Andrzej Kosendiak uhonorowany Złotym Medalem „Gloria Artis”
04.10.2024
Andrzej Kosendiak, dyrygent i pedagog, były dyrektor Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, został uhonorowany przez Hannę Wróblewską, ministrę kultury i dziedzictwa narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uroczystość wręczenia najwyższego odznaczenia resortu kultury odbyła się podczas koncertu inauguracyjnego jubileuszowy 80. sezon Chóru NFM i NFM Filharmonii Wrocławskiej.
Andrzej Kosendiak
Jest absolwentem Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w której w latach 2001-2009 pełnił funkcję kierownika Międzywydziałowej Pracowni Muzyki Dawnej, a w 2013 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. W latach 2014-2016 wykładał na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2021 r. otrzymał tytuł profesora. Od 2018 r. prowadzi zajęcia na swojej macierzystej uczelni.
W 2005 r. został dyrektorem Filharmonii Wrocławskiej i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Przekształcił je z sukcesem w Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, które prowadził do września 2024 r. Obecnie pełni funkcję doradcy dyrektorki NFM ds. artystycznych oraz dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego.
Przyczynił się do utworzenia Zrzeszenia Filharmonii Polskich, w którym przez trzy kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu. Powołał do życia nowe zespoły artystyczne, m.in. Chór NFM, Wrocławską Orkiestrę Barokową, Chór Chłopięcy NFM i Chór Dziewczęcy NFM. Zainicjował również Leo Festiwal. Był jednym ze współtwórców miesięcznika „Muzyka w Mieście”, wydawanego przez NFM. W latach 2016-2019 był wiceprzewodniczącym Rady ds. Instytucji Artystycznych przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie jest członkiem Rady Programowej ds. muzyki Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, a także Rady Uczelni Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Dyryguje zespołami filharmonicznymi w Polsce i poza jej granicami. Występował w wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych (m.in. współpracował z University of North Carolina w Chapel Hill) i w Chinach. Zapoczątkował liczne projekty edukacyjne, był też pomysłodawcą programu „Musica polonica rediviva”, którego założeniem jest wykonywanie muzyki polskiej przez młodych artystów na całym świecie przy wsparciu konserwatoriów i festiwali. Zainicjował także cykle wydawnictw płytowych „1000 lat muzyki we Wrocławiu” oraz „Witold Lutosławski. Opera omnia”.
Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 2023 r. za wybitne zasługi w popularyzowaniu kultury oraz działalność na rzecz edukacji artystycznej i rozwoju muzyki został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.