Inne zagrożenia
Charakterystyka pozostałych zagrożeń na terenie powiatu sokólskiego.
ZAGROŻENIA KATASTROFAMI BUDOWLANYMI
Elementem, który ma wpływ na wzrost zagrożeń katastrofami budowlanymi jest:
- wyeksploatowanie techniczne obiektu,
- brak właściwej konserwacji,
- awarie instalacji technicznych,
- pożary,
- wady w posadowieniu obiektów,
- nieprawidłowość w wykonawstwie obiektu,
- przypadki losowe takie jak huragany, obsunięcia podłoża,
- przeciążenia części budynków,
- niezabezpieczenie obiektów przeznaczonych do rozbiórki,
- wybuchy materiałów pirotechnicznych,
- wstrząsy sejsmiczne.
Potencjalnie największe zagrożenia na terenie powiatu może wywołać wybuch gazu stosowanego w obiektach i budynkach, głównie propan – butan w butlach 11 kg.
INNE ZAGROŻENIA
Zagrożenia powodziowe
Z uwagi na brak na terenie powiatu cieków i akwenów wodnych mogących spowodować niebezpieczeństwo powodzi – zagrożenia powodziowego nie przewiduje się. Brak jest terenów zalewowych i polderów. Mogą wystąpić jedynie lokalne zalania i podtopienia związane z gwałtownymi opadami deszczu lub topnieniem śniegu. Powstają one głównie na terenach zurbanizowanych, gdzie zaburzone zostały naturalne odpływy wody.
Zagrożenia meteorologiczne
Silne wiatry powodują – łamanie drzew blokujące przejazd, niszczenie budynki, niszczenie sieci energetycznych.
Opady deszczu i gradu powodują – lokalne zalania budynków, niszczenie upraw, podmywanie dróg i szlaków komunikacyjnych, wymywanie i obsuwanie zboczy.
Brak opadów powoduje – susze i pożary.
Burze powodują – gwałtowne pożary budynków.
Opady śniegu, wahania temperatury powodują – utknięcie pojazdów w zaspach, utrudnienia w zaopatrzeniu ludności w podstawowe artykuły żywnościowe i leki, uszkodzenia infrastruktury, powstawanie sopli i nawisów śnieżnych, podtopienia roztopowe, gołoledź i wypadki komunikacyjne, zawalenia się konstrukcji dachowych budynków.
Pozostałe zagrożenia
Największy odsetek gleb na terenie powiatu zajmują gleby wytworzone z piasków i żwirów usytuowane na wysokich wzgórzach morenowych, kemowych i ozowych. W związku z powyższym na terenie powiatu sokólskiego występuje duża ilość surowców mineralnych, które eksploatuje się metodami odkrywkowymi. Kopalnie odkrywkowe żwiru występują w rejonie Sokółki (Kundzin, Zadworzany, Gieniusze, Podkamionka), rejonie Sidry (Racewo), rejonie Kuźnicy ( Łosośna). Powyższe koipalnie oraz duża ilość eksploatowanych dzikich żwirowni, stwarzają duże zagrożenie – głównie zasypaniami. Ponadto wyeksploatowane wypełnione wodą wyrobiska pożwirowe w Łosośnie Wielkiej i Kundzinie stanowią miejsce wypoczynku i kąpieli mieszkańców okolicznych gmin. Duże głębokości dochodzące do 30 m, strome urwiska, połączone z ludzką bezmyślnością i brakiem umiejętności stanowią częstą przyczynę utonięć.
ZAGROŻENIA TRANSGRANICZNE I PONADPOWIATOWE
Zagrożenia transgraniczne i ponadpowiatowe mogą powodować:
- skażenia rzek na terenie powiatu będących dopływem rzek na terenie Republiki Białorusi (Nietupa, Krynka, Łosośna),
- skażenie rzek na terenie powiatu będących dopływem rzek na terenach sąsiednich powiatów (Sokołda, Brzozówka, Biebrza),
- pożary wielkoobszarowe kompleksów leśnych przylegających do sąsiednich powiatów (głównie Puszcza Knyszyńska),
- pożary obszarów torfowych przylegających do sąsiednich powiatów (głownie na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego).
Ponadto powiat sokólski zagrożony jest skutkami awarii chemicznych powstałymi w zakładach przemysłowych na terenie miasta Grodno (Republika Białoruś) oraz awarii radiologicznych w 5 elektrowniach jądrowych na terenie Litwy, Ukrainy i Rosji.