12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Pamiętamy
10.04.2022
„12 lat temu pod Smoleńskiem zginęła elita polskiego narodu z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Pamiętamy i będziemy zawsze pamiętać. Ale mamy także obowiązek kontynuować tamtą prezydencką misję dla dobra Polski. Naszą pamięć każdego dnia przekuwamy w działanie. To nasze pocieszenie, a Ich, Naszych Poległych, wielkie zwycięstwo” – napisał w mediach społecznościowych wicepremier Piotr Gliński w 12. rocznicę tragedii smoleńskiej.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że dzisiejsza rocznica to dzień smutku, modlitwy i zadumy. „Ale także dumy z Polski, z naszej wspólnoty, że potrafimy właściwie wybierać i ciężko pracować. Że potrafimy dobrze dbać o bezpieczeństwo Polski. Także dzięki Nim. To może jedyne, ale jakże ważne pocieszenie na ten smutny czas...” – zaznaczył prof. Gliński.
Tragedia smoleńska była największą tragedią narodową w historii powojennej Polski. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginęli prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska oraz 94 inne osoby, wśród nich wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wraz z kierownictwem MKiDN upamiętnił ofiary tragicznego lotu 10 kwietnia 2010 r., uczestnicząc w uroczystościach rocznicowych - mszy św. w intencji ofiar katastrofy w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu i apelu pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Następnie wicepremier Piotr Gliński wraz z wiceministrem Szymonem Giżyńskim złożył kwiaty przed pomnikiem śp. prof. Lecha Kaczyńskiego – Prezydenta RP, Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP oraz przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku w Warszawie.
Po zakończeniu uroczystości na pl. Piłsudskiego, minister kultury i dziedzictwa narodowego, jak co roku, upamiętnił osoby związane z Ministerstwem – Tomasza Mertę, Arkadiusza Rybickiego oraz Andrzeja Przewoźnika – składając kwiaty przed tablicą znajdującą się w budynku MKiDN.
Wiceminister Jarosław Sellin i dyrektor generalny Jarosław Czuba złożyli wieniec na grobie śp. Tomasza Merty na Cmentarzu Parafialnym św. Zofii Barat w Warszawie.
10 kwietnia 2010 r.
Dwanaście lat temu, 10 kwietnia 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Samolot wystartował w warszawskiego lotniska tuż przed godz.7.30. Leciał do Smoleńska skąd członkowie delegacji samochodami mieli udać się do Katynia, gdzie na godz. 9.30 zaplanowane były uroczystości rocznicowe.
O godz. 8.41. samolot rozbił się w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie: 89 członków delegacji i 7 osób załogi Tu-154M.
W tym samym dniu ogłoszona została żałoba narodowa, która trwała do 18 kwietnia do godz. 24.00.
17 kwietnia na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyły się państwowe uroczystości żałobne ku czci ofiar katastrofy. 18 kwietnia para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli w krypcie Katedry na Wawelu. Pogrzeby ofiar katastrofy smoleńskiej odbywały się do 28 kwietnia.
Związani z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego
W katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. zginęli m.in. związani z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
Tomasz Merta (1965–2010)
W latach 2005–2010 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków.
Andrzej Przewoźnik (1963-2010)
Historyk, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w latach 1992–2010.
Arkadiusz Rybicki, pseud. Aram (1953-2010)
Polityk, działacz społeczny i samorządowy, poseł na Sejm V i VI kadencji, w latach 1999-2001 – wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.