W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nośmy odblaski. ŚwiećMY przykładem!

W ciemności widać światła samochodu, w których świetle widać leżącą na ziemi rękę dziecka.

Śliska nawierzchnia, szybko zapadający zmrok, nieuwaga kierowców i niedostosowanie prędkości do trudnych warunków na drodze, to wszystko powoduje, że jesienią i zimą odnotowujemy wzrost liczby wypadków z udziałem pieszych. Dlatego tak ważne jest, by wszyscy stosowali elementy odblaskowe, co sprawi, że będą bardziej widoczni dla kierujących pojazdami.

Mimo znaczących zmian w infrastrukturze dróg, wciąż są miejsca bez chodników i oświetlenia, z nieutwardzonymi drogami i poboczami. 

Pieszy poruszający się po poboczu w ciemnym ubraniu, bez elementów odblaskowych, jest niewidoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości od 20 do 40 metrów. Sytuacja zmienia się radykalnie w  przypadku prawidłowo umieszczonych odblasków, wtedy pieszy widoczny jest już z odległości 150 m. 

To bezcenny czas na reakcję i uniknięcie zderzenia.

Noszenie po zmroku odblasków w terenie niezabudowanym to nie wybór tylko obowiązek ustawowy wynikający z troski o własne bezpieczeństwo oraz zapisów art. 11 ust. 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym, które brzmią: Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów. Niestosowanie się do ww. przepisów grozi grzywną. 

Asortyment odblasków dla pieszych na rynku jest ogromny. Dostępne są m.in. kamizelki odblaskowe; opaski odblaskowe i ledowe; szelki, klipsy magnetyczne, smycze, zawieszki, breloki; naszywki z tkaniny odblaskowej na plecaki, elementy ubrań. Przed ich zakupem warto zwrócić uwagę na jakość produktu. Materiały wykonane z tkanin o  niskiej jakości lub małej powierzchni mogą nie odbijać światła skutecznie, dlatego nie będą spełniać swojej roli. Równie ważnym aspektem przy wyborze produktu jest jego trwałość, tj.  odporność na warunki atmosferyczne, a także mechaniczne uszkodzenia.

Aby element odblaskowy spełniał swoje zadanie, musi być noszony w odpowiedni sposób, tj.  należy umieszczać go:

  • na zewnątrz odzieży w taki sposób, aby był zauważalny dla prowadzących pojazdy z obu kierunków jazdy; 
  • na prawej części ciała, gdy pieszy przemieszcza się po lewej stronie drogi i odwrotnie – na lewej, gdy porusza się po stronie prawej;
  • na wysokości kostek, kolan, dłoni lub w okolicy środka klatki piersiowej i pleców tak, aby znajdował się w obszarze operowania świateł samochodowych.

Regularnie sprawdzaj, czy element odblaskowy nie jest zasłonięty np. szalikiem, plecakiem.

Jesień i zima to okres, gdy dzień jest krótki, widoczność jest niedostateczna, często występują opady atmosferyczne, rzadko świeci słońce. Aby uniknąć wypadku w ruchu drogowym przestrzegaj następujących zasad:

  • poruszaj się lewą stroną drogi poza terenem zabudowanym, by widzieć nadjeżdżające pojazdy;
  • przechodź przez jezdnię tylko w miejscach do tego przeznaczonych i oświetlonych;
  • przed wejściem na jezdnię upewnij się, że nic Ci nie zagraża i że nie stanowisz zagrożenia dla innych użytkowników dróg;
  • szybko pokonuj jezdnię, ale nie przebiegaj; nie zatrzymuj się na jezdni bez uzasadnionej potrzeby;
  • nie wychodź na jezdnię zza stojącego pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność;
  • nie przechodź przez jezdnię na ukos;
  • sprawdzaj stan odblasków, a jeśli utraciły swoje właściwości wymień je na nowe. 

Zadbaj o siebie i bliskich i kup materiały odblaskowe, ich stosowanie może uratować zdrowie i życie. Bądź widoczny i bezpieczny.

 

Opracowano na podstawie:

Materiały

1. Ustawa Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2024.1251 t.j.)
2. Opracowanie Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego „Bądź bezpiecznym pieszym".
{"register":{"columns":[]}}