W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

POŻAR DOMU JEDNORODZINNEGO

20.11.2020

20 listopada 2020 roku o godzinie 23:27 wpłynęło zgłoszenie do stanowiska kierowania komendanta powiatowego w Śremie o pożarze domu jednorodzinnego w m.Luciny gm.Śrem silne zadymienie, wszystkie osoby opuściły budynek.

Na zdjęciu widok z lotu ptaka pojazdy roównlegle na jezdni dopalanego się domu, pożar wychodzi na dach budynku i strażacy gaszący palący się dom podający prądy gaśnicze

Po przybyciu pierwszych zadysponowanych zastępów i rozpoznaniu ustalono, że pali się budynek jednorodzinny ogień wydostaje się na dach, na którym są panele fotowoltaiczne. Przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej wszystkie osoby opuściły budynek.

Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Rota ratowników zabezpieczona w sprzęt Ochrony Układu Oddechowego podała jeden prąd wody w natarciu na palący się dom.  Połowa dachu budynku jednorodzinnego objęta całkowicie pożarem, na dachu panele fotowoltaiczne w ogniu, strop budynku zaczyna się zawalać. Kamera termowizyjna  UCF 9000 wskazywała wewnątrz budynku 400 stopni Celsjusza.Po przybyciu pogotowia energetycznego KDR otrzymał informację, że budynek jest całkowicie odłączony od zasilania zewnętrznego, jednak wciąż istniało zagrożenie ze strony paneli fotowoltaicznych, które cały czas mogły generować napięcie. Po dojeździe kolejnych zastępów OSP podano kolejne cztery prądy wody na palący się budynek.Pogotowie gazowe, które również przybyło na miejsce przekazało informację, że do budynku nie dochodzi instalacja gazowa. Panele fotowoltaiczne, które były na dachu cały czas paliły się, a niebezpieczeństwo z ich strony dla ratowników było nadal realne. Sufity podwieszane zawaliły się do wewnątrz.

Po częściowym ugaszeniu pożaru, rozstawiono podnośnik SH24, z którego ratownik zabezpieczony w szelki alpinistyczne oraz sprzęt OUO, przy użyciu pilarki ratowniczej wykonał kilka otworów w dachu, przez które można było wprowadzić bardziej skuteczne prądy wody. Następnie przystąpiono do rozbiórki dachu, który skonstruowany był z blachodachówki. W tym samym czasie część ratowników przystąpiła do częściowej rozbiórki ścian budynku. Działania przedłużały się ze względu na konstrukcję szkieletową ścian. Ratownicy nie mogli wejść do wnętrza budynku z powodu zawalonego sufitu oraz zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym.Przy pomocy drabiny przystawnej oraz sprzętu burzącego ratownicy odłączyli panele fotowoltaiczne. Przy pomocy SH 24 Man Bumar ratownicy rozpoczęli rozcinanie połaci dachu aby dostać się do zarzewi ognia w celu ugaszenia.Po przecięciu połaci dachu (blacho dachówki) pojawiły się zarzewia ognia, które były sukcesywnie dogaszane. Rozcięta została więźba dachowa, która częsciowo uległa spaleniu. Wszystkie prace były  wykonywane przez ratowników z SH 24 Man Bumar.W celu dogaszenia ścian budynku wykorzystano lancę gaśniczą.Cały budynek po zakończonych działaniach ratowniczo - gasniczych sprawdzono kamerą termowizyjną UCF 9000, która wykazała 0-10°C.
W trakcie działań KDR zgłosił do SKKP zasłabnięcie kobiety - udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, która polegała na kontroli funkcji życiowych, tlenoterapii biernej, wsparciu psychicznym oraz termoizolacji. W niedalekim odstepie czasu kolejna osoba zgłosiła, że potrzebuje pomocy medycznej ze względu na złe samopoczucie. Ratownicy również udzieli jej kwalifikowanej pierwszej pomocy, która polegała na kontroli parametrów życiowych, wsparciu psychicznym, tlenoterapii biernej oraz termoizolacji do czasu przybycia na miejsce ZRM. Po przybyciu ZRM obie osoby zostały przekazane. Po przebadaniu przez ZRM stwierdzono, że osoby nie wymagają hospitalizacji. Na miejsce przybyła grupa operacyjna KP PSP w Sremie. Udział 12 zastępów w tym 1 zastęp PSP z poza terenu powiatu 48 ratowników, ZRM, pogotowie gazowe i energetyczne.


Opracował: st.kpt. Tomasz Kierzek
Zdjęcia: M.Czubak


 

Zdjęcia (19)

{"register":{"columns":[]}}