HISTORIA KP PSP
Geneza powstania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Śremie na tle zmian ustrojowych
Działalność śremskiej Straży pożarnej po okresie II Wojny Światowej rozpoczęła się od zwołania na polecenie Starosty Powiatowego Gabriela Kozłowskiego Zjazdu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w sierpniu 1945 roku. W tym czasie Pierwszym Inspektorem ochrony przeciwpożarowej powołanym przez w/w starostę był Stefan Kraszewski – mistrz kominiarski zasłużony w pożarnictwie przed II Wojną Światową. Jego zasługą była organizacja jednostek OSP w byłych majątkach ziemskich. Pod koniec 1946 roku powstało 16 takich jednostek w majątkach ziemskich i 11 jednostek terenowych, które powstały na wniosek rolników indywidualnych.
W okresie tym powiat śremski liczył 5 gmin: Dolsk, Kórnik, Książ Wlkp. , Mosina, Śrem.
Formacja zawodowa Śremskiej Straży Pożarnej została powołana Ustawą
z dnia 13 grudnia 1950 roku o ochronie przeciwpożarowej. Głównym organizatorem
i pierwszym Komendantem Powiatowym Straży Pożarnej został Franciszek Skrzypek. Dodatkowo zatrudnił On w Komendzie Powiatowej dwóch pracowników:
– Feliks Zagórski – referent do spraw szkoleniowych
– Seweryn Suszka – referent do spraw administracyjnych
Trzyosobowe biuro Komendy Powiatowej Straży Pożarnych w Śremie mieściło się w budynku starostwa powiatowego.
Wszystkie działania gaśnicze oparte były wówczas na ochotniczych strażach pożarnych, które w miarę rozwoju miasta i powiatu zaczynały mieć trudności w prawidłowym wykonywaniu zadań. W tej sytuacji w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnych w Śremie zostało powołane tak zwane „Pogotowie Zawodowe”, które składało się z trzech dyżurujących zawodowych strażaków – kierowców:
– Stanisław Skotarczak
– Edward Koszuta
– Stefan Przybylski
Kierowcy ci odbierali telefonicznie zgłoszenia o powstałych pożarach uruchamiali syrenę alarmową a następnie wyjeżdżali na Śremski Rynek i zabierali zaalarmowanych syreną członków OSP.
W 1954 r. na wniosek Prezydium Powiatowej Rady Narodowej powołano na stanowisko Komendanta Powiatowego Straży Pożarnych st. ogn. Ignacego Grześkowiaka,
a stan etatowy Komendy powiększono o dodatkowy etat referenta ochrony przeciwpożarowej, którym został Józef Marciniak. Biuro Komendy Powiatowej przeniesiono do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Śremie gdzie jedno pomieszczenie zaadoptowano na biuro i jedno na posterunek alarmowo-dyspozycyjny.
Po odwilży w 1956 roku na terenie powiatu śremskiego masowo przystępowano do budowy i rozbudowy remiz i świetlic oraz poprawy zaopatrzenia wodnego. W latach
1957-1876 powstało ponad 20 strażnic OSP. W tym okresie funkcje Komendantów Powiatowych pełnili:
– st. asp. poż. Jan Szczepaniak – 1962-1964
– st. asp. poż. Andrzej Russek – od 01.05.1964 r. do 31.08.1964 r.
Od 1964 roku funkcję Komendanta Powiatowego Straży Pożarnych w Śremie pełni mjr poż. Franciszek Wenecka. W 1975 roku po reformie administracyjnej państwa Komenda Powiatowa Straży Pożarnych w Śremie przekształciła się w Komendę Rejonową Straży Pożarnych w Śremie. W roku 1977 utworzono Zawodową Straż Pożarną w Śremie, początkowo jako oddział VII Zawodowej Straży Pożarnej w Poznaniu a w 1981 roku jako Zawodową Straż Pożarną w Śremie, kategorii „C”.
