W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ORKAN NADIA NA TERENIE POWIATU SZAMOTULSKIEGO, 176 INTERWENCJI STRAŻY POŻARNEJ

31.01.2022

Widać drzewo leżące na drodze

W sobotę, 30 stycznia do Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach wpłynęło ostrzeżenie pogodowe drugiego stopnia, które informowało o możliwości wystąpienia silnych porywów wiatru nad regionem w sobotę 30 stycznia i niedzielę 31 stycznia. Zapowiadane na sobotę i niedzielę dla naszego regionu załamanie pogody sprawdziło się – w godzinach wieczornych w sobotę na naszym terenie zaczął coraz intensywniej wiać silny i porywisty wiatr. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

W sobotę, niedzielę i poniedziałek  strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu szamotulskiego mieli pełne ręce roboty.
Około godziny 21.20 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach zaczęły napływać pierwsze zgłoszenia o pękniętych i leżących konarach drzew zerwanych liniach energetycznych i telefonicznych oraz poprzewracanych drzewach, które blokowały przejazd na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i drodze krajowej oraz uszkodzonych pokryciach dachu na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.
Szeroki zakres działań obejmował między innymi: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, usuwanie połamanych drzew i konarów z drogi, zabezpieczeniu uszkodzonych dachów na budynkach oraz zabezpieczaniu uszkodzonej linii energetycznej i telefonicznej.
W wyniku silnego wiatru nieprzejezdne były niektóre drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne.
Szybkie i sprawne usunięcie skutków było możliwe dzięki doskonałej współpracy jednostek z terenu powiatu szamotulskiego. Strażacy na bieżąco, otrzymując zgłoszenia o zaistniałych zdarzeniach, przemieszczali się tam, gdzie byli najbardziej potrzebni.
Strażacy walczyli ze skutkami silnego wiatru przez prawie dwie doby, wykorzystując cały dostępny sprzęt.
W tych dniach strażacy interweniowali łącznie przy 176 zdarzeniach związanych z silnym wiatrem, w tym (usuwanie połamanych drzew i konarów 131 razy, zabezpieczenie linii energetycznej i telefonicznej 9 razy, zabezpieczenie uszkodzonych dachów 11 razy, zabezpieczeniu uszkodzonego opierzenia 10 razy, zasilanie respiratora 2 razy, inne 13 razy).
W działania było zaangażowanych 242 zastępy, 1204 ratowników z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Opracował: ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: PSP Szamotuły, OSP powiat szamotulski

SILNY WIATR KW PSP POZNAŃ

Zdjęcia (20)

{"register":{"columns":[]}}