Stop pożarom traw!
Każdego roku w Polsce strażacy odnotowują dziesiątki tysięcy zgłoszeń związanych z pożarem traw na łąkach i nieużytkach rolnych. W ubiegłym roku liczba wyjazdów związanych z pożarem traw przekroczyła 55 tyś., z czego zdecydowana większość akcji dotyczyła miesięcy marzec i kwiecień. Nagły wzrost liczby pożarów w tym okresie wiąże się w większości ze świadomą działalnością człowieka, przekonanego o dobroczynnym wpływie wypalania suchych pozostałości roślinnych na wzrost młodej trawy. Niejednokrotnie, pożar niesiony porywami wiatru wymyka się spod kontroli, rozprzestrzeniając się z prędkością nawet do 20 km/h, zagrażając nie tylko zdrowiu i życiu ludzi oraz zwierząt, lecz również stwarzając bezpośrednie ryzyko przeniesienia pożaru na obszary leśne lub pobliskie zabudowania.
Pamiętajmy, że każde działania związane z gaszeniem pożaru traw wiążą się z ogromnymi stratami materialnymi oraz zaangażowaniem w akcje gaśnicze wielu strażaków, którzy w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Ponadto, wypalanie traw wiąże się z konsekwencjami prawnymi a osoba dokonująca tego czynu podlega każe aresztu, grzywny a w szczególnych przypadkach pozbawienia wolności od roku do lat 10.
W związku z rozpoczęciem kolejnej edycji kampanii „STOP POŻAROM TRAW” zamieszczamy link do strony, na której dostępne są ulotki, plakaty oraz materiały informacyjne do umieszczenia na stronach www.