Początkowo teren działania Komendy Rejonowej Straży Pożarnych w Śremie
i Zawodowej Straży pożarnej w Śremie obejmował 9 gmin: Brodnica, Czempiń, Dolsk, Krzykosy, Nowe Miasto, Zaniemyśl, Kórnik, Książ Wlkp. i Śrem. Od roku 1978 pozostało
6 gmin: Brodnica, Czempiń, Dolsk, Książ Wlkp., Kórnik i Śrem.
Komendą Rejonową Straży Pożarnych w Śremie, w dalszym ciągu dowodził mjr poż. Franciszek Wencka aż do 1982 roku. Komenda Rejonowa rozpoczęła swoja działalność posiadając na wyposażeniu następujący sprzęt:
– samochody gaśnicze GBAM 2/8+8, GBM 2/8, GLM 8/8
– samochód operacyjny marki FSO – Warszawa 223
a w dalszej kolejności pozyskano:
– samochód śniegowy GSN – 900
– samochód gaśniczy Star 244 GBA2,5/26 i Jelcz GCBA 6/32
Z dniem 1 marca 1982 roku Komendant Wojewódzki Straży Pożarnych w Poznaniu, mianował por. poż. Jarosława Wałka na stanowisko Komendanta Rejonowego i jednocześnie Komendanta Zawodowej Straży Pożarnej w Śremie.
Skład osobowy Komendy Rejonowej Straży Pożarnych i Zawodowej Straży Pożarnej przedstawiał się następująco:
– chor. poż. Tadeusz Ciszewski – prewentysta
– st. ogn. Tadeusz Frąckowiak – operacyjny
– kpr. poż. Ewa Napierała – organizacyjno- kadrowa
– Urszula Jankowska – kwatermistrz
– Janina Łączna – główna księgowa
– str. Onufry Dworczak, str. Włodzimierz Simon, str. Tadeusz Kościelniak, – szefowie zmian służbowych
– kpr. Halina Jenczak, st. kpr. Jolanta Leśniczak, st.kpr. Roman Sutor – telefoniści-dyspozytorzy,
– ogn. Henryk Matysiak, str. Jan Nowak, ogn. Jan Barcz, ogn. Roman Drews, st. ogn. Jan Barwiński, kpr. Roman Przybylak, plut. Henryk Sikorski, str. Stanisław Przybylski, str. Andrzej Nowicki, str. Henryk Grewling – kierowcy,
– str. Jacek Bąk, str. Andrzej Grytka – przodownicy roty .
Na początku lat 80-tych Komenda Rejonowa Straży Pożarnych w Śremie wzbogaciła się o dodatkowy sprzęt silnikowy taki jak:
– samochód proszkowy GPr-1500,
– samochód podnośnik SH-18 na podwoziu „Śkody”
– samochód cysterna – SBM 18/8
– samochód gaśniczy lekki GLBAPr 2/04/12/50 na podwoziu Żuk.
– transporter gąsienicowy PTG,
– przyczepki specjalistyczne typu BLA,
– samochód ciężarowy Star 29,
– samochód operacyjny Fiat 1500
– samochód terenowy UAZ
– autobus marki Jelcz
Latem 1982 roku kpt. poż. Jarosław Wałek podjął się daleko idącej rozbudowy
i modernizacji budynku Komendy Rejonowej Straży Pożarnych w Śremie.
Po ogromnym poświęceniu i nieobliczalnym nakładzie własnej pracy śremskich strażaków w dniu 26 maja 1989 roku oddano do użytku nowy budynek podstawowy z sześcioma boksami garażowymi, świetlicą, jadalnią, pokojami sypialnymi, szatniami, łazienką, salą telewizyjną, oraz nowocześnie wyposażonym stanowiskiem kierowania i biurami na drugim piętrze z kuchnią i salami wykładowymi, w tym salą audiowizualną.
W drugim segmencie budynku została wybudowana kotłownia z magazynem opału, kasyno strażackie, i na piętrze sala gimnastyczna z jedyną w województwie krytą wspinalnią.
