Zatrucie tlenkiem węgla. Dwie kobiety trafiły do szpitala.
11.02.2025
Zatrucie tlenkiem węgla w Stegnie gm. Jednorożec: Dwie kobiety trafiły do szpitala.
Około godziny 6:00, 11 lutego 2025 r. , w miejscowości Stegna w gminie Jednorożec doszło do niebezpiecznego zdarzenia związanego z zatruciem tlenkiem węgla. Na miejscu zdarzenia interweniowały dwa zastępy straży pożarnej, które ewakuowały mieszkańców z budynku i udzieli im kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego. Dwie kobiety, uskarżające się na złe samopoczucie i zawroty głowy, zostały zabrane do szpitala.
W wyniku prowadzonych działań i sprawdzeniu pomieszczeń przy użyciu urządzeń pomiarowych stwierdzono, że stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu, w którym doszło do zdarzenia, wynosiło około 230 ppm. Tak wysokie stężenie jest niebezpieczne dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do utraty przytomności, a nawet śmierci.
Tlenek węgla to bezbarwny, bezwonny gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw stałych, gazowych lub ciekłych. W tym przypadku, wydobywał się on z instalacji grzewczej na paliwo stałe, co podkreśla potrzebę regularnej konserwacji i kontroli systemów grzewczych.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla
Zatrucie tlenkiem węgla może objawiać się różnorodnymi symptomami, które często są mylone z innymi dolegliwościami. Do najczęstszych objawów należą:
- Bóle głowy
- Zawroty głowy
- Osłabienie
- Nudności i wymioty
- Przyspieszone tętno
- Problemy z oddychaniem
- Utrata przytomności
W przypadku wystąpienia takich objawów, należy natychmiast opuścić miejsce, w którym podejrzewa się obecność tlenku węgla i wezwać pomoc.
Straż Pożarna Apeluje.
Straż pożarna apeluje do mieszkańców o montowanie czujek tlenku węgla w swoich domach. Tego typu urządzenia mogą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo, ostrzegając przed niebezpiecznym stężeniem gazu w powietrzu. Regularne przeglądy instalacji grzewczych oraz świadomość zagrożeń związanych z tlenkiem węgla są kluczowe w zapobieganiu podobnym incydentom w przyszłości.
Zatrucie tlenkiem węgla to poważne zagrożenie, które może dotknąć każdego z nas. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo własne i bliskich, wdrażając odpowiednie środki ostrożności. Czujka tlenku węgla to przedmiot o niedużej wartości w porównaniu do wartości zdrowia i życia.
Opracowanie: kpt. Piotr Kuligowski