W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W ŚREMIE

11.11.2022

11 listopada w całej Polsce obchodzimy święto państwowe, które upamiętnia odzyskanie niepodległości. Wtedy to, po 123 latach zaborów, Rzeczpospolita Polska stała się ponownie państwem suwerennym.

Zdjęcie wykonane na cmentarzu parafialnym podczas składania wiązanki kwiatów przez Komendanta PSP w Śremie. Uczestnikami obchodów widocznymi na zdjęciu są m.in. Żołnierze oraz harcerze.

Obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w śremskiej komendzie zaczęły się z samego rana od uroczystej zmiany służby, podniesienia Flagi Państwowej na maszt i odśpiewania Hymnu Państwowego. Następnie mł. bryg. Tomasz Kierzek Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Śremie wraz z pocztem sztandarowym udali się na mszę świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym pw. św. Jana z Dukli. Po zakończonej mszy świętej odbyło się złożenie kwiatów na cmentarzu parafialnym a następnie wszyscy uczestnicy przemaszerowali na Plac 20 Października, gdzie również dołączyli strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Śremie. Kulminacyjnym punktem śremskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości były uroczystości na płycie rynku, gdzie Pan Zenon Jahns starosta śremski wygłosił przemówienie, odśpiewano Hymn Państwowy, odczytano Apel Pamięci a także śpiewano pieśni patriotyczne. 

Tegoroczne obchody miały szczególny charakter - obchodzimy je w 30-lecie istnienia Państwowej Straży Pożarnej. Nie możemy zapominać o bohaterach i pokoleniu, które Nam tą wolność i niepodległość wywalczyli. Łączymy się i wspieramy z naszymi ukraińskimi braćmi, którzy obecnie walczą o swoją Niepodległość, jak my w 1918 roku.

Walka o naszą Ojczyznę toczyła się przez wiele lat, podczas, których stowarzyszenia strażackie miały swój nieoceniony udział. W pamiętnym, 1918 roku na łamach „Przeglądu Pożarniczego” ukazała się wówczas odezwa Związku Floriańskiego następującej treści: „Chwila - zaiste – wielka!  Po wiekowym ucisku przepojonym strumieniami krwi najlepszych synów Ojczyzny, po czteroletnich krwawych zapasach całego świata, staje się sprawiedliwości zadość, a z oparów mrocznych i krwawych wyłania się męczeńska Polska, by dziejom ludzkości na wieki świecić przykładem, iż krzywda bez zadość uczynienia pozostać nie może (…)”. 

Opracowała: mł.bryg. Tomasz Kierzek
Zdjęcia:M.Czubak

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}