Manewry nocne Trzebucza 2024
09 listopada 2024 r. w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Trzebuczy, odbyły się nocne ćwiczenia. Celem ćwiczeń było sprawdzenie poziomu przygotowania sił i środków oraz doskonalenie umiejętności strażaków Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej do prowadzenia działań w zakresie gaszenia pożarów budynków użyteczności publicznej, ratownictwa medycznego, a także doskonalenie współpracy z innymi podmiotami ratowniczymi.
Scenariusz ćwiczeń zakładał wybuch i pożar w pomieszczeniu kotłowni budynku zaadaptowanego na potrzeby ośrodka dla uchodźców. Na miejscu kierownik ośrodka zauważa pożar. Niezwłocznie przystępuje do ogłoszenia alarmu, ewakuacji podopiecznych, poinformowania służb i gaszenia przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego.
Po przeprowadzonej ewakuacji na miejscu zbiórki zameldowało się 48 z 56 osób, część z nich z różnymi ranami i objawami zatrucia. Pozostali, którzy się nie ewakuowali uwięzieni zostali
w silnie zadymionych pomieszczeniach a ich stan jest nie znany.
Działania przybyłych zastępów JOP polegały na ewakuowaniu poszkodowanych do strefy bezpiecznej, udzielenie im KPP oraz działaniach gaśniczych.
Ćwiczenia miały na celu wypracowanie schematów postepowań przy zdarzeniach z dużą liczbą poszkodowanych, współpracą z harcerską drużyną ratowniczą podział terenu akcji na odcinki bojowe oraz ścisłą współpracę ze służbami medycznymi.
W ćwiczeniach brały udział:
• Zespół Ratowników i Studenci Ratownictwa z Uniwersytetu w Siedlcach pod kierownictwem dr hab. n.med. i n. o zdr. Piotra Leszczyńskiego,
• Harcerze z Hufca Doliny Liwca im. hm. Edmunda Zarzyckiego w Węgrowie.
Siły i Środki Straży Pożarnej
1. JRG Węgrów
2. OSP Grębków
3. OSP Leśnogóra
4. OSP Polków Sagały
5. OSP Gałki
6. OSP Stara Sucha
Ćwiczenia były poprzedzone pogadanką zorganizowaną w dniu 8 listopada w sali OSP Grębków, podczas której powtórzone zostały procedury medyczne, oraz zasady organizacji działań z udziałem dużej ilości poszkodowanych.
Po ćwiczeniach uczestnicy mieli możliwość wysłuchania podsumowania i oceny prowadzonych działań ze strony Kierownika Ćwiczeń – Dowódcy JRG - mł. kpt Pawła Krasnodębskiego oraz dr hab. n.med. i n. o zdr. Piotra leszczyńskiego – Profesora Uczelni Uniwersytetu w Siedlcach
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację i działania podczas ćwiczeń.
Opracowanie: mł. asp. Tomasz Urbankowski