Ćwiczenia strażaków na lodzie
19.01.2022
19 stycznia 2022 roku strażacy z Komendy PSP w Wysokiem Mazowieckiem wspólnie z jednostką OSP KSRG Wysokie Mazowieckie przeprowadzili ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego na akwenach wodnych w warunkach zimowych.
Ćwiczenia poprzedzone zostały uzupełnieniem wiedzy teoretycznej, kładąc nacisk na zagrożenia towarzyszące tego typu zdarzeniom. Omówiono podstawowe zasady BHP obowiązujące w ratownictwie lodowym, oraz omówiono sprzęt, którego można użyć w ratownictwie lodowym.
Część praktyczna dotyczyła zarówno samo ratowania oraz możliwości podejmowania osoby z przerębla przy użyciu sprzętu będącego na stanie JRG (sanie lodowe, drabina, rzutka, koło ratunkowe), jak i techniki ratownicze przy użyciu sprzętu dostępnego dla osoby postronnej (szalik, kurtka, gałąź, itp.).
Powyższe zajęcia są niezwykle przydatne do wypracowania prawidłowej konfiguracji sprzętu i wyposażenia ratownika oraz wykorzystania odpowiedniej taktyki działań adekwatnej do zastanej sytuacji na miejscu zdarzenia podczas rzeczywistych działań, jak również opanowania stresu w nietypowej sytuacji oraz warunkach pogodowych
Apelujemy o rozsądek, rozwagę i zachowanie podstawowych zasad korzystania z akwenów i cieków wodnych pokrytych lodem:
Co robić, jak zarwie się pod Tobą lód?
- W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.
- Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
- W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.
Kiedy zauważysz osobę tonącą:
- W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
- Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
- Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
- Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
- Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
- Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.
Pamiętaj! Wchodząc na lód, zawsze ryzykujesz życiem!
Opracował: st. kpt. Wojciech Sokołowski KP PSP Wysokie Mazowieckie
Zdjęcia: st. asp. Tomasz Kruszewski KP PSP Wysokie Mazowieckie