W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak postępować ze zużytymi opakowaniami po środkach ochrony roślin?

Niewłaściwe postępowanie i wykonywanie zabiegów związanych z użyciem środków ochrony roślin wiąże się z ryzykiem zatrucia oraz skażenia środowiska. Zagrożenie zarówno dla zdrowia i życia rolnika, jak i jego otoczenia stanowią również niewłaściwie opróżnione lub źle składowane puste opakowania po środkach ochrony roślin. Kluczem do uniknięcia tego ryzyka jest przestrzeganie przez rolnika zasad bezpieczeństwa pracy oraz zadbanie, by środki ochrony roślin i puste opakowania były odpowiednio zabezpieczone. (https://www.gov.pl/web/krus/zasady-bezpiecznego-przechowywania-srodkow-ochrony-roslin-w-gospodarstwach-rolnych). Ze względu na toksyczność znajdujących się w nich substancji chemicznych puste opakowania po preparatach należą do grupy odpadów niebezpiecznych, dlatego tak ważne jest, aby były magazynowane wraz z innymi środkami ochrony roślin, w miejscu dla nich przeznaczonym, poza zasięgiem osób postronnych do momentu ich zwrotu do sklepu, hurtowni lub dostawcy. 

Każda osoba, korzystająca ze środków ochrony roślin jest zobowiązana do dostarczenia pustych opakowań po środkach ochrony roślin do punktów odbioru odpadów niebezpiecznych jakimi są sklepy ogrodnicze bądź hurtownie. Zwrotu pustych opakowań można dokonać bezpłatnie z uwagi na fakt, że sprzedający ma obowiązek przyjąć puste opakowania, nawet gdy preparaty te nie były zakupione w jego sklepie. Od 2004 roku pieczę nad zbiórką opakowań od rolników sprawuje system opracowany przez PSOR, który daje możliwość bezpłatnego zwrotu pustych opakowań na terenie całego kraju, przez cały rok. Przy zwrocie pustych opakowań należy mieć przy sobie formularz zwany kartą przekazania odpadu. Dokument zaparafowany przez odbiorcę pustych opakowań jest potwierdzeniem, że niebezpieczne odpady zostały zutylizowane w sposób legalny, co jest szczególnie ważne podczas kontroli prowadzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Należy pamiętać, że przed oddaniem pustych opakowań trzeba należycie je przygotować. Najważniejszym źródłem informacji o produkcie jest etykieta, która zawiera zalecenia dotyczące postępowania z opakowaniem oraz informacje o toksyczności produktu i zagrożeniach jakie może stwarzać. W związku z tym istotne jest, aby opakowanie było czyste, a etykieta widoczna. Sklep ani żaden inny punkt odpadów niebezpiecznych nie przyjmie brudnych opakowań, w których może zalegać produkt, dlatego też przed zwróceniem pustych opakowań należy trzykrotnie przepłukać je czystą wodą. Popłuczyny można wykorzystać do oprysku, co w rezultacie pozytywnie wpływa na efektywność środka (wykorzystanie całej jego zawartości) oraz sprzyja ochronie środowiska i zdrowia innych. 

Samodzielna utylizacja pustych opakowań jest zabroniona. Spalenie ich, wyrzucenie w lesie bądź spakowanie wraz z odpadami komunalnymi jest karane grzywną oraz pozbawieniem dopłat unijnych. Takie działanie wiąże się również ze skażeniem środowiska i zagrożeniem życia i zdrowia osób mających kontakt z odpadami komunalnymi. Pustych opakowań nie należy również używać ponownie do innych celów, gdyż mogą zawierać pozostałości po pestycydzie. 

Jakie działanie podjąć gdy środek ochrony roślin uległ przeterminowaniu?  

Jeśli opakowanie zawiera środek ochrony roślin, który uległ przeterminowaniu i nie jest już dłużej zdatny do użycia, wtedy należy zgłosić się do firmy posiadającej uprawnienia do odbioru, transportu i utylizacji odpadów niebezpiecznych. Po ich przekazaniu obowiązek legalnej utylizacji odpadów niebezpiecznych spada na firmę.

Opracowano na podstawie:
1.    Kodeks Dobrej Praktyki Ochrony Roślin 
2.    https://akademiapsor.pl
3.    https://piorin.gov.pl
4.    https://dlaroslin.pl/content/268-puste-opakowania-po-srodkach-ochrony-roslin-gdzie-oddac

 

{"register":{"columns":[]}}