Polska Akademia Dostępności
Polska Akademia Dostępności to platforma internetowa skierowana m.in. do podmiotów publicznych, które zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2012 r. do 15 maja 2015 r. są zobowiązane do dostosowania swoich serwisów www dla osób o specjalnych potrzebach, w tym osób starszych i niepełnosprawnych.
Bezpłatne serwisy www, szkolenia i narzędzia internetowe z zakresu standardu WCAG 2.1
Na platformie www.pad.widzialni.org znajduje się zestaw 180 bezpłatnych, gotowych pakietów stron www zgodnych ze standardem WCAG 2.1 na poziomie AA, wraz z dostępnymi dla osób niepełnosprawnych panelami administracyjnymi (CMS).
Szablony graficzne wraz z systemem zarządzania treścią są gotowe do instalacji w dowolnej instytucji czy organizacji, niezależnie od używanego przez nie sprzętu, oprogramowania, niepełnosprawności i wieku. Są one wzbogacone o opis dobrych praktyk oraz bazę wiedzy dotyczącą szeroko pojętej cyfryzacji.
Z narzędzi tych mogą korzystać podmioty niepubliczne, których ww. Rozporządzenie nie obowiązuje, ale z różnych względów (ekonomicznych, wizerunkowych itp.) chcą dysponować dostępnymi serwisami internetowymi.
Platforma e-learningowa
Polska Akademia Dostępności zawiera również bezpłatne kursy e-learningowe dla początkujących i zaawansowanych, dotyczące m.in.:
- administrowania serwisem w taki sposób, aby był on dostępny dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych, niedowidzących i głuchych;
- tworzenia dokumentów tekstowych typu Word i PDF w sposób umożliwiający odczytanie ich przy pomocy programów czytających, z których korzystają osoby niewidome.
Polska Akademia Dostępności jest realizowana przez Fundację Widzialni, dofinansowana ze środków Ministerstwa Cyfryzacji: www.pad.widzialni.org