W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Agata Wąsowska-Pawlik pozostanie dyrektorem Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

12.12.2022

Agata Wąsowska-Pawlik została ponownie powołana na stanowisko dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Powołanie na pięcioletnią kadencję, która rozpocznie się 2 stycznia 2023 roku, odebrała z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Agata Wąsowska-Pawlik pozostanie dyrektorem Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, fot. Danuta Matloch

Agata Wąsowska-Pawlik

W 2018 roku objęła stanowisko dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury, z którym jest związana od 1996 roku. W 2018 roku była narodowym koordynatorem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. W roku 2022 została wybrana do Rady Europa Nostra i zarządu Międzynarodowej Sieci Instytutów Badawczych Historii Sztuki RIHA. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM oraz Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa. Zasiada w radach krakowskich muzeów: Muzeum Etnograficznego, Muzeum Fotografii, Muzeum Krakowa i MOCAK-u. W 2018 roku została odznaczona Węgierskim Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2020 - Krzyżem Kawalerskim Orderu „Za Zasługi dla Litwy”.

Agata Wąsowska-Pawlik jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, była też stypendystką m.in. Departamentu Stanu USA i Tokyo University for Foreign Studies. W obszarze jej zainteresowań znajdują się: dziedzictwo kulturowe Europy Środkowej, zarządzanie dziedzictwem kulturowym, polska polityka kulturalna na poziomie krajowym i samorządowym.

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie jest instytucją kultury, która koncentruje swoje zainteresowania naukowo-badawcze na problematyce szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego w aktywnym dialogu z sąsiadami Polski i ze światem. Dzięki wkładowi w międzynarodową debatę na temat roli dziedzictwa oraz za sprawą rozwijanych kontaktów, Centrum realizuje misję dyplomacji publicznej na rzecz ugruntowania pozycji Polski jako ważnego podmiotu wspólnoty międzynarodowej (UNESCO, V4, proces barceloński, proces berliński) i istotnego partnera we współpracy kulturalnej i intelektualnej. W swojej działalności MCK koncentruje się głównie na Europie Środkowej. Przez ponad 30 lat aktywności MCK wypracowało formułę działania, która łączy projekty stricte naukowe, skierowane do grona ekspertów i decydentów, z wymiarem popularnym, przybliżając polskiej publiczności fascynujący świat historii, kultury i sztuki XX wieku oraz współczesną refleksję intelektualną nt. dziedzictwa.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}