Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2020. Dołącz wirtualnie!
17.04.2020
Po raz kolejny Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN chce upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku. Już po raz ósmy odbędzie się również akcja społeczno-edukacyjna Żonkile.
Akcja Żonkile oraz towarzyszące jej hasło „Łączy nas pamięć” w tym roku nabierają szczególnego znaczenia. W sytuacji, która zmusza nas do zachowania społecznego dystansu, jeszcze bardziej doceniamy wartość wspólnoty i ludzkiej solidarności.
W 77 rocznicę powstania w getcie warszawskim, wyjątkowo, na ulicach Warszawy nie spotkamy wolontariuszy rozdających żonkile – symbol pamięci o Powstaniu. Możemy jednak wyhodować kwiat w domowym zaciszu. To proste i wcale nie wymaga ogrodniczego zacięcia.
Zachęcamy by w tym roku zaangażować się w akcję wirtualnie:
Poprzez dzielenie się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która pojawi się 19 kwietnia na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter. Pamiętajmy o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile.
W tych niepewnych czasach wspomnijmy tych, którzy ginęli bez żadnej nadziei, sami pielęgnując życzliwość, wzajemny szacunek, troskę o dobro wspólne i solidarność z potrzebującymi.
Symbol żonkila kojarzy się z postacią Marka Edelmana. To ostatni przywódca powstania i jeden z ocalałych z warszawskiego getta, który co roku, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. W tych niepewnych czasach kampania ma na celu wspomnienie tych, którzy ginęli bez żadnej nadziei, sami pielęgnując życzliwość, wzajemny szacunek, troskę o dobro wspólne i solidarność z potrzebującymi. Choć nie możemy się spotkać, bądźmy tego dnia razem. Niech łączy nas pamięć.