W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Finał konkursu powiatowego „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy i wypadków unikamy”

W pomieszczeniu na tle rollupów KRUS i NFZ pozuje grupa osób dorosłych i dzieci trzymających w rękach dyplomy i torby z nagrodami.

19 listopada 2024 r. w sali gimnastycznej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, przeprowadzono finał konkursu wiedzy na temat Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Gospodarstwie Rolnym, który był skierowany do uczniów klas V-VII wiejskich szkół podstawowych z powiatu jasielskiego. 

Celem konkursu jest propagowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego rodziców, zaznajomienie uczestników z wykazem prac szczególnie niebezpiecznych, których nie powinny wykonywać dzieci do lat 16 oraz promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy i wypadków unikamy”. Wydarzenie przebiegało pod Honorowym Patronatem Burmistrz Kołaczyc. Finał poprzedziły eliminacje szkolne, do których przystąpiło 535 uczniów z 26 szkół podstawowych z dziewięciu gmin powiatu jasielskiego, tj. Brzysk, Dębowca, Jasła, Kołaczyc, Krempnej, Osieka Jasielskiego, Nowego Żmigrodu, Skołyszyna i Tarnowca. Zanim finaliści przystąpili do rozwiązywania testu pisemnego, głos zabrał Kierownik Samodzielnego Referatu Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jaśle Krzysztof Bartusiak, który na wstępie powitał uczestników konkursu i ich opiekunów, Dyrektora Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Rzeszowie Jana Urbana, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle mł. bryg. Ireneusza Zagórskiego, zaproszonych gości, a następnie zapoznał zebranych z regulaminem konkursu.

Po krótkim powitaniu rozpoczął się test, składający się z trzydziestu pytań, na którego rozwiązanie uczestnicy mieli 30 minut. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, w skład której wchodzili przedstawiciele KRUS w Jaśle, PIP-OIP w Rzeszowie, KPP w Jaśle oraz PZDR w Jaśle.

Podczas, gdy komisja konkursowa oceniała testy, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej przeprowadzili pokaz udzielania pierwszej pomocy podczas zatrzymania krążenia. Zapoznali uczestników z kwestią bezpieczeństwa ratowników podczas udzielania pomocy oraz systemem numerów alarmowych. Dzieci dowiedziały się również, jak prawidłowo powiadomić służby ratownicze o wypadku. Podczas szkolenia strażacy wykorzystywali fantom osoby dorosłej, wyposażenie torby ratownictwa przedmedycznego oraz zaprezentowali działanie defibrylatora typu AED w ratowaniu życia, zanim na miejsce dotrze wykwalifikowana pomoc.

Rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Rafał Śliż wygłosił dla uczestników spotkania referat „Profilaktyka to nie tylko badania, czyli o tym jak być zdrowym”.  NFZ przygotował również specjalne stanowisko z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi profilaktyki zdrowia.

Po zliczeniu wszystkich punktów, komisja konkursowa wyłoniła laureatów I i II miejsca, a trzy osoby z taką samą liczbą punktów, zaprosiła do ustnej dogrywki. Zwycięzcą tegorocznego finału została  Wiktoria Mastaj ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zawadce Osieckiej w gminie Osiek Jasielski. Kolejne miejsca zajęli:  Filip Dyląg z Zespołu Szkół Integracyjnych w Osieku Jasielskim oraz Emilia Dubiel z Zespołu Szkół Społecznych im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Sieklówce w gminie Kołaczyce.

Dyplomy za udział otrzymali: Anna Czapla z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Bieździedzy w gminie Kołaczyce, Nikola Gotfryd z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Błażkowej w gminie Brzyska), Julia Węgrzyn z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Henryka Sienkiewicza w Brzyskach w gminie Brzyska, Emilia Poliwka ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Cieklinie w gminie Dębowiec, Wojciech Zagórski ze Szkoły Podstawowej im. prof. Stanisława Pawłowskiego w Dębowcu w gminie Dębowiec, Szymon Ślusarczyk ze Szkoły Podstawowej w Dobryni w gminie Dębowiec, Wiktoria Budziak z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Gliniku Polskim w gminie Tarnowiec, Filip Fortuna ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Harklowej w gminie Skołyszyn,  Maksymilian Wiączyk z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w Kołaczycach w gminie Kołaczyce,  Amelia Rodak ze Szkoły Podstawowej w Krempnej w gminie Krempna,  Wojciech Opałka ze Szkoły Podstawowej w Łężynach w gminie Nowy Żmigród,  Maksymilian Ladziński ze Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Nienaszowie w gminie Nowy Żmigród, Jan Brojek ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Władysława Findysza-Męczennika w Nowym Żmigrodzie w gminie Nowy Żmigród,  Aleksandra Dyb ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Jana Kantego w Osobnicy w gminie Jasło,  Emilia Koszyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wincentego Witosa w Osobnicy w gminie Jasło, Aleksander Wojdacz ze Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Samoklęskach w gminie Osiek Jasielski, Miłosz Warchoł ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Bruna w Skołyszynie w gminie Skołyszyn,  Maksymilian Chmielewski ze Szkoły Podstawowej im. Stefanii Sempołowskiej w Szebniach w gminie Jasło, Wiktor Wójcikiewicz  ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Święcanach w gminie Skołyszyn, Bartosz Ancygier ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Tarnowcu w gminie Tarnowiec, Błażej Ochoński ze Szkoły Podstawowej im. ks. Piotra Skargi w Warzycach w gminie Jasło,  Jakub Ciosek z Niepublicznej Szkoły Podstawowej we Wrocance w gminie Tarnowiec oraz Jakub Raś z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. św. Maksymiliana Kolbe we Wróblowej w gminie Brzyska.

Do rąk wszystkich uczestników trafiły pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe, zakupione ze środków przekazanych przez poszczególne gminy powiatu jasielskiego oraz pozyskane od partnerów strategicznych.

Dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Rzeszowie Jan Urban podziękował uczniom oraz ich opiekunom za przyjęcie zaproszenia do udziału w konkursie. Gratulując wszystkim nagrodzonym podkreślił, że najważniejsza jest ich wiedza na temat bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych, którą posiedli podczas przygotowań do konkursu.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}