Hipotermia
19.01.2024
Wychłodzenie organizmu groźne dla życia
Inaczej hipotermia, oznacza obniżenie temperatury centralnej ciała poniżej 35 stopni Celsjusza, spowodowane zbyt szybkim ochładzaniem organizmu w stosunku do jego zdolności wytwarzania ciepła.
Podstawowym, najwcześniejszym objawem wychłodzenia są dreszcze. Organizm reaguje w ten sposób, gdy nie jest w stanie utrzymać normalnej temperatury ciała i stara się wygenerować więcej ciepła przez ruch. Pierwsze skutki wychłodzenia to stopniowe osłabienie.
Gdy dreszcze ustają, to sytuacja jest już poważna. Najpierw traci się siły w częściach ciała bezpośrednio wystawionych na działanie niskich temperatur, np. w rękach.
Większość fizycznych symptomów zależy od indywidualnej odporności człowieka. Ogólnie, gdy temperatura ciała obniża się to objawy się nasilają. Wyróżnia się cztery stopnie wychłodzenia.
Łagodne objawy (35 - 32 stopni Celsjusza): (osoba wciąż jest w stanie sobie pomóc)
1.ofiara jest przytomna;
2.zwykle trochę przestraszona;
3.ma silne dreszcze;
4.dłonie stopy są zimne;
5.mogą być blade lub sine.
Umiarkowane objawy (32 – 28 stopni Celsjusza): (osoba nie jest w stanie sobie pomóc)
1.osoba jest przytomna;
2.senna zdezorientowana i obojętna;
3.nie ma dreszczy;
4.skóra na klatce piersiowej chłodna w dotyku;
5.tętno niemiarowe.
Ostre objawy (28-24 stopni Celsjusza): (ofiara w średnim lub złym stanie)
1.ofiara jest nieprzytomna;
2.nie odpowiada na pytania;
3.nie reaguje na bodźce;
4.nie porusza się;
5.oddech jest płytki i bardzo wolny;
6.skóra w dotyku lodowata;
7.serce w każdej chwili może się zatrzymać.
Krytyczne objawy (poniżej 24 stopni Celsjusza):
1.osoba jest nieprzytomna;
2.nie oddycha;
3.nie ma oznak krążenia krwi;
4.serce się zatrzymało.
W trakcie mrozów stosuj 9 poniższych zasad, a zima będzie dla Ciebie bezpieczną i przyjemną porą roku.
1.Ubieraj się ciepło. Zakładaj kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie wysiłku. Załóż bieliznę ochronną np. termiczną, ciepłą kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nie przemakalne buty.
2.Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.
3.Nie spożywaj alkoholu. Jego wypicie przyśpiesza krążenie, a w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła między organizmem a otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała.
4.Zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk, smarując je ochronnym kremem. Wyjmij ze skóry twarzy metalowe ozdoby, takie jak kolczyki.
5.Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz. Oszacuj, jak długo Cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić (przysypane śniegiem ścieżki). Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.
6.Na zimowe wycieczki nie wybieraj się sam. W grupie jest bezpieczniej.
7.Nie forsuj się. Idąc w grupie w głębokim śniegu, należy zmieniać co jakiś czas osobę prowadzącą. Torowanie drogi (przecieranie szlaku) jest bardzo męczące.
8.Kiedy popsuje się pogoda, a poczujesz się zmęczony, głodny lub zacznie Ci coś dolegać, nie wychodź na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.
9.W przypadku dużych odmrożeń udaj się do lekarza.