W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak zachować dobrostan w czasie pandemii?

Od wielu miesięcy mierzymy się z epidemią koronawirusa. W związku z tym doświadczamy dużego stresu, wynikającego ze strachu przed zachorowaniem, braku kontaktu z rodziną i znajomymi.

Martwimy się o naszych bliskich i źródła utrzymania. Jesteśmy poddawani wielu ograniczeniom w życiu codziennym. Lęk potęgują wiadomości podawane w mass mediach. To wszystko sprawia, że nasze zdrowie psychiczne wystawione jest na ciężką próbę i trudno nam zachować dobrostan.

Dobrostan można zdefiniować jako wysoki poziom zadowolenia z życia. Wyniki badań, dowodzą, że zmęczenie, stres, zdrowie psychiczne oraz organizacja pracy to ważne czynniki, które wpływają na bezpieczeństwo zachowań i działań w pracy. Dlatego należy pamiętać o równowadze pomiędzy pracą a wypoczynkiem oraz o konieczności dbania zarówno o kondycję fizyczną, jak i psychiczną.

W takiej i innych kryzysowych sytuacjach każdy radzi sobie na swój sposób, metodami, które są dla niego optymalne i skuteczne. Prezentujemy Państwu propozycje sposobów niwelowania stresu.

Jak pomóc naszej psychice?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, co faktycznie jest od nas zależne.

Czy masz wpływ na to, że zachorujesz? W ograniczonym zakresie, ale tak.

  • Jeśli możesz zostań w domu w obrębie swojego gospodarstwa i z nikim obcym się nie spotykaj.
  • Jeśli musisz opuścić swoje gospodarstwo rolne ¬ przestrzegaj podstawowych zaleceń (stosuj maseczki i rękawice ochronne, myj dokładnie ręce przez minimum 30 sekund, utrzymuj zalecaną odległość od innych osób, unikaj miejsc zatłoczonych).

Czy masz wpływ na to, jak długo potrwa pandemia?

  • Nie, jedyne, co możesz zrobić, to starać się ograniczyć swój udział w rozprzestrzenianiu wirusa, przestrzegając podstawowych zasad wskazanych przez specjalistów, propagowanych wśród rolników m.in. przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Czy masz wpływ na sytuację gospodarczą w kraju?

  • Zapewne nie. Ale możesz pomyśleć o tym, gdzie zbyć swój towar, poszukać nietradycyjnych rozwiązań w sieci (np.polskiebazarek.pl¬narzędzie sprzedaży bezpośredniej od rolnika do konsumenta), nowych rynków zbytu towarów bądź poświęcić swój czas na szukanie innych źródeł finansowania swojego gospodarstwa, np. programów pomocowych.

Jeśli nie masz na coś wpływu, to czy ciągłe myślenie o tym pomoże? Nie!

Co w takim przypadku?

  • Czerp informacje ze sprawdzonego źródła. Najlepiej te oficjalne, na przykład komunikaty Rządu Rzeczypospolitej Polskiej (gov.pl) oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
  • Unikaj ciągłego sprawdzania informacji i oglądania wiadomości. Wyznacz sobie czas i tylko wtedy zbieraj informacje ze świata i kraju, a później wróć do swoich codziennych zajęć lub tych, które sprawiają Ci przyjemność.
  • Ograniczaj czas na rozmowy na temat obecnej sytuacji. Postaraj się przekładać (ale nie tłumić!) niepokojące Cię myśli. Wyznacz sobie pół godziny na rozmowę z bliskimi o wszelkich konsekwencjach pandemii - może to być czas po obejrzeniu wiadomości, po czym postaraj się odwrócić uwagę robiąc dla siebie coś przyjemnego i wartościowego.
  • Przestań tłumić emocję, a naucz się żyć w nowej rzeczywistości. Żyjemy w czasach pandemii – to fakt. Naucz się nowego funkcjonowania, nie traktuj tego jako czegoś, co Cię przeraża, tylko jak coś, z czym musisz się zmierzyć i nauczyć żyć. Skup się na tu i teraz.
  • Staraj się zachować codzienny cykl pracy, tak abyś miał poczucie prawidłowego funkcjonowania swojego gospodarstwa.
  • Podtrzymuj kontakty społeczne. Nie zaniedbuj relacji z bliskimi. Masz do dyspozycji telefon, laptop/komputer i szereg aplikacji umożliwiających kontakty – skorzystaj z tych możliwości.
  • Relaksuj się. Znajdź zajęcie, przy którym regeneruje się Twój organizm. Nie żyj tylko pracą i obecną sytuacją epidemiologiczną. Znajdź czas dla siebie. Uprawiaj sport lub znajdź nowe hobby, np. gra w warcaby lub szachy, rozwiązywanie krzyżówek, gry w karty i planszówki, pisanie wierszy/książek, tworzenie biżuterii, szydełkowanie, robienie witraży, majsterkowanie, układanie bukietów, tzw. florystyka, renowacja (mebli, ubrań), kręcenie filmików, pieczenie ciast, nauka zdrowego odżywiania, nauka gry na instrumencie. Jeżeli żaden z wymienionych Cię nie interesuje, wiele ciekawych pomysłów na spędzenie wolnego czasu w sposób produktywny można znaleźć w Internecie.
  • Zadbaj o prawidłową dietę. Praca rolnika często nie pozwala na regularne posiłki, ale teraz kiedy znajdujecie się Państwo w domu, w okresie jesienno-zimowym można wyregulować swój cykl dobowy, spożywać regularne i zbilansowane posiłki, bogate w warzywa i owoce.
  • Skup się na większej aktywności fizycznej. Większość osób relaksuje się w sposób pasywny, podczas oglądania filmu, czytania książek, rozmowy z przyjaciółmi i innych prostych czynności, które sprawiają przyjemność. Jednak jeśli jesteśmy narażeni na długotrwały stres, te rozwiązania nie wystarczą. Kiedy pod wpływem stresu doświadczamy problemów ze snem, stanów depresyjnych czy lękowych, wówczas warto pomyśleć o wysiłku fizycznym, gimnastyce, spacerze, jeździe na rowerze. Nie musi być wyczerpujący, wystarczy regularny wysiłek dla dobrego samopoczucia.

Jeśli masz na coś wpływ, zrób to!

Podjęcie działań zazwyczaj pomaga radzić sobie z lękiem i pozytywnie wpływa na poczucie własnej skuteczności.

Skorzystaj z wolnego czasu i zrób coś pożytecznego dla siebie i najbliższych.

Źródło:

  1. https://centrum-poznawcze.pl/jak-radzic-sobie-w-sytuacji-pandemii-koronawirusa/  
  2. https://lifechange.org.pl/dlaczego-relaksacja-jest-tak-wazna-i-jak-sie-relaksowac/ 
{"register":{"columns":[]}}