Świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej
Z dniem 1 stycznia 2024 r., rolnicy oraz domownicy ubiegający się po raz pierwszy o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna nie muszą poświęcać swojej aktywności zawodowej na rzecz uzyskania świadczenia w związku z opieką nad osobą niepełnosprawną, czyli np. zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej lub pracy w gospodarstwie rolnym.
Po przyznaniu im któregokolwiek z tych świadczeń nadal podlegają, jako rolnicy lub domownicy, ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie (tj. ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu oraz wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu). Składki z tytułu tego ubezpieczenia, opłaca do KRUS rolnik.
Wyjątek od tej zasady wynika z przepisów ustawy o świadczeniu wspierającym (art. 63)⃰ i dotyczy osób, które do 31 grudnia 2023 r. nabyły prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Osoby te mogą zachować prawo do wymienionych świadczeń na obowiązujących wówczas warunkach. Oznacza to, że pozostaną w ubezpieczeniu w KRUS na wniosek, a składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe nadal będzie opłacał wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Jednakże, aby kontynuować ubezpieczenie w KRUS na zasadach obowiązujących do końca 2023 roku, osoby te nie mogą podjąć jakiejkolwiek aktywności zawodowej, w tym prowadzenia działalności rolniczej.
Materiały
KRUS UD-84a/2021_02 Wniosek o objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w związku z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna10_KRUS_UD-84a_2021_02_Wniosek_o_objecie_ubezpieczeniem_emerytalno-rentowym.pdf 0.26MB
Podstawa prawna
art. 63 ust. 15 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym