W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ĆWICZENIA CENTRALNEGO ODWODU OPERACYJNEGO "WODA 2022"

06.09.2022

Widać samochody straży na pacu zbiórki, za nimi las

Dnia 6 września 2022 roku na terenie powiatu chodzieskiego rozpoczął się pierwszy dzień ćwiczeń centralnego odwodu operacyjnego, pod kryptonimem „WODA 2022". Manewry zaplanowano na 2 dni, na terenie miejscowości Margonin.

W ćwiczeniach brały udział wyznaczone pododdziały wchodzące w skład Centralnego Odwodu Operacyjnego Państwowej Straży Pożarnej z terenu woj. wielkopolskiego.
W pierwszym dniu ćwiczeń na miejsce zgrupowania przybyły siły i środki kompanii specjalnej WIELKOPOLSKA 3, w tym dwa pojazdy, łódź oraz przyczepa (6 ratowników) z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach.

Celem ćwiczeń jest weryfikacja struktury i funkcjonowania pododdziałów, sprawdzenie ich możliwości taktyczno-technicznych podczas powodzi oraz przeprowadzenie inspekcji gotowości operacyjnej.
Powyższe ma na celu ustalenie stopnia przygotowania sił i środków COO do zwalczania skutków zdarzeń długotrwałych i o dużych rozmiarach powstałych w wyniku powodzi.

Podczas pierwszego dnia ćwiczeń strażacy z kompani specjalnej WIELKOPOLSKA 3 m.in. sprawili zaporę przeciwpowodziową, która miała obronić domostwa zlokalizowane w pobliżu zbiornika wodnego przed zalaniem. Zastępy sprawdziły możliwości ewakuacyjne drogą wodną z użyciem łodzi. Przećwiczono również manewrowanie łodzią, reagowanie na awarię silnika stanowiącą zagrożenie dla ratowników, holowanie łodzi, obieranie kursu na wskazane współrzędne oraz podejmowanie osób znajdujących się w wodzie.

W drugim dniu ćwiczeń do punktu przyjęcia sił i środków przybyły zastępy wchodzące w skład kompani specjalnej WIELKOPOLSKA 4. Założenia zaplanowane na ten dzień dotyczyły m.in. budowy wydajnego systemu przepompowywania wody do wskazanych akwenów. Strażacy sprawdzali możliwości przepompowania wody w zakresie maksymalnej wydajności i odległości.

Na czas ćwiczeń zawiązano sztab, którego zadaniem było wsparcie kierującego działaniem ratowniczym w zarządzaniu siłami i środkami, pomoc w organizacji działań ratowniczych we współpracy z lokalnymi strukturami zarządzania kryzysowego oraz współpraca z innymi podmiotami i instytucjami w zakresie zwalczenia zagrożenia powodziowego.
Ćwiczenia odwiedził Starosta Chodzieski wraz zastępcą i przedstawicielami chodzieskiego starostwa.
W dwudniowych ćwiczenia brało udział łącznie ponad 120 strażaków i 30 pojazdów.

Opracował: Wydział Operacyjny KW PSP w Poznaniu
Zdjęcia: KP PSP Szamotuły, KW PSP Poznań, KP PSP Chodzież

Zdjęcia (22)

{"register":{"columns":[]}}