Działalność międzynarodowa KRRiT
KRRiT posiada ustawowe upoważnienie do podejmowania działań na forum międzynarodowym w sprawach istotnych dla funkcjonowania i rozwoju sektora audiowizualnego.
Podstawowym kierunkiem działań KRRiT jest współpraca z właściwymi organami państwa w zakresie przygotowywania stanowisk Polski, które mają wpływ na unijną politykę audiowizualną.
W działalności międzynarodowej KRRiT uwzględnia priorytety polskiej polityki zagranicznej, kierunki europejskiej polityki audiowizualnej oraz potrzeby wynikające z bieżącej działalności. KRRiT uczestniczy w tym procesie jako przedstawiciel Polski posiadając stosowne upoważnienia i jako merytoryczny uczestnik wspierający pracę organów rządowych.
Działalność międzynarodowa KRRiT odbywa się na kilku poziomach:
• Unii Europejskiej;
• Rady Europy;
• Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego (EAO);
• Europejskiej Platformy Organów Regulacyjnych (EPRA);
• Forum Organów Regulacyjnych Europy Centralnej (CERF);
• WorldDAB;
• współpracy bilateralnej z odpowiednikami KRRiT w innych krajach.
Zaangażowanie KRRiT w europejską politykę audiowizualną ma szereg aspektów. Istotną jego częścią jest debata nad sposobem skutecznej implementacji i harmonizacji postanowień unijnego prawa medialnego. KRRiT, w oparciu o wiedzę na temat problemów i potrzeb krajowego rynku audiowizualnego, wnosi swój wkład również poprzez udział w konsultacjach ogłaszanych przez Komisję Europejską oraz w pracach komitetów i grup doradczych działających przy Komisji Europejskiej. Rola działających na obszarze UE niezależnych organów regulacyjnych ds. audiowizualnych usług medialnych jest coraz bardziej znacząca; ostatnia nowelizacja Dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych wprowadziła przepis dotyczący funkcjonowania i zakresu działania Europejskiej Grupy Regulatorów ds. audiowizualnych usług medialnych (ERGA).