W trzecim segmencie został wybudowany nowoczesny magazyn kontenerowy z całym zapleczem socjalnym. Ponadto wybudowany został niezależnie od innych obiektów domek ćwiczeń ogniowych z nowoczesnym wyposażeniem. Rozbudowano część warsztatową, gdzie powstała nowoczesna stacja diagnostyczna dla pojazdów, myjka i suszarnia wężowa, myjnia do pojazdów, pomieszczenie z zapasowym agregatem oświetleniowym całego budynku.
Starą część budynku rozbudowano o pomieszczenia koszarowe dla 40 osób z zapleczem socjalnym, zaadoptowano pomieszczenia na świetlicę z pomieszczeniem do projekcji filmów, oraz zaadoptowano kilka pomieszczeń na mieszkania dla strażaków. Powstało w ten sposób pięć lokali mieszkalnych. Ponadto w budynku Komendy znalazło się miejsce na nowoczesną siłownię do podnoszenia tężyzny fizycznej przez strażaków, oraz nowoczesną saunę.
Od 1988 roku w nowo wybudowanych obiektach zaczęły funkcjonować trzy struktury: Komenda Rejonowa Straży Pożarnych, Zawodowa Straż Pożarna i Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Pożarniczego.
Taki stan rzeczy utrzymał się do roku 1992, kiedy to niezrozumiałą decyzja władz nadrzędnych zlikwidowano Komendę Rejonową Straży Pożarnych w Śremie a wraz z nią strukturę Zawodowej Straży Pożarnej i Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Pożarniczego. Wraz z likwidacją Komendy, mjr poż. Jarosław Wałek stracił funkcję Komendanta Rejonowego.
W to miejsce powstała Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży pożarnej podległa pod Komendę Rejonową w Środzie Wlkp. gdzie funkcję Komendanta Rejonowego pełnił st. bryg. Stefan Kalak.W obiektach śremskiej straży, w dalszym ciągu odbywały się szkolenia i kursy dla strażaków całego województwa a nawet Kraju. Funkcjonował w tym czasie nieetatowy ośrodek szkolenia i dopiero w 1997 roku został powołany formalnie Ośrodek Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Śremie, którego Komendantem był st. kpt. Waldemar Stypiński
Po reformie administracyjnej w 1998 roku przywrócono do Śremu Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Od stycznia 1998 roku do czerwca 2000 roku pełniącym obowiązki Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Śremie był mł. bryg. Tadeusz Ciszewski. W roku 2000 przez okres czterech miesięcy Komendą Powiatową kierował st. kpt. Jarosław Czaja a od 13 października 2000 roku. Następnie stanowisko komendanta objął kpt. Sławomir Drozd, które pełnił do 28 września 2018 roku. Po zdaniu obowiązków komendanta powiatowego PSP w Śremie stanowisko objął kpt. Tomasz Kierzek i pozostaje na nim do chwili obecnej.
W latach dziewięćdziesiątych uległa też zmianie struktura wewnętrzna Komendy Powiatowej. Istniejące do tej pory służby zostały zastąpione przez wydziały. Obecnie (tj. stan na grudzień 2006 roku) Komenda Powiatowa składa się z następujących komórek:
- Wydział Organizacyjno – Kadrowy
- Wydział Operacyjno – Szkoleniowy
- Wydział Kontrolno – Rozpoznawczy
- Wydział Kwatermistrzowsko – Techniczny
- Wydział Finansów
- Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza
Na dzień dzisiejszy obowiązuje regulamin zgodny z Zarządzeniem nr 17/2019 Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 25 lipca 2019 roku
Zdjęcia (15)
- Pierwsza publikacja:
- 23.09.2020 21:33 Tomasz Kierzek
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- st.kpt. Tomasz Kierzek
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
HISTORIA KP PSP | 3.0 | 06.01.2021 13:29 Tomasz Kierzek |
Historia KP PSP | 2.0 | 05.10.2020 21:07 Tomasz Kierzek |
Historia KP PSP | 1.0 | 23.09.2020 21:33 Tomasz Kierzek |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP