Bezpieczna praca przy wycince drzew i obróbce drewna, wykonywanych przez rolników
Prowadzenie gospodarstwa rolnego to nie tylko uprawa gruntów rolnych czy hodowla zwierząt to również szereg czynności związanych z utrzymaniem w dobrym stanie maszyn rolniczych i budynków gospodarskich, a także ładu i porządku w obejściu, wykonanie ogrodzenia siedliska, schodów, drabin i innych środków pracy.
W okresie jesienno-zimowym, gdy ustaje wegetacja roślin rolnicy często pozyskują drewno z lasów stanowiących część ich gospodarstwa lub innych nieużytków, rowów, skarp albo miedz. Przygotowują je zwykle na opał, by ogrzać budynki mieszkalne i gospodarskie, ogrodzenie obejścia, drabiny, a także na więźbę dachową.
W 2019 roku Kasa odnotowała prawie 900 zdarzeń z udziałem maszyn i urządzeń do pozyskiwania oraz obróbki drewna, w tym 421 z pilarkami tarczowymi i 325 z pilarkami łańcuchowymi. Statystyki te wskazują, że użytkowanie narzędzi takich jak piły, pilarki, siekiery, heblarki, strugi niesie za sobą duże ryzyko wypadku - ich części robocze są bowiem bardzo ostre, znajdują się w ruchu i nie zawsze są osłonięte. Niewłaściwe ich użytkowanie może zakończyć się poważnym wypadkiem. Podczas pracy należy więc pamiętać o stosowaniu zasad BHP.
UWAGA! Do pracy przy pozyskiwaniu i obróbce drewna należy przystępować w dobrej kondycji, wypoczętym i zdrowym. Nie można do niej przystępować będąc pod wpływem alkoholu, narkotyków lub leków, które mogą oddziaływać na zdolność twojej sprawności psychomotorycznej. Używaj odpowiedniej odzieży roboczej i ochronników słuchu i głowy.
Przed przystąpieniem do pracy z maszynami i narzędziami do obróbki drewna należy:
- zapoznać się z instrukcją ich obsługi i stosować do zaleceń wydanych przez producenta;
- użytkować narzędzia zgodnie z przeznaczeniem i stosować części zamienne dobrej jakości, atestowane;
- nie demontować systemów bezpieczeństwa w pilarkach łańcuchowych i piłach tarczowych;
- stosować podczas pracy właściwą odzież roboczą, obuwie oraz ochrony twarzy i słuchu;
- konserwować i przetrzymywać je w miejscach i sposób zalecany przez producenta, tak by nie zagrażały bezpieczeństwu osób trzecich.
Zasady bezpiecznej pracy przy obsłudze pilarki tarczowej:
Zanim przystąpisz do pracy z pilarką tarczową sprawdź czy:
- maszyna jest kompletna i sprawna technicznie (przed oględzinami pilarki nie włączaj jej do zasilania);
- osłony pilarki są dobrze założone, pewnie zamocowane i upewnij się, że wszystkie osłony tarczy tnącej działają poprawnie;
- przewód zasilający pilarkę nie jest uszkodzony, zawilgocony lub mokry;
- zamocowanie tarczy piły jest prawidłowe (nakrętka tarczy powinna być mocno dokręcona), a także jej stan i zużycie jak również to, czy jest właściwego typu;
- wszystkie łączenia i śruby są odpowiednio dokręcone. Pamiętaj, że uszkodzone łącza, gniazda śrub i śruby są zagrożeniem dla bezpieczeństwa i eliminują pilarkę z dalszej eksploatacji;
- tarcza nie wywołuje drgań w czasie obrotu (bicie tarczy eliminuje ją z dalszej eksploatacji); ponadto:
- zapewnij ład i porządek w miejscu pracy oraz wystarczającą przestrzeń zapewniającą operatorowi swobodę ruchów, wygodne warunki do pracy, nie zmuszające do zajmowania nietypowych pozycji zagrażających np. upadkiem;
- zadbaj o odpowiednie oświetlenie miejsca pracy;
- zabezpiecz miejsce pracy przed dostępem osób trzecich, nie dopuszczaj osób postronnych w pobliże pracującej pilarki tarczowej.
Zasady bezpieczeństwa pracy z pilarką łańcuchową:
- przed pierwszym uruchomieniem dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi i stosuj się do zaleceń w niej zawartych, rozważ też czy nie zwrócić się do sprzedawcy o zademonstrowanie i instruktaż bezpiecznego jej użytkowania;
- podczas pracy w strefie roślinności łatwopalnej oraz w czasie suszy trzymaj w pobliżu gaśnicę (zagrożenie pożarowe);
- przed uruchomieniem pilarki sprawdź czy znajduje się w dobrym stanie technicznym;
- w razie zbliżenia się osób postronnych lub zwierząt, natychmiast zatrzymaj maszynę i układ tnący;
- nieużywane urządzenie należy odłożyć tak by nie zagrażało bezpieczeństwu osób trzecich;
- operator pilarki powinien wykonywać tylko prace adekwatne do swoich możliwości i umiejętności.
Pamiętaj!
Pilarka łańcuchowa została skonstruowana tylko i wyłącznie do cięcia drewna oraz że jej łańcuch obraca się z prędkością bliską 100 km/h.
Praca tym urządzeniem jest zabroniona dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia, wyjątek stanowi młodzież powyżej 16. roku życia ucząca się zawodu i pracująca pod nadzorem dorosłych.
oprac. Biuro Prewencji Centrali KRUS, 19.11.2020 r.