W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata społeczna „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie”

16.10.2024

Burmistrz i funkcjonariusz na zdjęciu grupowym

We wtorek, 15 października 2024 roku w budynku kinoteatru we Wronkach odbyła się debata społeczna pod nazwą „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie” skierowana do mieszkańców gminy Wronki.

W spotkaniu uczestniczyli Burmistrz Miasta i Gminy Wronki Pan Rafał Zimny, Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach insp. Waldemar Dobrychłop, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach st. bryg. Ireneusz Pers oraz Komendant Straży Miejskiej we Wronkach wraz z funkcjonariuszami poszczególnych służb.

Policja w trakcie prelekcji przedstawiła statystyki zdarzeń z okresu 2023-2024 na terenie gminy Wronki z podziałem na rodzaj zdarzenia.

Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach omówił przyczyny powstawania tlenku węgla, zasady zapobiegania zagrożeniom z tym związanym, przedstawił statystyki zdarzeń z ostatnich 2 lat, zwracając szczególną uwagę na zdarzenia związane z pożarem sadzy w przewodzie kominowym oraz tlenkiem węgla na terenie powiatu szamotulskiego.

Podczas wystąpienie zwrócono również uwagę na zagrożenia związane z składowaniem materiałów palnych na drogach ewakuacyjnych oraz ich zawężaniu. Podkreślono również obowiązek przestrzegania przepisów przeciwpożarowych i zakaz składowania materiałów niebezpiecznych pożarowo w piwnicach i strychach.

Komendant Państwowej Straży Pożarnej rekomendował również stosowanie w budynkach mieszkalnych czujek tlenku węgla i dymu.

Następnie rozpoczęła się dyskusja, w której kolejne osoby zabierały głos, przekazywały swoje uwagi, spostrzeżenia i sugestie w zakresie działań Policji i Straży Pożarnej. Efektem tych rozmów było wypracowanie wniosków, których realizacja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na terenie gminy Wronki.

Debata pokazała, jak istotną rolę na rzecz wzrostu poczucia bezpieczeństwa ma współpraca Policji, Państwowej Straży Pożarnej nie tylko z samorządami i instytucjami, ale również z lokalną społecznością.

Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Zwracamy również uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje okresowej kontroli przewodów kominowych, które trzeba wykonać co najmniej raz w roku. Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami przeciwpożarowymi (§ 34 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719) w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

• cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
• dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
• co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
• co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Opracował: mł. kpt. Piotr Zabiszak, st. ogn. Łukasz Kawka - KP PSP Szamotuły
Zdjęcia: KP Policji w Szamotułach

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}