Odbiór instalacji fotowoltaicznej
Pouczenie dot. obowiązku powiadomienia Państwowej Straży Pożarnej o rozpoczęciu eksploatacji instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 6,5 kW do 50kW.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli informuje, że na podstawie art. 29 ust. 4 pkt. 3 lit. c), w trybie art. 56 ust. 1a ustawy – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1333 z późń. zm.) istnieje obowiązek powiadomienia Państwowej Straży Pożarnej o rozpoczęciu eksploatacji instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 6,5 kW do 50kW.
Państwowa Straż Pożarna analizuje przedstawioną dokumentację pod kątem bezpieczeństwa pożarowego i gromadzi istotne ze względu na bezpieczeństwo ekip ratowniczych informacje na temat zainstalowanych instalacji PV.
W razie wystąpienia nowych, istotnych okoliczności możliwe jest przeprowadzenie czynności kontrolno-rozpoznawczych w obiekcie w zakresie oceny zastosowanych rozwiązań technicznych w obiekcie oraz możliwości prowadzenia działań ratowniczych.
W celu ułatwienia zgłoszenia i zebrania istotnych w sprawie informacji poniżej przedstawiamy przykładowy druk zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej do KP PSP w Zduńskiej Woli wraz z wykazem załączników. Taka forma zgłoszenia usprawni przyjęcie wniosku i pozwoli zakwalifikować pod kątem konieczności prowadzenia w nim kontroli.
Zasady wiedzy technicznej i wytyczne w zakresie bezpieczeństwa ppoż. instalacji fotowoltaicznych znajdują się na stronie internetowej Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej - POLSKA PV www.polskapv.pl.
Ponadto informujemy, że instalacja w obiekcie powinna zostać oznakowana znakiem bezpieczeństwa zgodnie z treścią normy PN-HD 60364-7-712: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji - Fotowoltaiczne (PV) układy zasilania oraz informacje o zagrożeniu porażeniem prądem elektrycznym stałym podczas pracy instalacji.
Zgodnie z obowiązującą od dnia 19 września 2020 nowelizacją ustawy Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1333 z późn. zm.) art. 29 ust. 4 pkt. 3 lit. c) stosuje się obowiązek uzgodnienia instalowanej instalacji przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia Organów Państwowej Straży Pożarnej.
W kwestii zapisu art. 29 pkt. 4, ppkt. 3 lit c: Ustawy Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1333 z póżn. zm.) „(…) projektu tego urządzenia (…) zgodnie z interpretacją Ministerstwa Rozwoju dla ww. przepisów należy uznać, że instalacja,
o której mowa stanowi instalację elektryczną i jako taka powinna być projektowana przez osobę z uprawnieniami budowlanymi w przedmiotowym zakresie oraz zawierać w swojej formie wszelkie elementy o jakich mowa w odniesieniu do projektu technicznego w rozporządzeniu Ministerstwa Rozwoju z dnia 11 września 2020 r.
w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. 2020 poz. 1609).
Załączniki do zgłoszenia:
1. Projekt instalacji uzgodniony z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż.
2. Plan urządzenia fotowoltaicznego dla ekip ratowniczych.
3. Kserokopia oświadczenia o zakończeniu prac i wykonaniu instalacji zgodnie z projektem.
4. Pełnomocnictwo (w przypadku zastępstwa).
Załączniki do zgłoszenia ww. instalacji fotowoltaicznej powinny w zależności od potrzeb zawierać następujące informacje istotne z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej w zakresie:
1. Danych obiektu, na którym zainstalowano urządzenia:
- powierzchnia rzutu połaci dachowej, na której zainstalowano urządzenia instalacji fotowoltaicznej;
- powierzchni rzutu zamontowanych na dachu urządzeń;
- informacji nt. wykonanego zabezpieczenia ogniochronnego przejść instalacyjnych przez elementy oddzielenia przeciwpożarowego lub przegrody o wymaganej klasie odporności ogniowej co najmniej EI60 (czy elementy instalacji znajdują się
w pomieszczeniach wydzielonych pożarowo). - na rzutach budynków wskazać wraz z legendą lokalizację urządzeń istotnych
z punktu widzenia bezpieczeństwa prowadzonych działań przez podmioty PSP tj.:
- przeciwpożarowego wyłącznika prądu / głównego wyłącznika energii elektrycznej w części AC,
- inwertera instalacji fotowoltaicznej,
- miejsca przebiegu przewodów układu DC (prądu stałego),
- lokalizację dodatkowych systemów bezpieczeństwa (urządzeń sterujących
i kontrolujących pracę tych układów – np. Safe DC, rozłącznik DC, bocznik pożarowy, wyłączniki nadprądowe),
- rysunki oraz rzuty sporządzić wraz z legendą pozwalającą jednoznacznie określić naniesione na nich elementy.
2. Szczegółowe informacje w zakresie przygotowania obiektu i terenu do prowadzenia działań ratowniczych, w szczególności:
- plan urządzenia fotowoltaicznego dla ekip ratowniczych ze wskazaniem osób
i podmiotów opracowujących oraz datą opracowania, - opis wyposażenia w przeciwpożarowy wyłącznik prądu lub inne rozwiązania przeznaczone do wykorzystania przez ekipy ratownicze w celu odłączenia zasilania elektrycznego wraz z przedstawieniem go na schemacie instalacji. Zasadne jest wyjaśnienie czy budynek posiada układ ZSR (samoczynne załączenie rezerwy) np. zasilanie agregatem prądotwórczym,
- informacje o oznaczeniu obiektu (instalacji) znakiem bezpieczeństwa zgodnie
z treścią normy PN-HD 60364-7-712: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji - Fotowoltaiczne (PV) układy zasilania oraz informacje o zagrożeniu porażeniem prądem elektrycznym stałym podczas pracy instalacji, - informację przebieg przewodów pozostających w budynku pod napięciem mimo odłączenia budynku od sieci OSD, informacje o prowadzeniu ich podtynkowo, lub w ogniotrwałych osłonach o klasie minimum E30 i na wysokości minimum 2,5 m.
Materiały
Wzór zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej do KP PSP w Zduńskiej WoliZgloszenie_instalacji_fotowoltaicznej_KP_PSP.docx 0.03MB