W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KRUS na Dożynkach Wojewódzkich w Hajnówce

Namiot wystawienniczy, w którym znajduję się stoisko informacyjne Placówki Terenowej KRUS w Hajnówce. Przed namiotem stoi sześć osób – dwie kobiety i czterech mężczyzn.

W niedzielę 15 września 2024 r. na terenie amfiteatru w Hajnówce odbyły się Dożynki Wojewódzkie. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, po zakończeniu której podlascy rolnicy oraz goście przeszli w korowodzie z wieńcami dożynkowymi do pobliskiego amfiteatru, gdzie rozpoczęto święto plonów i symboliczne zakończenie okresu żniw. 

Marszałek województwa podlaskiego przywitał zaproszonych gości i podziękował rolnikom za ich trud. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz, zaproszeni goście oraz rolnicy. Obecny był również wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski. Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego reprezentował Dyrektor OR KRUS w Białymstoku Mariusz Żmijewski, Zastępca Dyrektora ds. Świadczeń Agnieszka Szczygielska oraz kierownik Wydziału Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego OR KRUS w Białymstoku Krzysztof Kozioł. 

Przy okazji święta plonów odbyła się trzecia edycja Podlaskiego Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich i Produktu Lokalnego. Była to doskonała okazja do degustacji najsmaczniejszych regionalnych potraw i produktów spożywczych, z których słynie Podlasie. Nagrodzone zostały najpiękniejsze stoiska dożynkowe przygotowane przez KGW oraz najciekawsze stoisko producenta produktu lokalnego województwa podlaskiego. 

Podczas wydarzenia Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Hajnówce zorganizowała stoisko informacyjne. Pracownicy Kasy udzielali odwiedzającym stoisko gościom informacji z zakresu prewencji, rehabilitacji, ubezpieczeń oraz świadczeń. Tematyka rozmów z rolnikami obejmowała zagadnienia związane z kluczowymi zasadami bezpieczeństwa pracy oraz ochroną życia i zdrowia w gospodarstwie rolnym. Omawiane były kwestie dotyczące rehabilitacji leczniczej oraz procedury postępowania w przypadku wystąpienia wypadku. Uczestnikom dożynek oraz rolnikom zostały przekazane broszury i materiały prewencyjne. 

W trakcie Dożynek odbył się również finał konkursu „Żniwa mogą być bezpieczne”, zorganizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Białymstoku oraz Podlaską Izbę Rolniczą. W konkursie wzięli udział rolnicy z terenu województwa podlaskiego, którzy prowadzili prace żniwne, omłotowe i transportowe płodów rolnych (słoma, ziarno, itp.). Komisja konkursowa przeprowadziła 117 wizytacji prac polowych i transportu płodów rolnych, w których uczestniczyło 160 rolników i członków ich rodzin. W każdym przypadku ocenie poddano: 

  • stan techniczny maszyn używanych do prac, 
  • wyposażenie maszyn w osłony części ruchomych, 
  • wyposażenie ciągników rolniczych i kombajnów zbożowych w gaśnice, apteczkę, trójkąty ostrzegawcze, 
  • udział w pracach żniwnych dzieci i młodzieży do 15 roku życia, 
  • przewóz osób z i na pole. 

Laureatami konkursu zostali :

I miejsce: Andrzej Dąbrowski z gminy Bielsk Podlaski, 
II miejsce: Piotr Sałata z gminy Drohiczyn, 
III miejsce: Janusz Leończuk z gminy Grodzisk. 

Nagrodę rzeczową dla Pana Janusza Leończuka za zajęcie III miejsca ufundował OR KRUS w Białymstoku.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}