OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W ŚREMIE
11.11.2022
11 listopada w całej Polsce obchodzimy święto państwowe, które upamiętnia odzyskanie niepodległości. Wtedy to, po 123 latach zaborów, Rzeczpospolita Polska stała się ponownie państwem suwerennym.
Obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w śremskiej komendzie zaczęły się z samego rana od uroczystej zmiany służby, podniesienia Flagi Państwowej na maszt i odśpiewania Hymnu Państwowego. Następnie mł. bryg. Tomasz Kierzek Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Śremie wraz z pocztem sztandarowym udali się na mszę świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym pw. św. Jana z Dukli. Po zakończonej mszy świętej odbyło się złożenie kwiatów na cmentarzu parafialnym a następnie wszyscy uczestnicy przemaszerowali na Plac 20 Października, gdzie również dołączyli strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Śremie. Kulminacyjnym punktem śremskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości były uroczystości na płycie rynku, gdzie Pan Zenon Jahns starosta śremski wygłosił przemówienie, odśpiewano Hymn Państwowy, odczytano Apel Pamięci a także śpiewano pieśni patriotyczne.
Tegoroczne obchody miały szczególny charakter - obchodzimy je w 30-lecie istnienia Państwowej Straży Pożarnej. Nie możemy zapominać o bohaterach i pokoleniu, które Nam tą wolność i niepodległość wywalczyli. Łączymy się i wspieramy z naszymi ukraińskimi braćmi, którzy obecnie walczą o swoją Niepodległość, jak my w 1918 roku.
Walka o naszą Ojczyznę toczyła się przez wiele lat, podczas, których stowarzyszenia strażackie miały swój nieoceniony udział. W pamiętnym, 1918 roku na łamach „Przeglądu Pożarniczego” ukazała się wówczas odezwa Związku Floriańskiego następującej treści: „Chwila - zaiste – wielka! Po wiekowym ucisku przepojonym strumieniami krwi najlepszych synów Ojczyzny, po czteroletnich krwawych zapasach całego świata, staje się sprawiedliwości zadość, a z oparów mrocznych i krwawych wyłania się męczeńska Polska, by dziejom ludzkości na wieki świecić przykładem, iż krzywda bez zadość uczynienia pozostać nie może (…)”.
Opracowała: mł.bryg. Tomasz Kierzek
Zdjęcia:M.Czubak