W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Hipotermia

19.01.2024

Wychłodzenie organizmu groźne dla życia 

Hipotermia


Inaczej hipotermia, oznacza obniżenie temperatury centralnej ciała poniżej 35 stopni Celsjusza, spowodowane zbyt szybkim ochładzaniem organizmu w stosunku do jego zdolności wytwarzania ciepła.
Podstawowym, najwcześniejszym objawem wychłodzenia są dreszcze. Organizm reaguje w ten sposób, gdy nie jest w stanie utrzymać normalnej temperatury ciała i stara się wygenerować więcej ciepła przez ruch. Pierwsze skutki wychłodzenia to stopniowe osłabienie. 
Gdy dreszcze ustają, to sytuacja jest już poważna. Najpierw traci się siły w częściach ciała bezpośrednio wystawionych na działanie niskich temperatur, np. w rękach. 
Większość fizycznych symptomów zależy od indywidualnej odporności człowieka. Ogólnie, gdy temperatura ciała obniża się to objawy się nasilają. Wyróżnia się cztery stopnie wychłodzenia.

Łagodne objawy (35 - 32 stopni Celsjusza): (osoba wciąż jest w stanie sobie pomóc)
1.ofiara jest przytomna;
2.zwykle trochę przestraszona;
3.ma silne dreszcze;
4.dłonie stopy są zimne;
5.mogą być blade lub sine.

Umiarkowane objawy (32 – 28 stopni Celsjusza): (osoba nie jest w stanie sobie pomóc)

1.osoba jest przytomna;
2.senna zdezorientowana i obojętna;
3.nie ma dreszczy;
4.skóra na klatce piersiowej chłodna w dotyku;
5.tętno niemiarowe.

Ostre objawy (28-24 stopni Celsjusza): (ofiara w średnim lub złym stanie)

1.ofiara jest nieprzytomna;
2.nie odpowiada na pytania;
3.nie reaguje na bodźce;
4.nie porusza się;
5.oddech jest płytki i bardzo wolny;
6.skóra w dotyku lodowata;
7.serce w każdej chwili może się zatrzymać.

Krytyczne objawy (poniżej 24 stopni Celsjusza):

1.osoba jest nieprzytomna;
2.nie oddycha;
3.nie ma oznak krążenia krwi;
4.serce się zatrzymało.
W trakcie mrozów stosuj 9 poniższych zasad, a zima będzie dla Ciebie bezpieczną i przyjemną porą roku.
1.Ubieraj się ciepło. Zakładaj kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie wysiłku. Załóż bieliznę ochronną np. termiczną, ciepłą kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nie przemakalne buty.
2.Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.
3.Nie spożywaj alkoholu. Jego wypicie przyśpiesza krążenie, a w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła między organizmem a otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała.
4.Zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk, smarując je ochronnym kremem. Wyjmij ze skóry twarzy metalowe ozdoby, takie jak kolczyki.
5.Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz. Oszacuj, jak długo Cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić (przysypane śniegiem ścieżki). Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.
6.Na zimowe wycieczki nie wybieraj się sam. W grupie jest bezpieczniej.
7.Nie forsuj się. Idąc w grupie w głębokim śniegu, należy zmieniać co jakiś czas osobę prowadzącą. Torowanie drogi (przecieranie szlaku) jest bardzo męczące.
8.Kiedy popsuje się pogoda, a poczujesz się zmęczony, głodny lub zacznie Ci coś dolegać, nie wychodź na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.
9.W przypadku dużych odmrożeń udaj się do lekarza. 
 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}