Adam Balas odebrał powołanie na dyrektora Europejskiego Centrum Muzyki
28.08.2019
Adam Balas został powołany na dyrektora Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego na kolejnych 5 sezonów artystycznych (tj. od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2024 r.). Powołanie wręczyła Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka.
Adam Balas jest dyrektorem Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach od 2011 roku.
Adam Balas
Menedżer kultury, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wykładowca tej uczelni w latach 1995–2005. Współtworzył Orkiestrę Sinfonietta Cracovia, a w latach 1997–2010 kreował wizerunek zespołu jako menedżer, pomysłodawca i producent setek wydarzeń koncertowych oraz nagrań. Jest absolwentem prestiżowego Fellowship Program (2010/2011) w J.F. Kennedy Center for the Performing Arts w Waszyngtonie, podczas którego współpracował m.in. z National Symphony Orchestra.
W latach 2011-2012 pełnił funkcję inwestora podczas tworzenia Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Budowa centrum finansowana była ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Od 2013 roku z sukcesem rozwija programy edukacyjne i koncertowe w nowoczesnym, unikatowym w skali światowej kampusie w Lusławicach. W 2019 roku został powołany do Rady Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
Historia kształcenia muzycznego w Lusławicach sięga przełomu XVI i XVII wieku i odwołuje się do tradycji Szkoły Lusławickiej założonej przez Achacego Taszyckiego na wzór ówczesnych akademii. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zostało powołane do życia w 2005 roku jako Narodowa Instytucja Kultury wpisana do rejestru Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najważniejszym przedsięwzięciem Europejskiego Centrum Muzyki była budowa siedziby zlokalizowanej w Lusławicach. Koszt inwestycji wyniósł 64,9 mln zł, z czego 50 mln zł pochodziło ze środków UE. W ramach projektu powstał w pełni funkcjonalny obiekt wyposażony w salę koncertową na 650 miejsc o znakomitej akustyce z pełnym zapleczem sceny, technicznym oraz administracyjnym oraz zespół pobytowy wraz z salami do ćwiczeń indywidualnych, biblioteką i jadalnią.
Od początku swej działalności ECM jako organizator lub współorganizator, realizuje liczne koncerty, wystawy, spotkania, warsztaty oraz kursy mistrzowskie. Otwarcie ECM odbyło się w maju 2014 roku w obecności przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, posłów, senatorów, a koncert uświetniła wielka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter. Wśród wykonawców znalazła się również powołana przez ECM Lusławicka Orkiestra Talentów pod batutą Moniki Bachowskiej.