JUBILEUSZ 100 LECIA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W MCHACH
21.08.2021
21 sierpnia 2021 Ochotnicza Straż Pożarna w Mchach obchodziła jubileusz 100 lecia.
O godzinie 15:00 w Kościele Rzymskokatolickim pw. św. Marcina Biskupa w Mchach rozpoczęły się obchody 100 lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mchach. W uroczystości udział wzięli:
- Pan Zenon Jahns - Starosta Śremski
- st. kpt. Tomasz Kierzek - Komendant Powiatowy PSP w Śremie
- Pan Teofil Marciniak - Burmistrz Książa Wlkp.
- Pan Sławomir Przybylski - Przewodniczący Rady Gminy Książ Wlkp.
- Radni Powiatu Śremskiego
- Pan Eugeniusz Kaźmierczak - Sołtys Mchów
- dh Robert Roszak - Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP
- dh Wojciech Kubala - Komendant Gminny w Książu Wlkp. ZOSP RP
- mł.asp. Mateusz Snela - Kierownik posterunku Policji w Książu Wlkp.
- Pani Barbara Kapturek - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mchach
- ks. Artur Kosior - Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Marcina Biskupa w Mchach
Następnie poczty sztandarowe, pododdziały oraz goście przemaszerowali do siedziby OSP Mchy, gdzie odbyła się dalsza uroczystość. Po odegraniu Hymnu Pańswowego przybyłych gości przywitał Prezes OSP Mchy dh Paweł Matuszczak.Po tym wystąpieniu został przedstawiony rys historyczny Ochotniczej Straży Pożarnej w Mchach. W dalszej części uroczystości Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP wraz z Burmistrzem Książa Wlkp. wręczyli odznaczenia Wzorowy Strażak druhom z jednostki obchodzącej jubileusz 100 lecia. Następnie Starosta Śremski wraz z Prezesem OSP Mchy wręczyli odznaczenia członkom Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Mchy. Okolicznościowymi statuetkami podziękowano strażakom - seniorom, których wkład w tworzenie i funkcjonowanie OSP był bardzo duży. Podziękowania na ręce tych strażaków złożył Komendant Powiatowy PSP w Śremie wraz z Naczelnikiem OSP Mchy. Następnie głos zabrali zaproszeni goście gratulując druhnom i druhom pięknego jubileuszu 100 lecia oraz dziękując za ich ofiarność i niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. W swoim wystąpieniu Komendant Powiatowy PSP w Śremie odczytał list okolicznościowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Dariusza Matczaka a w imieniu swoim i wszystkich funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Komendy Powiatowej PSP w Śremie złożył gratulacje wszystkim druhnom i druhom OSP Mchy dziękując za wkład i zaangażowanie w ochronę przeciwpożarową, działalność prewencyjno - kulturową na terenie powiatu i gminy. Na ręce Zarządu OSP Mchy wpłynął list okolicznościowy Komendanta Głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka, który został odczytany podczas uroczystości.
Kolejnym punktem obchodów jubileuszu 100 lecia OSP Mchy było posadzenie dębu, którego nazwano "Florian" Uroczystego wkopania drzewa dokonał Burmistrz Książa Wlkp. wraz z Prezesem OSP Mchy.
Na zakończenie oficjalnej części uroczystości jubileuszu 100 lecia OSP Mchy odbył się pokaz "Sikawki Konnej" z OSP Małachowo, który wzbudził spore zainteresowanie przybyłych na to wydarzenie mieszkańców gminy Książ Wlkp. Całości imprezy towarzyszyła Orkiestra Dęta OSP Książ Wlkp. W imieniu zarządu OSP Mchy wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na poczęstunek w związku z jubileuszem 100 lecia OSP Mchy.
RYS HISTORYCZNY
Straż Pożarna w Mchach powstała w 1921 roku. Informacje o początkach działalności uzyskaliśmy od nie żyjącego już druha Józefa Mądrego i druha Józefa Kubackiego. Jak wieść głosi, straż powstała na skutek potrzeb ochrony mienia, którego w miejscowości Mchy – znanej z dobrych ziem i pracowitych ludzi - nagromadziło się wiele. Właścicielem tych dóbr był Hrabia Krzysztof Michżyński.
Na polecenie tegoż też właściciela tak rozległych włości powołano do życia prawie zawodową straż, która w początkowym okresie swojego istnienia liczyła ok. 45 osób. Według przedstawionych nam informacji przez w/w druhów powołanie straży miało miejsce w 1921 roku w uroczystej oprawie z udziałem miejscowego proboszcza ks. Wiśniewskiego.
Pierwszym naczelnikiem utworzonej OSP Mchy zostaje dh. Franciszek Mądry. Straż wtedy nie była zbyt bogata w sprzęt. Cały asortyment to:
- pompa ręczna obsługiwana przez 4 osoby
-beczkowóz konny z beczką drewnianą o poj. 2 tyś. Litrów, którą napełniano za pomocą wiader.
- oraz dobra wola strażaków bez której nie obchodzilibyśmy owego wydarzenia.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt istnienia na terenie “Państwowego Gospodarstwa Rolnego Mchy” zbiornika wodnego o wzmocnionych brzegach, z wjazdem i wyjazdem, z którego czerpano wodę do celów gaśniczych. Cały sprzęt gaśniczy był składowany w wiacie na środku podwórza. Miało to strategiczny aspekt, ponieważ umożliwiało szybkie wyprowadzenie beczkowozu do działań gaśniczych.
W roku 1922 pałeczkę dowódcy OSP Mchy przejmuję dh. Czesław Binkowski i piastuje to stanowisko, aż do momentu powołania go na stanowisko Gminnego Naczelnika OSP w Książu Wlkp. Tj. Do 1930 roku.
Od 1930 roku jednostką dowodzi dh. Józef Mądry, funkcję tą pełnił do 1945 roku, po czym jego zastępcą zostaje dh. Józef Kubacki. W wyposażeniu straży do wielkich zmian nie dochodzi prócz doposażenia obsługi pompy w uniformy służbowo-bojowe.
Działalność OSP w tamtych latach nie ograniczała się tylko do działań bojowych. Już wtedy straż działała na odcinku prewencji tzn. Informowała miejscową ludność jak skutecznie zapobiegać pożarom a także 2-3 razy w roku przeprowadzała ćwiczenia w terenie co spotykało się z ogromnym zainteresowaniem miejscowej ludności.
Na szczególne podziękowanie zasługuje okres dowodzenia jednostką przez druha Leona Wojciechowskiego. Okres ten cechował się wielką aktywnością członków OSP w Mchach amatorskim zespole teatralnym.
Oczywiście teatr to tylko odskocznia, strażacy równie chętnie brali udział w ćwiczeniach bojowych i wielu innych wydarzeniach.
Jako ciekawostkę można podać fakt, iż za honorarium za występy teatralne jakie zespól otrzymał za swoje występy min. W Zaborowie a także w Chwałkowie Kościelnym oraz datki społeczeństwa jednostka zakupiła z demobilu samochód wojskowy, który po kilku przeróbkach służył jako wóz bojowy. Był to pierwszy mechaniczny wóz w dziejach jednostki.
Pod koniec prezesury dh. Leona Wojciechowskiego poczyniono starania o wybudowanie obiektu strażackiego z prawdziwego zdarzenia.
W roku 1967 funkcje prezesa OSP Mchy objął dh. Tadeusz Urbański. Okres ten zalicza się jako najtrudniejszy w życiu jednostki z racji rozpoczęcia tak poważnego przedsięwzięcia jakim była budowa strażnicy. Decyzja ta zapadła na corocznym zebraniu druhów w dniu 24 lutego 1967 roku. Podjętą decyzję swoimi podpisami zatwierdzili
-Prezes PGR w Mchach- Paweł Cieślak
-Sekretarz Zarządu OSP- dh. Józef Baraniak
-Naczelnik OSP – dh. Edmund Goliński
-Skarbnik OSP – dh. Tadeusz Madaliński
Po rozpoczęciu prac ogrom czynności niewymagających kwalifikacji rzemieślniczych wykonywali sami członkowie OSP, mieszkańcy Mchów jak i Sebastianowa. Swoją cegiełkę dołożyły również Panie, które często zastępowały mężczyzn, którym brak czasu nie pozwalał udzielać się w pracach budowlanych. Ogromną pomocą służyły również zakłady pracy i organizacje takie jak
-Nadleśnictwo Książ
-Kółko Rolnicze
-PGR Mchy
-KGW Mchy
Do dużej aktywności społeczeństwa i zakładów pracy dostroiły się także ówczesne władze.
Dużą pomoc okazali także:
- Przewodniczący PGR w Mchach – p. Cieślak i p. Grzelczyk
- Przewodniczący PGR w Śremie p. Jan Sławiński.
Na osobne podziękowanie i podkreślenie zasługuje pomoc okazana ze strony Komendy Rejonowej Straży Pożarnej którą dowodził major pożarnictwa Franciszek Wencka.
W latach 1972-1975 ponownym prezesem OSP zostaje dh. Leon Wojciechowski. W tym okresie jednostka zostaje doposażona w samochód marki „Żuk” z kompletnym wyposażeniem.
Od 1975 roku do 1985 roku funkcje prezesa piastuje dh. Ludwik Binkowski. Był to okres wzmożonej pracy z racji dobudowywania nowej sali. Jesienią 1981 roku obchodzimy uroczystość 60-lecia, które zgromadziło mieszkańców nie tylko naszej gminy i chyba na długo zostanie w pamięci ludzi, którzy brali udział w tamtejszych obchodach. Na to wydarzenie przybyły nie tylko władze gminy, ale także, przedstawiciele władz strażackich ze Śremu i Poznania. Podczas defilady licznie przybyli goście i mieszkańcy podziwiali występy dętej orkiestry strażackiej z Grodziska – jednej z najlepszych w tamtym okresie.
Na apelu strażackim obecne były pododdziały strażaków z naszej gminy. Wręczenie odznaczeń i pamiątkowe dyplomy. Punktem kulminacyjnym całej uroczystości było nadanie naszej jednostce sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo i zakłady pracy.
Na dożynki w 1985 roku przygotowaliśmy betonowy plac przy dużej pomocy ze strony Urzędu Gminy w Książu Wlkp. W tym okresie powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP w Mchach, a także liczne zwycięstwa naszej sekcji na różnego rodzaju zawodach strażackich. Po śmierci dh. Ludwika Binkowskiego prezesem zostaje dh. Jerzy Ratajczak który funkcje te pełnił do lutego 1991 roku. W tym czasie odbywały się modernizacje naszego obiektu. W parze z działalnością gospodarczą rozwijaliśmy także działalność bojową naszych relacji a było ich w tym czasie aż sześć. Byliśmy obecni na każde wezwanie do akcji a szybkość dojazdu na miejsce zaskakiwał nawet zawodowców ze Śremu. Na potwierdzenie dużej sprawności bojowej naszych druhów niech będą zdobyte nagrody i dyplomy a szczególną nagrodą była motopompa PO5.
W lutym 1991 dh. Jerzy Ratajczak rezygnuje z posady prezesa a zebranie wolne wybiera nowy zarząd w składzie:
- dh. Andrzej Kaczmarczyk – prezes
-dh. Wojciech Kuderczak – naczelnik
-dh. Ryszard Kostka- Skarbnik
-dh. Roman Baraniak- sekretarz
-dh. Marek Krauze- gospodarz
-dh. Wiesław Skrzypczak- członek
-dh. Józef Binkowski- członek
W czerwcu 1991 roku zorganizowaliśmy uroczystość 70-lecia OSP. Po uroczystej mszy świętej, gdzie maszerowaliśmy przy dźwiękach orkiestry dętej OSP Książ Wielkopolski. Następnie odbył się uroczysty apel strażacki. Swoją obecność zaszczycili przedstawiciele władz gminnych i strażackich a także Komendant Rejonowy ze Śremu i zastępca komendanta wojewódzkiego z Poznania. Oprócz odznaczeń dla druhów, jednostka nasza otrzymała od Zarządu Wojewódzkiego OSP w Poznaniu dyplom uznania „Za 70 letnią chwalebną i ofiarną działalność w zaszczytnej społecznej służbie pożarniczej’’. Rok 1992 był rokiem wielkiej suszy a susza to sprzymierzeniec pożarów. Z tych powodów nasi strażacy ruszyli z pomocą przy dużym pożarze w Gizałkach a także w Dziewiczej Górze k/ Poznania.
Najdzielniejsi strażacy biorący udział w tych akcjach otrzymali odznaczenia i nagrody.
Nasi członkowie nie tylko ratują dobytek ludzi, ale pomagają ludziom dotkniętych tragedią. Właśnie z tego powodu przekazano sumę 210 tysięcy złotych na rzecz rodziny strażaka, który zginął w płomieniach przy gaszeniu pożaru w Kuźni Raciborskiej, który wybuchł 26 sierpnia 1992 roku i był największym pożarem w powojennej Polsce.
Nasze sukcesy strażackie w tym trudnym roku dostrzegają również władze centralne. Od Ministra Spraw Wewnętrznych Andrzeja Milczanowskiego otrzymaliśmy podziękowanie „Za ofiarność i poświęcenie podczas wykonywania obowiązków służbowych w trakcie akcji gaszenia pożarów spowodowanych suszą”.
W roku 1993 zarząd OSP podejmuje próbę zagospodarowania małej sali na klubo-kawiarnie poprzez wydzierżawienie tego pomieszczenia. Sprawa idzie niby w dobrym kierunku, ale po kilku tygodniach pojawiają się różnicę zdań i upodobań i sprawa kończy się zanim na dobre się zaczęła. Została jednak odnowiona sala. W dniu 2 lutego 1995 roku na zebraniu sprawozdawczym zachodzą zmiany w zarządzie OSP. Z funkcji prezesa rezygnuje dh. Ryszard Kostka prezesurę przejmuje dh. Sławomir Majewski a skarbnikiem zostaje dh. Józef Binkowski. Zarząd a szczególnie jego prezes podejmuje kolejne działania na rzecz zagospodarowania małej sali.
W sali tej według wstępnych założeń i ustaleń OSP miała organizować życie kulturalno-towarzyskie dla mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem młodych ludzi.
Sposób prowadzenia tej działalności nie znajduje jednak akceptacji części społeczeństwa i komisji rewizyjnej. W wyniku wspólnych ustaleń zarządu i komisji rewizyjnej działalność zakończono.
W dniu 28 czerwca 1996 roku zostaje zwołane zebranie członków OSP z udziałem komendanta gminnego OSP dh. Czesława Karolewskiego. Po przedstawieniu tej konfliktowej sytuacji z funkcji prezesa zarządu rezygnuje dh. Sławomir Majewski. Zebrani funkcje szefa naszej straży powierzają dh. Romanowi Baraniakowi, funkcje sekretarza obejmuje dh. Marek Konarkowski, a członkiem zarządu zostaje dh. Grzegorz Matuszak.
W zawodach gminnych w Chrząstowie OSP Mchy wystawia 5 drużyn, trzy z nich zajmują pierwsze miejsca. W lipcu nasza drużyna strażacka zajmuje trzecie miejsce w rejonowych zawodach w Środzie Wielkopolskiej, a w dniach 6-8 września 1996 drużyna młodzieżowa bierze udział w ogólnopolskich zawodach młodzieżowych drużyn pożarniczych w Poznaniu, ale odbywały się w Błażejewku k. Kórnika.
W roku 1998 otrzymujemy samochód bojowy marki STAR 266 z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Śremie. Ten stan utrzymuję się do roku 2005, w którym to STAR 266 zostaje zastąpiony przez samochód STAR 244 z motopompą przekazany z OSP KSRG Książ Wlkp. a poprzedni samochód zostaje przekazany do druhów z Włościejewic – Ługów. Również w roku 2005 otrzymujemy torbę ratowniczą od KRUS-u. Od roku 2005 stopniowo powiększamy swoje wyposażenie i wymieniamy zużyte ubrania bojowe na nowe by być ciągle gotowym do działań na najwyższym poziomie. W roku 2012 również od druhów z OSP KSRG Książ Wlkp. otrzymujemy samochód STAR 244 z autopompą a poprzedni samochód przekazany zostaje do OSP Kołacin. Ten stan sprzętowy utrzymuje się do dnia dzisiejszego.
Szanowni Państwo! Nawet najlepiej wyszkoleni i zorganizowani ludzie nie dokonają czynów wielkich, jeśli działać będą na starym sprzęcie. Nasz sprzęt pomimo tego, że jest młodszy niż nasza jednostka jest już wysłużony. Zrobimy wszystko by nasza jednostka działała coraz prężniej i prężniej a jest to możliwe dzięki wielu ludziom pełnych chęci, zapału a co najważniejsze pełnych miłości dla OSP Mchy.
Opracował: st.kpt. Tomasz Kierzek/OSP Mchy
Zdjęcia: Tydzień Ziemi Śremskiej