W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Rolniku, badaj się!

Dłoń mężczyzny w niebieskiej koszuli ze stetoskopem

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” to bardzo znana i często powtarzana przez środowisko medyczne teza. Dlaczego tak ważna jest profilaktyka? Na stan zdrowia człowieka wpływa wiele czynników, m.in. zdrowa dieta, aktywność fizyczna i uwarunkowania genetyczne. Równie istotna okazuje się też profilaktyka, której celem jest regularne monitorowanie zdrowia oraz wczesne diagnozowanie chorób. Wykrycie wielu z nich we wczesnym stadium ogranicza ich rozwój oraz zwiększa szansę całkowitego wyleczenia. Wiele poważnych chorób takich jak np. nowotwory rozwija się przez lata. Brak objawów sprawia, że ludzie latami nie chodzą do lekarzy, nie badają się. Niekiedy, gdy pojawiają się pierwsze niepokojące sygnały, z powodu nadmiaru obowiązków, wykonanie badań odkładają w czasie, co dla wielu pacjentów kończy się tragicznie. Późne rozpoznanie choroby to zwykle dłuższe, bardziej inwazyjne leczenie, a niekiedy brak możliwości wyleczenia i śmierć pacjenta. Rozpoznanie choroby w początkowym stadium przyspiesza dobór właściwego leczenia. Dzięki niemu można wyeliminować uciążliwe dolegliwości, które niejednokrotnie wpływają na codzienne funkcjonowanie. Kontrolne wizyty u lekarza oraz systematyczne wykonywanie podstawowych badań profilaktycznych powinno być priorytetem dla każdego człowieka. Przynajmniej raz w roku, niezależnie od wieku, powinni je wykonywać wszyscy ludzie.

Do podstawowych badań profilaktycznych, które należy regularnie wykonywać zalicza się:

  • morfologię, OB i glukozę,
  • badanie moczu,
  • sprawdzenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów,
  • EKG,
  • USG brzucha,
  • RTG płuc,
  • badania stomatologiczne,
  • badania ginekologiczne: w przypadku kobiet cytologia oraz dodatkowo mammografia, u mężczyzn – badanie prostaty.

Okres jesienno-zimowy w gospodarstwie rolnym to czas, gdy rolnicy mają mniej obowiązków. To dobry moment, by rolnicy zatroszczyli się o swoje zdrowie i zrobili podstawowe badania kontrolne. KRUS proponuje zwrócenie się do lekarza pierwszego kontaktu oraz korzystanie z programów profilaktycznych refundowanych przez NFZ, np. program profilaktyka 40 PLUS.

Więcej informacji na stronie:  https://pacjent.gov.pl/#profilaktyka

Regularne badania i wizyty u specjalistów są gwarancją dobrego zdrowia, co przekłada się na większą efektywność w pracy oraz lepsze samopoczucie – dobrostan.    

Jak zadbać o swoje zdrowie, by zmniejszyć ryzyko choroby?

Wiele z naszych codziennych zachowań wpływa na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby. Należą do nich:

  • dieta, zbilansowana pod względem liczby kalorii oraz składników odżywczych, takich jak węglowodany, białko, tłuszcz, mikro- i makroelementy, urozmaicona i odpowiednia dla danej płci, danego wieku, charakteru pracy i ogólnego stanu zdrowia - wskazówki dla zdrowych osób znajdziesz w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej;
  • ruch, stosowny do wieku, stanu zdrowia, sylwetki, stylu życia;
  • wykształcenie w sobie umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, w tym wypracowanie sposobu na zachowanie równowagi psychicznej;
  • poddawanie się okresowym kontrolom lekarskim, profilaktycznym badaniom oraz przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich podczas choroby i rekonwalescencji.

Profilaktyka to też odpowiednie nawyki!

W części programów profilaktycznych celem jest uświadomienie człowiekowi konieczności zmiany stylu życia lub pewnych nawyków oraz budowanie pewnych przekonań, które skłaniają nas do podejmowania prozdrowotnych wyborów i decyzji, np. rzucenie palenia lub niepodejmowanie palenia. Jednak by można było skutecznie w ten sposób interweniować, trzeba jak najwcześniej dotrzeć do wszystkich ludzi z informacją o korzyściach płynących z abstynencji tytoniowej. Inne programy nastawione na edukację to np. takie, których celem jest zmiana złych nawyków żywieniowych czy zwiększenie aktywności fizycznej.

Rolniku, wykorzystaj okazję jaką daje okres jesienno-zimowy i zadbaj o swoje zdrowie – udaj się na badania kontrolne, skorzystaj z programów profilaktycznych oferowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykorzystaj też ten czas na odpoczynek, hobby, kontakty towarzyskie i regenerację sił. Dobry stan zdrowia jest gwarancją dobrego funkcjonowania w społeczeństwie, a także bezpiecznej i wydajnej pracy w gospodarstwie. 
 

{"register":{"columns":[]}}