WICHURA NAD POWIATEM SZAMOTULSKIM
21.10.2021
W środę, 20 października do Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach wpłynęło ostrzeżenie pogodowe drugiego stopnia, które informowało o możliwości wystąpienia silnych porywów wiatru nad regionem w czwartek 21 października. Zapowiadane na czwartek dla naszego regionu załamanie pogody sprawdziło się – w godzinach przedpołudniowych na naszym terenie zaczął coraz intensywniej wiać wiatr. Na efekty nie trzeba było długo czekać.
W czwartek 21 października oraz piątek 22 października, strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu szamotulskiego mieli pełne ręce roboty.
Około godziny 11.05 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach zaczęły napływać pierwsze zgłoszenia o pękniętych i leżących konarach drzew oraz poprzewracanych drzewach, które blokowały przejazd na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i drodze krajowej oraz uszkodzonym pokryciu dachowym na budynku stolarni i gospodarczym.
W miejscowości Ceradz Dolny gm. Duszniki drzewo spadło na przejeżdżający drogą samochód osobowy – jedna osoba została poszkodowana, natomiast w Szamotułach drzewo spadło na trzy zaparkowane samochody osobowe.
Szeroki zakres działań obejmował między innymi: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, usuwanie połamanych drzew i konarów z drogi, zabezpieczeniu uszkodzonych dachów na budynku oraz zabezpieczaniu uszkodzonej linii energetycznej.
W wyniku silnego wiatru nieprzejezdne były niektóre drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne.
Szybkie i sprawne usunięcie skutków było możliwe dzięki doskonałej współpracy jednostek z terenu powiatu szamotulskiego. Strażacy na bieżąco, otrzymując zgłoszenia o zaistniałych zdarzeniach, przemieszczali się tam, gdzie byli najbardziej potrzebni.
Strażacy walczyli ze skutkami silnego wiatru przez kilka godzin, wykorzystując cały dostępny sprzęt.
W czwartek i piątek strażacy interweniowali łącznie przy 77 zdarzeniach związanych z silnym wiatrem, w tym (usuwanie połamanych drzew i konarów 70 razy, zabezpieczenie linii energetycznej 2 razy, zabezpieczenie uszkodzonych dachów 4 razy, kolizja drogowa 1 raz).
W działania było zaangażowanych 104 zastępy, 473 ratowników z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.
Opracował: ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: PSP Szamotuły, OSP powiat szamotulski