB-3TP6C o neutralnej pływalności (możliwość obsługi komunikacji, kamery, oświetlenia i sensora głębokości/ciśnienia w 1 przewodzie) i sile zerwania wynoszącej aż 420 kg

• Sensora głębokości lub podwójnego sensora głębokości/ciśnienia w butli.

System sprawdził się doskonale, a użytkownicy potwierdzili, że takie rozwiązanie powinno być standardem w jednostkach nurkowych PSP.

Ponadto, dzięki uprzejmości firmy SCANTEK mieliśmy możliwość sprawdzenia w boju sprzętu do ratownictwa wodnego na poziomie podstawowym takiego jak: suche skafandry, kaski, buty, płetwy, maski, rękawice do pracy w wodzie, rzutki ratownicze na pasie oraz sanie pneumatyczne.

Tekst: mł.asp. Marcin Manthey, KP PSP Piła
Zdjęcia: mł.asp. Karol Grzybowski, ogn. Marcin Zaręba, KP PSP Piła

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}