KRUS wśród liderów zaufania na polskiej wsi
W najnowszym raporcie z corocznego badania „Polska wieś i rolnictwo 2024” oceniono między innymi jakość relacji między rolnikami i mieszkańcami wsi oraz instytucjami publicznymi, działającymi na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich.
- KRUS jest na trzecim miejscu listy najbardziej zaufanych źródeł informacji na temat wsi i rolnictwa – zaufanie do nas deklaruje ponad 32% rolników
- 32,4% rolników ocenia jakość obsługi w placówkach KRUS w roku 2024 jako bardzo dobrą
- 54% rolników ocenia jakość obsługi w KRUS w 2024 roku jako dobrą
- 45% rolników potwierdziło swoje kontakty z jednostkami KRUS w ostatnich 12 miesiącach
- 45,7% rolników ma zaufanie do instytucji publicznych obsługujących polską wieś i rolnictwo
Mieszkańcy polskiej wsi największym zaufaniem obdarzają informacje pozyskiwane z serwisów internetowych – 34,5 proc., od innych rolników – 34 proc., od pracowników KRUS, ARiMR i KOWR – 32,4 proc. oraz od pracowników urzędów gmin – 31,6 proc.
Badania „Polska wieś i rolnictwo” prowadzone są od 2003 roku. Ich głównym celem jest poznanie opinii na temat zmian społeczno-gospodarczych zachodzących na obszarach wiejskich i w rolnictwie oraz instytucji pracujących na ich rzecz.
Blisko 76% uczestników badania – mieszkańców obszarów wiejskich, uważa, że rolnicy są zaradni oraz że w rolnictwie pracuje się więcej i ciężej niż w innych zawodach (76,7%).
Większość badanych jest zdania, że polscy rolnicy chronią środowisko (63,0%), polskie rolnictwo jest dobrze zorganizowane, a na wsi zostają osoby, które chcą tu mieszkać i się rozwijać (59,4%). Co trzeci respondent w 2024 r. zgadzał się ze stwierdzeniem, że w Polsce rolnictwo jest opłacalne (27,2%).
Na pytanie: Jak ocenia Pan(i) obecną sytuację finansową własnego gospodarstwa domowego?” odpowiedzi „bardzo dobrze” i „raczej dobrze” stanowiły 44,9% wszystkich wskazań rolników, a odpowiedź: „źle” i „bardzo źle” wybrało zaledwie 11,7% rolników biorących udział w badaniu.
51% wszystkich badanych oceniło obecną sytuację finansową własnego gospodarstwa domowego „bardzo dobrze” albo „raczej dobrze”. W porównaniu do wyników badania z 2023 r., w pytaniu tym obserwuje się wzrost odsetka odpowiedzi „bardzo dobrze” i „raczej dobrze” zarówno wśród rolników, jak i osób niezwiązanych z rolnictwem.
Badanie wykonano w okresie lipiec-sierpień 2024 roku. Przeprowadzono 2 511 wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) z mieszkańcami obszarów wiejskich i miast.