W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne Wakacje 2024!

21.06.2024

Dzieci w wodzie i na plaży

Dzisiaj zakończył się rok szkolny! Po kilku miesiącach intensywnej nauki nadchodzi czas na zasłużony odpoczynek dla dzieci i młodzieży. To również początek sezonu urlopowego. Okres wakacyjny to niewątpliwie czas na relaks i wypoczynek.
 
Istnieje wiele form wakacyjnych aktywności - długie i ciepłe letnie dni to czas relaksu nad wodą, podróży i aktywnego wypoczynku, jednak  bez względu na to jaką formę spędzania wolnego czasu wybierzemy należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zadbajmy o to aby wypoczynek był bezpieczny, a czas wakacji upłynął radośnie i beztrosko!
Przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku.

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Wypoczynek wakacyjny głównie kojarzy się z wszelkiego rodzaju rekreacją nad zbiornikami wodnymi. Planując wypoczynek nad wodą wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Przed wejściem do wody starajmy się stopniowo schładzać, aby uniknąć wstrząsu termicznego. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka. Podczas pływania na dłuższym dystansie warto wyposażyć się w bojkę asekuracyjną. Przecenianie własnych umiejętności jest jedną z najczęstszych przyczyn utonięć. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana lub nie znamy głębokości, siły nurtu oraz ukształtowania dna. Skoki na tzw. „główkę” mogą skończyć śmiercią lub kalectwem.
Więcej przydatnych informacji znajdą Państwo TUTAJ

Sprawdź gdzie można bezpiecznie wypoczywać nad wodą serwis kąpieliskowy

Jak przygotować się na upał

W okresie letnim w naszym klimacie panują wysokie temperatury. Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12-13. Pamiętajmy o piciu wody w upalne dni oraz noszeniu narycia głowy.
Więcej przydatnych informacji znajdą Państwo TUTAJ

Bezpieczeństwo w czasie burz i silnych wiatrów

Okres letni to również czas, gdy panuje większe zagrożenie burzami. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne niosą ze sobą ryzyko dla zdrowia i życia ludzi. Podczas burz dochodzi do wyładowań atmosferycznych, opadów gradu, intensywnych opadów deszczu oraz porywistych podmuchów wiatru. Porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Wyładowanie atmosferyczne może spowodować pożar, uszkodzenie budynku lub spalenie instalacji elektrycznej oraz uszkodzenie wszystkich włączonych do niej urządzeń, np. telewizora, komputera itp. Monitorujmy więc wydawane przez IMGW ostrzeżenia meteorologiczne i przygotowujmy się na gwałtowne zjawiska.
Więcej przydatnych informacji znajdą Państwo TUTAJ
Aktualne ostrzeżenia pogodowe przekazywane przez IMGW-PIB znajdziesz TUTAJ

Bezpieczne żniwa

Lato to nie tylko wypoczynek, ale także okres żniw. Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas prac polowych. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są dzieci i młodzież pomagająca w pracach gospodarskich. Pośpiech i presja pogody często prowadzą do nieprzyjemnych zdarzeń w gospodarstwach rolnych. Pamiętajmy również o konieczności odpowiedniego przygotowania maszyn rolniczych do prac polowych.
Więcej przydatnych informacji znajdą Państwo TUTAJ

Pożary lasów

Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa pożarowego oraz przestrzegania podstawowych zasad:

1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
- rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
- wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
- palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
2. W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
3. Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
4. Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.
5. Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
   0 - brak zagrożenia,
   I - zagrożenie małe,
   II - zagrożenie średnie; bądź ostrożny,
   III - zagrożenie duże (katastrofalne), nie wolno rozpalać ognisk, nawet w miejscach wyznaczonych.

W przypadku utrzymującego się katastrofalnego zagrożenia pożarami, występującego najczęściej w okresie wakacyjnym, wprowadzane są okresowe zakazy wstępu do lasu. Wystąpienie 5 dniowego okresu, w którym wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 jest niższa od 10% nadleśniczy, dyrektor parku narodowego wprowadza zakaz wstępu do lasu. Podstawą do wprowadzenia zakazu są określane codziennie prognozy zagrożenia pożarowego lasu. Informacja o zakazach podawana jest przy pomocy ogłoszeń umieszczanych w terenie zagrożonym, w lokalnych mediach, a także na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Mapa zakazów wstępu do lasów na terenie Polski
Mapa zagrożenia pożarowego lasu

Rodzicom i dzieciom wyjeżdżającym na wakacje polecamy stronę, na której znajduje się specjalnie utworzona baza wypoczynku. Dzięki niej w łatwy i szybki sposób rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Organizator wypoczynku (kolonii, obozu) musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole może przeprowadzić straż pożarna i sanepid (zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak również w czasie jego trwania).

Życzymy BEZPIECZNYCH WAKACJI 2024!

Opracował: st. ogn. Łukasz Kawka, KP PSP Szamotuły
Zdjęcia: KG PSP

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}