Świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia
27.12.2024
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 18 października 2024 r. o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia.
Ustawa ta ma na celu unormowanie prawne wieloletniej tradycji szczególnego honorowania osób, które ukończyły 100 lat życia, w postaci przyznania im świadczenia honorowego.
Komu KRUS przyznaje świadczenie honorowe?
Świadczenie honorowe otrzymają z KRUS osoby posiadające obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia i które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia 100 lat życia mają prawo m. in. do: emerytury lub renty rolniczej bądź rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.
Ile wynosi świadczenie honorowe?
Świadczenie honorowe od 1 stycznia 2025 r. przysługuje w wysokości 6.246,13 zł brutto. Kwota świadczenia podlega corocznej waloryzacji.
Jak ubiegać się o świadczenie honorowe?
Świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu. Osoba uprawniona nie musi składać w tej sprawie żadnego wniosku.
Wyjątek: osoby, które ukończyły 100 lat życia i nie mają ustalonego prawa do żadnego świadczenia emerytalno-rentowego, aby otrzymać świadczenie honorowe powinny złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Skąd otrzyma świadczenie honorowe osoba uprawniona do świadczeń z ZUS i z KRUS?
Osobom, którym KRUS wypłaca w zbiegu emeryturę lub rentę rolniczą wraz ze świadczeniem przyznanym przez ZUS, świadczenie honorowe wypłaci KRUS.
Natomiast osobom, którym KRUS wypłaca emeryturę rolniczą, a ZUS emeryturę pracowniczą, świadczenie honorowe wypłaci ZUS.
UWAGA!
Dotychczasowe świadczenie z tytułu ukończenia 100 lat życia przyznane przed 1 stycznia 2025 r. staje się z mocy ustawy świadczeniem honorowym i zostanie przeliczone z urzędu.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 18 października 2024 r. o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia (Dz. U. z 2024 r. poz. 1674